ماموستا ملامحمّد عزیزی

استاد عزیزی بعد از فوت پدرش، مدّتی را به‌همراه مادر ارجمندش در کردستان عراق سپری نمود؛ سپس نزد عمویش ملاعبدالله ساکن روستای سوغانلوی پیرانشهر بازگشت. وی دوران تحصیل و طلبگی‌اش را در کردستان ایران و عراق سپری نمود و سرانجام در دهه‌ی 1330 شمسی نزد استادعلامه‌ ملامحمّد باقر بالک مریوان موفق به اخذ مدرک افتا و تدریس شد و تا زمان وفاتش در شهر پیرانشهر و حومه به‌ امر امامت مسجد، تدریس، وعظ و ارشاد مشغول بود. 
وی فردی فروتن، متین، دارای ورع بسیار و از سالکان منسوب طریقت نقشبندی بود.
بیش از صد طلبه از محضر استاد عزیزی مجوز افتا و تدریس دریافت نموده‌ و بیش از 500 طلبه از محضرشان استفاده‌ی علمی نموده‌اند. از استاد عزیزی چهار فرزند پسر به‌ یادگار مانده‌ که سه‌ نفرشان جزو علمای دینی منطقه‌ی پیرانشهراند. از ماموستا عزیزی که‌ عمری با عزت نفس و مناعت طبع، شرافتمندانه‌ زندگی نمود‌، از متاع دنیا، تنها یک کتابخانه‌ی غنی از علوم اسلامی به میراث مانده‌ است.
استاد عزیزی در میان غم و ناراحتی مردم پیرانشهر و حومه‌ در پیرانشهر به‌ خاک سپرده‌ شد. در مراسم ختم وی که‌ با حضور گسترده‌ی مردم منطقه‌ و عالمان دینی‌ مناطق پیرانشهر، مهاباد، کردستان عراق، اشنویه‌، سردشت، نقده‌ و ... در مسجد قدس برگزار شد؛ برخی از علما طی سخنرانی‌هایی به‌ ابعاد شخصیت استاد عزیزی، راه‌کارهای ایجاد محبّت میان مسلمانان و قبول دیگری و ... پرداختند.

ماموستا ملامحمّد عزیزی بعد از گذشت هفت سال بستری در منزل، بر اثر بیماری در سن 85 سالگی در روز چهارشنبه‌ 23/2/88 در پیرانشهر درگذشت.

/ 0 نظر / 6 بازدید