سرچشه گراوان سردشت کجاست؟

آب چشمه از دو مظهر به فاصله ۱۰۰ متر از یکدیگر از زمین خارج مى‌شود. سنگ‌هاى کربنات آهکى اطراف دو مظهر را تراشیده و دو حوضچه به وجود آورده‌اند، حوضچهٔ اول به شکل مربع مستطیل و به طول ۲/۴ متر، به عرض ۱/۹ متر و به عمق ۸۰ سانتى‌متر است.

حوضچه‌ دوم در شمال شرقى حوضچه اول قرار دارد و به شکل مستطیل به طول ۱/۸، به عرض ۱/۴ متر و به عمق ۲۰ سانتى‌متر است .از نقاط گوناگون کف حوضچه‌ها گاز به مقدار فراوان خارج مى‌شود، ولى آبدهى چشمه‌ها خیلى کم است. این دو حوضچه به فاصله تقریبی 10 متر از یکدیگر قرار دارند .

این چشمه زیبا که آب آن غیر قابل شرب است , از چشمه های آب معدنی گازدار است و املاح آن حداقل یک گرم در لیتر است .

می گویند آب آن برای درمان عوارض پوستی بهتر از هر دارویی است و برای از بین بردن جوش نیز مفید است و کسانی که حساسیتهایی نسبت به مواد شوینده دارند نیز از آن استفاده میکنند .

آب این چشمه پس از جریان در سطح زمین وارد کانال کوچکی می شود و سپس به کانالهای کوچکتر تقسیم میشود و در نهایت از تمامی نقاط تپه ای که بر روی آن است به پایین سرازیر میشود .

این چشمه که از خود موادی بجای می گذارد , روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می شود و یک تپه رسوبی خارق العاده را بوجود آورده است .

در حقیقت املاح موجود در چشمه گراوان پس از میلیونها سال این تپه شگفت انگیز را بوجود آورده اند و وقتی آفتاب به این تپه می تابد زیبایی آن خیره کننده میشود .

این چشمه یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان سردشت است و هر ساله افراد زیادی از اقصی نقاط کشور را به سمت خود می کشاند ./

/ 0 نظر / 12 بازدید