حرکت لاک پشت گونه مدیریت شهری پیرانشهر /اعضای شورا به مردم جواب دهند

حرکت لاک پشت گونه مدیریت شهری پیرانشهر /اعضای شورا به مردم جواب دهند

پیرانشهر را به عنوان شهر در حال توسعه نام  می برند ،به لطف مهم ترین و حساس ترین بازارچه مرزی و ساخت بیش از ۱۰ مجتمع تجاری در چند سال اخیر سیمای شهرستان یک تغییر اساسی یافت و شهر روند توسعه به خود گرفت .

جوان پرس عبدالسلام معروفی : روزانه صدها نفر در حال تردد از مرز تمرچین به سمت عراق بودند و صدها هزار دلار در جیب مردم  می رود ؛ هر چند پیرانشهر را یک شهر و منطقه کاملا حساس هم می نامند،تنها شهریست که ۳ پادگان نظامی و یک مرکز آموزشی دارد ؛ با این حال جزو شهرهای امن و در مسیر توسعه استان است .

از سال های نه چندان دور روند توسعه به شدت در حال حرکت بود یعنی از حدود ۱۰ سال پیش مسیر عمران و آبادانی خوب پیش می رفت تا اینکه از دو سال قبل با یک ترمز دستی روبرو شد .

 معمولا توسعه و آبادانی شهری را مجموعه شهری مدیریت می کند و اساس توسعه در داخل شهر از نظر سیمای عمرانی و فضای سبز،ساخت خیابان و کوچه ، رسیدگی به معابر ، ساخت پروژه های مهم و… ،کسب درآمد پایدار شهری و غیره وظیفه اصلی شهرداری در راس آن شورای شهر است . ولی متاسفانه در ۳ سال اخیر بعد از استعفای کامران فاتح شهردار وقت، شهر با یک روند لاک پشت گونه به حرکت افتاد و به مثابه همه شهرهای استان به رکود کامل فرو رفت .

بدون شک یکی از عوامل توسعه نیافتگی شهرهای استان همین موضوع است که متاسفانه اعضای شورا و شهرداران منتخب از کارآیی  لازم و توانایی مدیریت شهری برخوردار نیستند و اکثر قریب به اتفاق شهرداران در ۲سال اخیر در بلاتکلیفی به سر می برند .

 هزینه تغییر مدیریت شهری در قانون و تجمیع انتخابات هم وافزایش مدت عمرشورا برای۶  سال  باعث رکود فراوان این حوزه شد .

 واین مهم متاسفانه در سراشیبی قرار گرفت ؛ با نگاه اجمالی به سیمای عمرانی وضعیت شهرهای استان این نابرابری را به عینه می بینیم و شهرستان پیرانشهر هم از این قافله عقب نماند و انتخاب شهرداران و نگاه مدیریت گونه به شهر غیر کارشناسی شد و البته مسایل دیگر هم مزید بر علت گردید تا روند توسعه به کندی پیش برود و در بسیاری از موارد درجا بزند .

 با آمدن مهندس عبداله اسماعیلی سیمای پیرانشهر کاملا از این رو به آن رو شد ، سکان که بدست کامران فاتح رسید ، روند پیشرفت سرعت بیشتری به خود گرفت وطرحهای نو در دستور کار وتداوم مسیر فعالیت مهندس اسماعیلی ؛ تا اینکه مهندس فاروق مصطفی پور آمد و بعد از ۴ ماه سرپرستی انور سعیدی یکسال بر سکان شهرداری نشست ودوباره پیرانشهر بدون شهردار ماند ومهندس سعیدی سکاندار شد ، چندماهی دوباره سرپرست شد ودوباره از سکان پیاده شد و یونس بایزیدی وارد این گود شد و چند ماهیست بر سکان امور شهری تکیه زده  ومشغول کار است ….

 این پروسه غم بار دو سال واندی به درازا کشید و همچنان داستان درام انگیز انتخاب شهردار برای پیرانشهر ؛ شهری به شدت در حال توسعه است و مرزی ادامه دارد.

 این شرایط حق مردمی نیست که سالیان سال در محرومیت و فقر زندگی کردند.

  بی شک تداوم این حرکت و شیوه مدیریت شهری خیانتی است در حق مردم پیرانشهر که توسط اعضای شورا بر روی کتاب توسعه پیرانشهر به رشته تحریر در آمد .

 مردم پیرانشهر، مردمی که هنوز هم با نا برابریها و ناملایمات می جنگندند و امسال هم با دوبحران اساسی دست و پنجه  نرم کردند .

 با وجود یک بازارچه و گمرک رسمی و ده ها مجتمع تجاری و دادو ستد میلیون ها تومانی و این همه نقدینگی شایسته نیست که پیرانشهر نگاه به عقب داشته باشد و نقش شورا و مدیریت شهری در این خصوص بسیار مهم است .

وقتی در خیابان ها و کوچه های شهری گام بر می داری به حال مردم نازنین این دیار افسوس و تاسف می خوری ! وقتی می بینی مدیران در روند توسعه شهری درجا می زنند! اندوهگین تر از همیشه به آسمان پربرکت این منطقه نگاه می کنی که با این همه نعمت و برکت چرا باید این شرایط را داشته باشیم ؟ !

 

 بدون شک این اوضاع شهری شایسته مردم پیرانشهر ونخبگانش نیست ، با این همه جوان فعال وصاحب ایده مگر قحط الرجال است ونمی توان یک مدیر کارآمد شهری انتخاب کرد ! اعضای شورا بایستی هرچه زودتر نسبت به حل این مشکل گام بردارند .

 خیانتی که در طول ۳ سال اخیر به مردم روا داشتند  نابخشودنی است و برای همیشه در کارنامه توسعه نیافتگی و عقب ماندگی این شهرستان ثبت خواهد شد.

کشور به شدت در حال پیشرفت است . حتی برخی از شهرهای همجوار هم که این همه امکانات ندارند بسیار زیباتر و شکیل تر از پیرانشهری هستند که این همه پول سرگردان در منابع غیر اصولی هزینه می شود ، هدایت این منابع وظیفه مدیریت شهرستانی است و چه بسا روند توسعه و عمران و ساخت شهری هم به شدت در حال گسترش است و بایستی به نحو شایسته از این مهم استفاده کرد .

دنبال منابع پایدار شهری رفت ، منابع جدید تعریف کرد ، به وضعیت معابر و خیابان ها و کوچه ها رسید و آسفالت که ابتدایی ترین نیاز مردم است را به سرعت عملیاتی نمود و…

حال که چند ماهی به پایان عمر مدیریت شهری زمان  باقیست بهترین فرصت است تا حرکتی به خود بدهند و روند توسعه را شتاب بخشند و این ماشین را از منجلاب بیرون بکشانند .

 مسافرانی که پول های سرگردانی با خود می آورند به بهترین شکل هدایت و در راستای توسعه امور و سیمای شهری و افزایش تحرک و شادابی هزینه نمایند .

شایسته است مردم  هم  همکاری بیشتری با امور شهری داشته باشند و البته در انتخابات دور بعدی، با نگاه کارشناسانه و اصولی تری در حق شهرستان احساس مسئولیت بنمایند تا  مدیریت پیرانشهری را که حق خودشان است در اختیار بگیرند .

/ 0 نظر / 4 بازدید