تاریخچه تاسیس اداره ثبت احوال پیرانشهر

دوستان این فایل در حال ویراستاریست

بسمه تعالی
سوم دی ماه به پارسدان هویت سازمان ثبت احوال مبارک باد
سوم دیماه هر سال یادآور صدور اولین سند هویتی ایرانیان در سال 1297 هجری شمسی بنام فاطمه ایرانی است . بی تردید نامگذاری این روز به عنوان روز ملی ثبت احوال که با ابتکار شورای فرهنگ عمومی کشور صورت پذیرفته ، بیانگر اهمیت جایگاه سازمان ثبت احوال در میان سازمان های ارائه دهنده خدمات به  مردم و نقش آفرین در توسعه و پیشرفت کشور می باشد. سازمان ثبت احوال در یک قرن گذشته منشا خدمات و تحولات چشمگیری بوده و به عنوان یکی از ارکان مهم حاکمیت و پاسدار حریم مرزهای تابعیت و هویت طی سالهای اخیر با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و منحصر به فرد متولی رسالتهای مهمی نظیر صدور و اتقان اسناد هویتی ،ساماندهی ثبت وقایع حیاتی ، انتشار آمارهای جمعیتی ، آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی،ثبت مهاجرت با هدف استقرار نظام جامع شناسایی ایرانیان و صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک که از زیرساخت های استراتژیک دولت الکترونیک است، می باشد. این سازمان بزرگترین و مهمترین بانک اطلاعات جمعیتی کشور محسوب شده و در این زمینه دستگاه های زیادی از اطلاعات این بانک جامع ، در امر برنامه ریزی های مربوط به اجرای طرح ها و برنامه های عمومی استفاده می کنند  
هفته آینده یعنی سوم دی ماه نود و پنجمین سالگرد  تاسیس سازمان ثبت احوال کشور و هشتاد و پنجمین (تاریخ تاسیس سال 1307) (امسال نودمین سال )سال تاسیس اداره ثبت احوال پیرانشهر ثبت احوال است .به همین مناسبت بررسی اجمال به تاریخچه  ثبت احوال از آغاز تا به امروز اماده شده است تقدیم می گردد.
با توجه به نقش ویژه این سازمان در تولید آمارهای جمعیتی کشور ،شورای فرهنگی عمومی از سال 1387 هر سال از  سوم تا دهم دی  ماه  را به عنوان هفته ثبت احوال در تقویم  کشور نامگذاری کرده است و در این هفته  به همین مناسبت مراسماتی برگزار می گردد.
سوم دی ماه هر سال ، تداعی گر روزی ماندگار برای خانواده بزرگ ثبت احوال کشور است در این روز با صدور اولین شناسنامه ، پایه گذاری روندی جدیدی در زندگی اجتماعی ملت ایران آغاز شد به نحوی که پس از آن استفاده از خدمات جدید ، نظیر آموزش،بهداشت،تامین اجتماعی،و کسب و کار موکول به داشتن مدارک شناسائی ایرانی و بطور اخص شناسنامه گردید و در واقع هویت هر ایرانی مبنای برخورداری از حقوق و تکالیف شهروندان گردید.  لذا به همین مناسبت سوم دی ماه با تصویب شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز ثبت احوال تعیین شده است
تحولات صورت گرفته در وظایف و ماموریت سازمان ثبت احوال کشور از بدو تاسیس تا کنون ،از ثبت وقایع حیاتی چهارگانه و صدور اسناد هویتی برای هر ایرانی تا تولید و انتشار آمار جمعیتی و در سالهای های اخیر تامین زیر ساخت دولت الکترونیک ، نقش این سازمان را در حاکمیت کشور به عنوان یک دستگاه استراتژیک و زیر ساختی ارتقا داده است که تمامی آن حکایت از ضرورت حضور سازمان ثبت احوال در عرصه های اجتماعی و توسعه اداری کشور را دارد.
به بیان دیگر این سازمان از یک سو با ثبت هویت شهروندان و صدور مدارک رسمی تثبیت گر رابطه معنوی بین افراد جامعه و دولت را بر قرار می نماید و از سوی دیگر با ایجاد زیر ساخت و تامین آمار و اطلاعات انسانی یاری گر دولت در نوسازی و بهسازی نظام اداری با هدف پاسخگویی کارآمد به مطالبات و نیازهای اجتماعی و تخصیص بهینه و عادلانه منابع و امکانات می باشد.
بدون تردید توفیق در ایفای چنین نقشی برجسته ،کارآمدی و کارایی در وظایف و ماموریتهای محوله را طلب مینمایدو از سوی دیگر نیازهای اجتماعی و اداری کشور اقتضا می نماید  تا متناسب با شرایط و تحولات اجتماعی اقتصادی ،اداری،تکنولوژیکی ،سازمان ثبت احوال کشور نیز با تقویت و ارتقاء دانش فنی و توسعه انسانی و با شناسائی فرصتها ،تکنولوژی مناسب را به خدمت و نقشی  پیشرو پویا را در این عرصه ایفا نماید بر این اساس ،سازمان ثبت احوال کشور با استفاده از تجربه و دانش کیفی مدیران،و کارشناسان و با همکاری موثر متخصصین و دانشگاهیان و در قالب مطالعه دقیق و منسجم ، ماموریت ، چشم انداز و اهداف سازمان ثبت احوال کشور را تعین و براساس راهبرهای مصوب ،برنامه ئی نظیر صدور کارت شناسائی ملی ، آرشیو الکترونیک اسناد سجلی، ثبت مهاجرت،ایجاد دفاتر پیشخوان،ارئه خدمات الکترونیک،صدور شناسنامه های رایانه ای ،را با هدف استقرار نظام جامع شناسائی ایرانیان و استقرار سازمان الکترونیک با محوریت اتقان اسناد هویتی مورد توجه قرار داد تحقق این برنامه ها علاوه بر تعالی سازمان تاثیرات مثبت در عرصه عمومی و اداری کشور خواهد داشت.
بهینه سازی سیاست گذاری و تصمیم گیری کشور و سرعت بخشی و روان سازی نظام اداری ،توزیع عادلانه منابع و امکانات و ارتقای مثبت اجتماعی آنها بخشی از آثار مثبت این طرحها خواهد بود .


 

همچنین با استفاده از آمارهای سازمان ثبت احوال کشور کاهش نرخ باروری و زاد  ولد ، افزایش سن ازدواج و سیاستهای تهدید موالید پیش بینی می شود بر اساس آمارهای این سازمان پیش بینی شده است که طی 20الی 30 سال آینده رشد جمعیت کشور منفی و منجر به پیری جمعیت شده به گونه ای که در هر خانواده ایرانی 7 فرد سالمند وجود داشته باشد.و می دانیم افزایش جمعیت پیر در هر کشوری تبعات زیادی از جمله افزایش بار وابستگی سالمندان،کاهش جمعیت در سن کار ،کاهش حجم جمعیت در سطح ملی،افزایش نیازبه  نیروی کار خارجی و به طبع ان افزایش مشکلات فرهنگی و امنیتی،افزایش فشار مالی بر صندوقهای بازنشستگی،و تامین اجتماعی،کاهش رشد اقتصادی و بهره وری.افزایش سن جمعیت ،از  ابعاد مختلف اجتماعی،اقتصادی،سیاسی و امنیتی  و نظامی برای کشورها اهمیت داشته و به عنوان چالشی پیش روی دولت ها مطرح است. کشوری که با پیری جمعیت روبروست به طور طبیعی جمعیت نخبه و فعال آن که معمولا از میان نسل جوان بر می خیزد دچار آسیب و رکود می گردد.
همچنین این سازمان با ارائه آمارهای جمعیتی و حیاتی ،افق آینده کشور را پیش روی مسئولین می گذارد تا برنامه ریزی دقیقی داشته باشند چرا که  آمارهای استخراج ثبت احوال در حوزه  علتهای فوت ،و ولادت و طلاق و ازدواج و اخیرا مهاجرت جمعیت جزو متقن ترین ،آمارهای کشورمی باشد که برای برنامه ریزی مدیران حوزه برنامه ریزی کشور بسیار راهگشاست اگر به ان توجه نمایند!
یکی از کارهائی که در سازمان  ثبت احوال کشور و به تبع آن در ادارات تابعه سازمان ثبت احوال کشور  انجام گرفته است تشکیل گنجینه اسناد هویتی است ،با توجه به اینکه نسل جوان،امروزه با مفاخر در زمینه علمی ،فرهنگی،آشنائی چندانی ندارد،گنجینه اسناد هویتی مشاهیر و و مفاخر آماده شده است تا در معرض دید عموم قرار گیرد و نسل جوان بتواند از آن استفاده کند . و رابطه نسل جدید با نسل قدیمی برقرار باشد .
هم اکنون سامانه تحت وب  تحریر شناسنامه  در اکثر ادارات ثبت احوال از جمله پیرانشهر راه اندازی شده است که با این کار لزومی به مراجعه افراد به شهرهای محل صدور شناسنامه نمی نماید و تمامی امورات مردم در ادارات   محل سکونت متقاضیا ن انجام می گیرد و این نیز به برکت تلا شهای چندین ساله پرسنا خدوم این سازمان تحقق یافته است
از طرف دیگر به موزات اقدامات فوق تلاش ویژه ای مصروف بهنگام سازی اطلاعات خانوارها در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها با دقت بالا و کمترین زمان گردیده است که حکایت از توانمندی و فرهنگ تلاش و مجاهدت کارکنان این سازمان دارد ، که مورد تحسین مسئولین کشور نیز قرار گرفته است .بدهی است که دست یابی به این اهداف کلان سازمان ثبت احوال کشور نیازمند باور عمومی ،مشارکت فرا بخشی ، و بین بخشی و حضور موثر و متعهد کلیه همکاران اعم از مدیران ،کارشناسان و کارکنان است تا بتوان افق روشن و چشم انداز 1404 را محقق ساخت که نوید بخش ؛ سازمانی یادگیرنده،اثر بخش،نظام مند،تحول گرا،و کارآمد برای عرصه ی خدمات جامع الکترونیک در زیر ساختهای دولت الکترونیک با ایجاد پایگاه اطلاعات شناسائی ایرانیان و انتشار روز آمد آمار تحولات جمعیت و مسب رتبه ی اول در منطقه است.
امروز با توجه به توسعه فعالیتهای متنوع سازمان ثبت احوال کشور نیازمند نگاه ویژه است
سوم دی ماه سالروز نود وپنجمین سال تشکیل سازمان ثبت احوال کشور است و مصادف است با روزی که محمد تقی وکیل الرعایا در سال 1297 هجری شمسی با مراجعه به منطقه 9 ثبت احوال تهران برای دختر چند روزه خود با نام فاطمه اولین شناسنامه را دریافت کرد . از آن تاریخ تاکنون بیش از 95 میلیون سند سجلی در ادارات ثبت  احوال کشور صادر شده است و به عنوان مبنایی برای ایجاد یک نظم عمومی در جامعه به شمار می آید .
 ؛در حال حاضر سازمان ثبت احوال بعنوان یک دستگاه حاکمیتی وظیفه لا‌زم هویت وتابعیت ایرانیان را بعهده دارد ودر واقع مر زبان هویت وتابعیت ایرانیان است که این امر بسیار مهم و خطیر مستقیماً در تعاملا‌ت اجتماعی وفرهنگی وسیاسی وامنیتی لا‌زم نقش مستقیم و بلا‌واسطه دارد.
فعالیتهای این سازمان به دلیل زیر بنایی بودن ، عینی و ملموس نیست به همین خاطر است که ثبت احوال مظلوم واقع شده و حق مطلب در خصوص فعالیتهای این سازمان تا کنون  به صورت کامل  ادا نشده است، ولیکن  به مرور زمان و باتوجه به گسترش نظام آمار و اطلا‌عات، اهمیت این سازمان خصوصا با  توجه به نقشی خطیر و زیر بنائی که در جهت استقرار دولت الکترونیک  ایفا نموده اهمیت و جایگاه واقعی این سازمان مشخص گردید.
سازمان ثبت احوال کشور دارای بیش از 836 واحد اجرایی در داخل و خارج از کشور است و  120 نوع خدمت به مردم ارائه می دهد که براساس آخرین بررسی های انجام شده سازمان ثبت احوال بیشترین ارائه خدمات را از نظر تنوع به مردم ارائه می کند.
نخستین اسناد تنظیمی متعلق به این شهرستان در(نمایندگی  ثبت احوال  که زیر نظر اداره ثبت احوال نقده ادراه می شد  در سال 18/05/1307 هجری شمسی و بنام :  میرزا آقا نیکپور مشهور به مشهدی صادق که بعدا نام خود را به ارسطو تغیر داده است   صادر شده است که بیانگر وجود فعالیت این اداره به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین تشکیلات دولتی در این شهرستان  است.  اولین سند کامپیوتری ثبت احوال پیرانشهر در تاریخ 14/01/1368 بنام ماریه مام باپیری تنظیم شده است.همچنین اولین سند فوت بنام محمد امین  مصطفی پور در تاریخ 06/06/1313 تنظیم  که علت فوت سیاه سرفه قید شده است ، امسال فعالیت اداره ثبت احوال پیرانشهر85ساله شده است.
ازآن تاریخ تاکنون، بیش از 162794 سند ولادت  وتعداد 37878 سند وفات در این اداره تنظیم شده است
بر اساس آخرین اطلاعات استخراجی در سال 1392 ثبت‌احوال  پیرانشهر  جمعیت کل شهرستان 122722 نفر میباشد از این تعداد 28641 نفر مرد شهری و 33165 نفر مرد روستائی و 28269 نفر زن شهری و 32647 نفر زن روستائی میباشند.
لازم به ذکر است ادارات ثبت احوال نقده ،پیرانشهر، و سردشت تا سال  زیر نظر اداره ثبت احوال مهاباد انجام اداره می شدند تا اینکه  اداره ثبت احوال سردشت در سال 1349 و اداره ثبت احوال پیرانشهر زیر نظر اداره ثبت احوال نقده باقی ماند که  اداره ثبت احوال پیرانشهر نیز در سال 1350 از اداره ثبت احوال نقده  رسما منتزع و اداره مستقل تشکیل دادند.
اداره ثبت احوال پیرانشهر در سال 1356 از اداره ثبت احوال نقده منتزع گردیده و اداره مستقل تشکیل دادوبا ریاست آقای فروتن (ایلامی) شروع به کار نمود،و کلیه اسناد متعلق به این اداره از نقده به اداره ثبت  پیرانشهر منتقل گردیدند . و اداره ثبت احوال پیرانشهر در ساختمانی چند اتاقی و چند میز و صندلی و یک خودرو لندرور کار خود را شروع نمود


 

روسای اداره ثبت احوال پیرانشهراز ابتدای انتزاع تا به امروز :

•    فروتن (ایلامی)
•    بهروز مشیر (نقده)
•    خاراباف (تبریز)
•    سید خدیر شاهین فر (هدایتی)
•    حسن امیر عشایری (1356 -1372 ) (دیپلم ........... خانواده شهید)
•    حسین کفاشی (1365-1363)
•    سلیم احمدی(سر پرست) (دیپلم  ........... )
•    حسن امیر عشایری(1367 -1372) (دیپلم ......... و خانواده شهید)
•    علی اکبر ابوالفتحی(28/06/1372 تا 28/07/1378) (دیپلم ..........)
•    فیروز ارجمند(1378 تا 1386) (دیپلم .......)
•    نقی عبدالرسولی (لیسانس علوم قضائی)
•    محمد فاضل شوکتی (سر پرست) (فوق لیسان مدیریت)
•    علیرضا خضر لو(لیسانس ادبیات) برادر شهید
•    ناصر امانی راد (لیسانس علوم سیاسی)ساختمانهای  اداره ثبت احوال :
•    اولین ساختمان در سال 1356 واقع در خیابان ملا رضا (آقای فدائی وش) (1356تا 1357)
•    ساختمات استیجاری کویخا عبدالله اسود  واقع در خیابان استقلال غربی روبروی ساختمان حاجی مندی (ترفه ای)
•    ساختمان استیجاری معرو ف مهر نیا در محل داروخانه مهر نیا فعلی (1364- 1368)
•    ساختمان استیجاری عبدالله گنجه  در محل فلکه جمهوری اسلامی 1368
•     در شهریور ماه سال 1380 به ساختمان کنونی ثبت احوال نقل مکان نموده است (زمین توسط شهرداری پیرانشهر تهیه تحویل شده است)


کارمندانی که در اداره ثبت احوال پیرانشهر خدمت نموده اند و اکنون بازنشته و یا  منتقل یا فوت شده اند
•    حاج خلیل معروفیانی بازنشسته و متوفی اهل پیرانشهر فوت 09/01/1378
•    بایزید مهر نیا بازنشسته و متوفی (30/10/1378)
•    حسن امیر عشایری
•    رحمن رحیمی بازنشسته و متوفی
•    محمد امین حسینی  بازنشسته
•    جعفراسماعیلی بازنشسته
•    پیروت امیر عشایری
•    محمد رسولیان بازنشسته (درحالت اشتغال )
•    محمد اسپوکه (مهابادی) (بازنشته)
•    رحیم دباغیان(مهابادی) (بازنشته)
•    عبدالرحیم دهبندی(مامور به خدمت) کارمند بوکان
•    یوسف میکائیلی
•    عنایت الله توحیدی(مامور به خدمت) کارمند مهاباد (فوت نموده است)
•    کریم زاده (مامور به خدمت)کارمند نقده

اداره ثبت احوال پیرانشهر از ابتدای تاسیس تا کنون حوادث و مسائلی خاص را پشت سر نهاده است
از جمله وقایع که لازم به ذکر است در دوران جنگ تحمیلی  عراق علیه ایران چندین بار اسناد بایگانی و سایر اسناد اداری بوسیله چهار  پایان از ساختمان اداری به جاهای امن جابجا  شده اند  .
نسخه دوم اسناد سجلی این اداره در سال 1365 به اداره کل ثبت احوال آذر بایجانغربی منتقل گردیدند.
در سال مورخه 17/12/1363 در گیر و دار جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در ساعت 20/4 بعد از ظهر روز جمعه زمانی که آقای بابائی فرماندار پیرانشهر بودند، پیرانشهر مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار می گیرد که در این بمباران منزل مسکونی آقای حسن امیر عشایری رئیس اداره ثبت احوال پیرانشهرمورد اصابت یکی از راکد های هواپیماهای عراقی قرار می گیرد که در اثر این حمله ناجوانمردانه  یک برادر و همسر ایشان به شهادت میر سند .
سالگرد تاسیس سازمان ثبت احوال کشور به خانواده و بازماندگان و فرزندان و نواده گان همکاران باز نشسته و متوفی مبارک باد
خاطرات همکاران :
آقای فیروز ارجمند ریاست وقت اداره ثبت احوال پیرانشهر  نقل می کنند که  در تاریخ سی ام دی ماه سال 1378 دو ماه بود به اداره ثبت احوال پیرانشهر منتقل شده بودم که آقای بایزید مهر نیا کارمند وقت اداره ثبت احوال به اتاق من آمدند و گفتند که همه کارها ی مربوط به استخراج کارکرد ماهیانه دی ماه را انجام داده ام و می خواهم به مر خصی بروم ، ایشان مرخصی گرفته و بعد از ظهر همان روز خبر می رسد که ایشان جان به جان افرین تقدیم نموده اند .(روحش شاد و روانش قرین آمرزش و مغفرت الهی باد)
محمد فاضل شوکتی :
در سال 1382 که در پست کارشناسی حقوقی و سجلی اداره ثبت احوال پیرانشهر مشغول بکار بودم یکی از ارباب رجوع های بنده نمام احمد ......... مشهور به احمد خالند  که همسرشان فاقد ورقه بود ند پس طی مراحل اداری مجوز صدور شناسنامه همسرشان صادر شد .
از ابتدای ورودم به این سازمان هر روز و هر سال طرحهای فراوانی به ادارات وگذار شده که انجام نمائیم و حال پس از 24 خدمت طرحهای این سازمان به پایان نرسیده است ودر مقابل حقو و مزایائی آنچنانی در یافت نکرده ایم.
3


•    فروتن (ایلامی)
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    بهروز مشیر (نقده)
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    خاراباف (تبریز)

o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    
•    سید خدیر شاهین فر (هدایتی)
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    حسن امیر عشایری (1356 -1372 ) (دیپلم ........... خانواده شهید)
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    حسین کفاشی (1365-1363)
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    سلیم احمدی(سر پرست) (دیپلم  ........... )
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    
•    حسن امیر عشایری(1367 -1372) (دیپلم ......... و خانواده شهید)
o    مدیر کل های زمان ایشان:
o    فرماندارها :  
o    شهردارها  :
o    نمایندگان :  
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    علی اکبر ابوالفتحی(28/06/1372 تا 28/07/1378) (دیپلم ..........)
o    مدیر کل ها : آقای فاروفی +آقای سرابی
o    فرماندارها آقای ایمانی + احمد طه
o    شهردار رحیم اسلامی (اهل سلماس)
o    نمایندگان :
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
احیاء اسناد از بین رفته  مربوط به پیرانشهر که در نقده در اثر آتش سوزی از بین رفته بودند
گرفتن زمین رایگان از فرمانداری  و پیشرفت فیزیکی ساختمان اداری ثبت احوال پیرانشهر
•    فیروز ارجمند(1378 تا 1386) (دیپلم .......)
o    مدیر کل های زمان ایشان: (سرابی -  مهندس عبدالهی -  کاظم سعید شعبانلو)
o    فرماندارها :  ( احمد طه  -  محمد علی پرتوئی -  
o    شهردارها  : (
o    نمایندگان :  (حاج محمد کریمیان – محمد علی پرتوئی –
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    اسامی کارمندان :

•    نقی عبدالرسولی (لیسانس علوم قضائی)
o    مدیر کل های زمان ایشان: (سرابی -  مهندس عبدالهی -  کاظم سعید شعبانلو)
o    فرماندارها :  ( احمد طه  -  محمد علی پرتوئی -  
o    شهردارها  : (
o    نمایندگان :  (حاج محمد کریمیان – محمد علی پرتوئی –
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    محمد فاضل شوکتی (سر پرست) (فوق لیسان مدیریت)
o    مدیر کل های زمان ایشان: (سرا بی -  مهندس عبدالهی -  کاظم سعید شعبانلو)
o    فرماندارها :  ( احمد طه  -  محمد علی پرتوئی -  
o    شهردارها  : (
o    نمایندگان :  (حاج محمد کریمیان – محمد علی پرتوئی –
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    علیرضا خضر لو(لیسانس ادبیات) برادر شهید
o    مدیر کل های زمان ایشان: (محمد جوان)
o    فرماندارها :  ( ................  - اروجعلی مجاهدی )  
o    شهردارها  : (
o    نمایندگان :  (...........................
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o    

•    ناصر امانی راد (لیسانس علوم سیاسی)
•    مدیر کل های زمان ایشان: (محمد جوان )
o    فرماندارها :  ( اروجعلی مجاهدی-  ..........  
o    شهردارها  : (
o    نمایندگان :  (دکتر رسول خضری
o    کارهائی که زمان ایشان انجام شده است  :
o    سامی کارمندان :
o  

/ 0 نظر / 27 بازدید