سردشت نگین فلات زاگرس

سردشت نگین فلات زاگرس

سردشت شهریست زیبا با جاذبه‌های منحصر به‌فرد دارای طبیعت بکر و بسیار دیدنی کوه‌های مرتفع چشمه‌سارها رودهای زیبا و آبشارهای دیدنی و ... درکنار آثار باستانی به‌جامانده‌ تپه‌های باستانی ربط و پل تاریخی قلاتاسیان و دشت زیبای وزنه‌ و جنگلهای متراکم و انبوه‌ از خصوصیات این شهر زیباست

شهرستان سردشت دارای موقعیت 45 درجه و 29 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 36 درجه و 15 ثانیه شمالی از عرض جغرافیایی می باشد. با این احتساب 22 دقیقه و40 ثانیه با تهران اختلاف ساعت دارد.

شهرستان سردشت با وسعتی بالغ بر 1411 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان آذربایجان غربی واقع شده است. از شمال غربی به شهرستان پیرانشهر ، از جنوب به استان کردستان و عراق و از غرب به کشور عراق ، از شمال شرقی به شهرستان مهاباد ، از شرق به شهرستان بوکان منتهی می شود و 96 کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد. این شهرستان از دو بخش مرکزی و بخش وزینه تشکیل شده است. بخش مرکزی شامل 4 دهستان : به نامهای دهستان گورک ، دهستان باسکه کولسه ، بریاجی و آلان می باشد. بخش وزینه شامل دو دهستان : به نامهای گورک نعلین و ملکاری است.

سردشت مجموعاً دارای 280 روستای دارای سکنه می باشد. بر اساس آخرین آمار رسمی جمعیت شهرستان سردشت 105 هزار نفر می باشد .

 

الف - ویژگی های انسانی شهرستان سردشت

شهرستان سردشت با تعداد خانوار 20558دارای جمعیتی بالغ بر 105545نفر می باشدکه جمعیت شهری 50234 نفر و جمعیت روستایی بر اساس آمار جمعیتی سال 85 بالغ بر 55318 نفر بوده که از مجموع این جمعیت 47 درصد شهری و 53 درصد روستایی است. نرخ رشد جمعیت این شهرستان 25/1 می باشد دین مردم سردشت اسلام و مذهب سنی شافعی و زبان کردی سورانی و نژاد آنها کرد است . در یک نگاه واقع بینانه به فرهنگ و آداب و رسوم منطقه سردشت می توان به این نتیجه رسید که فرهنگ و آداب و رسوم مردم سردشت ریشه در اعتقادات دینی و مذهبی آنان دارد و این اعتقاد نسل به نسل به ارث رسیده است و هنوز هم در رفتار ، کردار و گفتار مردم آداب و رسومی معمول است که صبغه اعتقادات مذهبی در آن مشاهده می شود. با وجود اینکه سردشت یک شهر مرزی است و در نوک پیکان تهاجم فرهنگی قرار دارد پایبندی مردم آن به رعایت امور دینی ، پوشیدن لباس متین محلی ، رعایت آداب و اخلاقیات پسندیده مطابق با دین اسلام همکاری و همدردی مردم در مراسم سوگواری و سایر مراسم اجتماعی از جمله آداب نیکوی مردم سردشت است که قابل احترام و تکریم است.

ب - جاذبه های طبیعی شهرستان سردشت

شرایط آب و هوایی و وضعیت توپوگرافی شهرستان سردشت و سایر عوامل طبیعی مجموعاً وضعیتی را در حوزه این شهرستان پدید آورده است که در صورت شکوفایی صنعت گردشگری در این شهرستان می تواند سرآغاز تحولی عظیم در بعد اقتصادی و فرهنگی منطقه به وجود آورد . گزینش مکان های با پتانسیل اکوتوریسم به دلیل تعدد جاذبه های طبیعی کار دشواری است . در زیر به قسمتی از این جاذبه ها اشاره می نماید .

آبشار شلماش- کانی گراوان – تپه های باستانی ربط- دشت وزینه – منطقه بیوران – مسیر قاسمه رش- پل قلعه تاسیان- مناطق شکار ممنوع مرزی- سواحل زیبای رودخانه زاب و .....که در زیر به اختصار به دو نمونه آن اشاره می گردد .

ج - پوشش گیاهی منطقه سردشت

وضعیت خاص جغرافیایی و به دنبال آن بارندگی نسبتا ًزیاد شهرستان سردشت باعث تنوع پوشش گیاهی در آن شده است. بطوریکه یکی از مهمترین نواحی جنگلی استان در منطقه سردشت واقع شده است.

مساحت جنگلهای سردشت بالغ بر 80000 هکتار که 46 درصد کل مناطق جنگلی استان را شامل می گرددکه به اضافه بخش کوچکی از جنگلهای پیرانشهر تنها جنگلهای متراکم استان محسوب می گردد. مساحت این نوع جنگل متراکم در شهرستان بالغ بر 30000 هکتار از نوع تنک و 20000 هکتار جزو مخروبه و احیایی است.

مهمترین گونه های جنگلی در این منطقه بلوط ، بنه و سایر درختان از قبیل انگور وحشی ، گلابی و انار می باشد. با وجود گونه های باارزش درختی بلوط و بنه می توان محصولات فرعی دیگری و از قبیل مازوج ، سقز وحشی مواد داروئی بدست آورد.

مراتع منطقه سردشت 7000 هکتار است که 60 درصد مربوط به مراتع قشلاقی و 40 درصد مربوط به مراتع ییلاقی محسوب می شود. از کل مراتع شهرستان 30 درصد درجه یک و 3/54 درصد درجه 2 و 2/18 درصد 3درجه است.

د - ارتفاعات مهم شهرستان سردشت

منطقه سردشت با توجه به بافت طبیعی و قرار گرفتن در مسیر رشته کوه های زاگرس دارای کوهستانهای فراوان و متعددی است که مهمترین ارتفاعات آن به شرح ذیل در سراسر مناطق گسترده هستند.

1- کوه هومل یا حمل با ارتفاع 2273 متر در منطقه آلان

2- کوه بلفت با ارتفاع 2369 متر واقع در روستای بیوران از جنس سنگی خمره ای دارای چشمه بوده و در طول سال 5 ماه پوشیده از برف به ارتفاع 6 متر می باشد.

3- کوه هوینه مال واقع در روستای درمان آباد با ارتفاع 2248 متر از نوع خمره ای سنگی

4- کوه سری گومه واقع در روستای دگه با ارتفاع 2237 متر از نوع سنگی وجنگلی

5- کوه سر آلاوان به ارتفاع 1955 در منطقه گروک نعلین

6- کوه سیر در منطقه آلان با ارتفاع 2273 متر

7- کوه ترخان در منطقه گورک سردشت با ارتفاع 2296 متر

ن - رودخانه ها و چشمه های منطقه سردشت

در شهرستان سردشت به تبع کوهستانی بودن ، رودخانه های متعدد و چشمه سارهای فراوان وجود دارد که به دو نوع فصلی ودائمی به شرح ذیل تقسیم می شود :

1- حوزه آبریز زاب در بخش شمالی رشته کوه های زاگرس بین مختصات جغرافیایی 44 ، 51 ، 6 ، 46 طول شرقی و 48 ، 35 ، 36 ، 54 عرض شمالی واقع گردیده است. این حوزه از شرق و شمال به حوزه آبریز دریاچه ارومیه از شرق به حوزه مهاباد و از شمال به حوزه آبریز گارد چای و از جنوب به حوزه سیروان و از غرب به مرز مشترک ایران و عراق محدود می شود. از نظر تقسیم بندی هیدرو لوژی حوزه آبریز رودخانه زاب بخشی از حوزه آبریز خلیج فارس می باشد که این رودخانه همواره با آب سیروان از طریق دیاله – دجله و اروند رود به طرف خلیج فارس جریان می یابد..

1- رودخانه دائمی مشهور به دشت وزینه و آلواتان که به صورت رودخانه ای جاری بوده و شاخه ای از آن به سمت میرآباد و شاخه اصلی آن به نهایت در مسیر قاسمه رش به عراق می ریزد.

2- رودخانه دائمی بنو خلف و ورده که به صورت رودخانه ای جاری بوده و نهایتاً از طرف قاسمه رش به عراق می ریزد.

3- رودخانه دائمی که از کوه های بیوران علیا و بیوران سفلی که دارای چشمه های متعددی بوده با سر چشمه کانی رش یکی شده که پس از تشکیل دادن آبشار شلماش نهایتاً به خاک عراق می ریزد.

4- چشمه سار دشت باژار که به صورت رودخانه ای جاری بوده که پس از عبور از روستا های درمان آباد ، سیوه تال و غیره در نهایت به عراق می ریزد

نام تعدادی از چشمه سارهای مهم سردشت با محل و میزان دبی متوسط آنها ارائه می گردد .

1- چشمه ( گوزان ) نیزه دبی 12 لیتر در ثانیه

2- چشمه ( خرتلان گرژال ) سفلی دبی 12 لیتر در ثانیه

3- چشمه ( سرچاوشین ) دبی 35 لیتر در ثانیه

4- چشمه ( کانی مسجد بیوران علیا ) دبی 16 لیتر در ثانیه

5- چشمه ( رسول شط بیوران سفلی ) دبی 109 لیتر در ثانیه

6- چشمه ( کانی رش بیوران علیا و سفلی) دبی 91 لیتر در ثانیه

7- چشمه ( کانی سرد بیوران علیا و سفلی ) دبی 25 لیتر در ثانیه

8- چشمه ( باغی ) دبی 15 لیتر در ثانیه

9- چشمه (کانی گلاوان باغی ) دبی 40 لیتر در ثانیه

10- چشمه ( رسول شیواشان ) دبی 40 لیتر در ثانیه

11- چشمه ( دار ساوین ) دبی 10 لیتر در ثانیه

8- انواع پستانداران ،خزندگان و ....

در زیر به اختصار به بعضی از گونه های مهم گیاهی و جانوری اشاره خواهد شد:

1- گونه های گیاهی

الف ) گونه های درختی و درختچه ای منطقه حفاظت شده جنگلی میرآباد سردشت

بلوط- زالزالک- پسته کوهی- گلابی وحشی- بادام کوهی- سیب خود رو- نسترن- آلبالو کوهی- تمشک- بید

ب ) بخشی از گونه های علفی منطقه حفاظت شده جنگلی میرآباد سردشت

آلاله- شیر خشت- بنفشه- لاله- ترشک- میخک وحشی- گزنه- خشخاش- ماشک- زبان در قفا- شبدر- یونجه معمولی- یونجه کوهی- یونجه زرد- گون نوع علفی- شینگ- گل گندم- درمنه- آویش- مریم گل- سس- پیچک- تاج خروس- شیرین بیان- چمن- نی- جوموش- شنبلیله وحشی- پونه- اولاغ بوتی (علف چشمه)- کنگر- موسیر- ختمی- مرغ- لاله واژگون- پنیرک- قاصدک- اسپرس- چوبک- نعناع- قاز یاغی- گل راعی و...

 

/ 1 نظر / 28 بازدید
مزدا

سلام. امید که شاد باشید. چند وقتی به وب شما سر می زنم .درخواست داشتم اگر ممکن است. وب مرا هم ببینید (ولات بصری) velaatebasree و اشکالت ان را به من بگویید. اگر به خواهم شما را لینک کنم با چه نام ثبت کنم. ممنون می شوم با تشکر