شاهد ایرانی دادگاه لاهه درصد جانبازی ندارد!

شاهد ایرانی دادگاه لاهه درصد جانبازی ندارد!
عبدالله شریفی قهوه چی سردشتی شاهد بمباران شیمیایی سردشت بوده که برای شهادت 28 روز در دادگاه لاهه بازجویی شده و نتیجه آن محکومیت فرانس فان آنرات هلندی تامین کننده گازهای شیمیایی به عراق بوده است ولی خودش درصد جانبازی ندارد!
وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران/ پرونده سردشت/1393/ سید هادی کسایی زاده/ در یکی از بازارهای قدیمی نزدیک محله سرچشمه سردشت قهوه خانه ای کوچک قرارداشت. گفتیم ساعتی در این قهوه خانه استخوانی سبک کنیم. وقتی مرد قهوه چی سوال کرد اهل کجایی و ما گفتیم خبرنگار و از تهران آمده ایم به سمت صندوقچه کنار سماور رفت و چند برگ کاغذ به ما نشان داد و گفت: ببینید امضای یکی از مسئولان ریاست جمهوری است! من به عنوان شاهد بمباران شیمیایی در لاهه شهادت دادم! گفته های مرد قهوه چی آنقدر ما را شکه کرده بود که گفتیم حالا تو بنشین ما چای می آوریم برایمان تعریف کن...
عبدالله شریفی گفت: دو روز بعد از بمباران شیمیایی سازمان بین الملل برای تایید این اتفاق به سردشت آمدند. آن زمان سردشت نبودم و بعد از 4 سال به شهر آمده بودم که دستور داده شد تا برای توضیح وشرح اتفاق 7تیر سال 1366 در روستای آلوت به فرمانداری شهر بروم. وقتی داخل اتاق فرماندار سردشت شدم آنجا پلیس هلند از من بازجویی کرد.
مرد قهوه چی می گوید: برای توضیحات بعدی من را به تهران فرستادند وهمراه 15 نفر دیگر با رئیس دادگاه لاهه صحبت کردیم.
شاهد بمباران شیمیایی ایران که بارها مورد بازجویی قرار گرفته است، می گوید: در سال 84 به هلند رفتیم و توسط قضات لاهه 28 روز بازجویی شدیم. نکته بسیار جالب و البته تاسف بار این است که بعد از این همه بازجویی عبدالله شریفی هنوز مدرکی ندارد که درصد جانبازی خود را اثبات کند، او علاوه بر قربانی بمباران شیمیایی قربانی دادگاه هم شده بود.
از کم و کیف بازجویی ها سوال کردیم که گفت: سوالاتی که از شاهدان می‌پرسیدند مبنی بر این بود که هواپیماها چطور و چه زمانی حمله کردند، بمب های شیمیایی چه رنگ و بویی داشتند و تعداد شهدا و زخمی ها و در کل شرح ماوقع را می خواستند.
می گوید دو بار به هلند سفر کرده که بار اول 28 روز و دومین بار 11 روز بازجویی شده است.
این جانباز سردشتی ادامه می دهد: نتیجه این دادگاه ها 17 سال حبس برای فرانس فان آنرات متهم هلندی که مواد اولیه بمب های شیمیایی را به رژیم بعثی عراق تامین می کرد به همراه داشت. در این دادگاه دفاع فرانس از خودش این بود که فقط گازهای کشاورزی عراق را تامین کرده است.
پرسیدیم مدارک قربانی شدن خودتان در بمباران شیمیایی همراهتان هست؟ گفت: بله همیشه همراه من هستند و بلافاصله مدارک را نشانمان داد، مدارکی که حاکی از سی تی اسکن ها و آزمایش هایی بود که انجام داده بود. همچنین مدارکی که نشان از حمایت بنیاد شهید استان کردستان بود از این شاهد ایرانی داشت.
شریفی با ناراحتی گفت: هنوز بعد از 26 سال مدرکی مبنی بر درصد جانبازی ندارم،‌حرف من این است که اگر من جانباز نبودم چرا من را به دادگاه لاهه فرستادند؟

/ 0 نظر / 63 بازدید