شهر ربط - شهر آفتاب

ژئوگرافی

ربط در بستر دشت زاب- که لوی - و در دامنه های کوه ترخان (Tarxan) گسترده شده‌است، گردنه زمزیران و کوه ابراهیم جلال در شمال غربی ربط قرار دارند.

زبان و فرهنگ و جامعه

مردم شهر ربط و منطقه گورک (Gawerek) به زبان کردی سورانی و با لهجه موکریانی (مُکریانی) صحبت می‌کنند. این شهر محل سکونت ایل گورک و دیگر عشایر مهم منطقه همچون مکری ، فیض الله بیگی(شیربیگی) ، بیگزاده ،پژدری ، خانواده محمدی از شیوخ ، منگور و ایل بریاجی می‌باشد.

تاریخ و پیشینه

ربط خاستگاه دولت شهر موساسیر یکی از مراکز مهم حکومتی فدراسیون ماناها می باشد، همچنین ربط نقطه اتصال تمدن آشور ، اورارتو با دولت مانایی بوده است. ربط تا سال 1342 همراه با شهر سردشت از بخش های تابعه شهرستان مهاباد بوده اند.


شهر ربط Rabat - (موساسیر) با جمعیت 14۰۰۰ نفر در استان آذربایجان غربی و منطقه موکریان در مسیر سردشت به مهاباد و ارومیه و بوکان واقع شده است.نزدیک ترین شهر به ربط ،شهر سردشت است این شهر محل سکونت ایل گورک مکری و دیگر عشایر مهم منطقه همچون منگور و بریاجی می‌باشد.

رویدادهای تاریخی شهر ربط

1- حمله اعراب به قلعه قیروان شاه در شهر ریپیتوا (ربط) .

2- مهاجرت ایل گورک در اوائل دوره قاجاریه حدود 260 سال پیش از منطقه اربیل (هولێر) به موکریان و شهر ربط و شروع دوران رونق و آبادانی ربط

3.اطلاق عنوان شهرک به ربط از اوائل سال 1350 شمسی مقارن با 1972 و همزمان انجام خدمات شهری و برقرسانی و آبرسانی مدرن و احداث ادارات دولتی و مراکز رفاهی.

4.استقرار پناهندگان کرد بارزانی در شهرک بارزانی ها ( ناحیه شبانه روزی و فرهنگیان کنونی ربط)

5.سفر صدام حسین ملعون به ربط در سال 1353 برای مذاکره با کردهای عراقی .

6.آزادسازی ربط از محاصره از گروه های معاند جمهوری اسلامی ایران.

7. بمباران هوایی و توپخانه ای ربط توسط هواپیماهای رژیم بعث.

8. حمله روس های تزاری به منطقه ربط در جنگ جهانی اول.

موقعیت ارتباطی ربط

ربط از شمال با مهاباد،از شرق با بوکان،از جنوب شرق با بانه ، از شمال غرب با پیرانشهر و از غرب و جتوب غرب با رودخانه زاب و شهر سردشت همسایه است.

شهرربط دارای فواصل زیر با شهرهای ذیل می‌باشد:


شهرکشورمسافت(کیلومتر)اربیل عراق 275KM از مسیر پیرانشهر ارومیه ایران 220KM مهاباد ایران 105KM نقده ایران 145KM سردشت ایران 15KM پیرانشهر ایران 90KM اشنویه ایران 130KM بانه ایران 62KM بوکان ایران 135KMمسیر ربط-خلیفان-بوکان بوکان ایران 85KMمسیر نیمه کاره ربط-بوکان سقز ایران 120KM مرز کیله سردشت ایران 30KM مرز تمرچین پیرانشهر ایران 98km تبریز ایران 315KM تهران ایران 735km

شهر ربط با دارا بودن سایت باستانی موساسیر همه ساله گردشگران زیادی را به خود می کشاند. {گراوان} در یک کیلومتری موساسیرِ، چشمه ای است که از آن آب معدنی با املاح فراوان بیرون میزند.با جاری شدن این آب املاحش بر روی زمین رسوب میکند که سبب به وجود آمدن منظره ی زیبایی شده است(به شکل یک کوه).هر سال بر توده کوه مانند آن افزوده میشود.منابع
  1. پورتال اطلاع رسانی شهرداری ربط
/ 1 نظر / 7 بازدید
ارش

سلام با تشکر از مطلبتون من از اهل ربطم و تا جایی که من میدونم جمعیتش از 14 هزار نفر بیشتر و به نزدیک 18 هزار نفر میرسد