عکس‌هایی تامل‌برانگیز از کردستان

عکس‌هایی تامل‌برانگیز از پیرانشهر

 پایانه مرزی تمرچین، در نقطه مشترک مرزی بین ایران و اقلیم کردستان عراق در شهرستان پیرانشهر استان آذربایجان غربی واقع شده است.

1

پیرانشهر شهریست که می تواند به یک منطقه آزاد تجاری نه منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود و یکی از درخواست ها  مردم از دولت  هم همین موضوع است  که پیرانشهر استحقاق تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد و از قبل این مهم می تواند توسعه را به شکلی واقعی تجربه کند.

2

گمرک زمینی ” تمرچین ” در غرب پیرانشهر کوتاه‌ترین مسیر جمهوری اسلامی به شمال عراق، بنادر و سواحل دریای مدیترانه محسوب می‌شود. درزمان حاضر سالانه صدها هزار تن کالای تجاری و بازرگانی کشورهای عربی و آسیای میانه از طریق گمرک تمرچین به نقاط مختلف جهان ترانزیت می‌شود

3

اهالی این شهر  با همه این تفاسیر در همه سال های اخیر که به کرات به آن اشاره شده خواستار تبدیل شدن همین « خانه دیروز» پیرانشهر امروز به یک منطقه آزاد تجاری اهستند  ، شهری که موقعیت تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد ، منطقه ای که کمتر از اروند ، کیش ، انزلی ، چابهار و ارس نیست و چه بسا شرایط  بهتری هم در این منطقه حاکم است ؛ به اذعان همه متولیان امر موقعیت تبدیل شدن به یک منطقه آزادتجاری را دارد

4

تجارت و فعالیت های بازرگانی به دلیل وظعیت ژئوپولیتیکی شهرستان پیرانشهر سابقه ای بس طولانی در این شهرستان دارد به گونه ای که صادرات و واردات کالا و به عبارتی تجارت مرزی در این شهرستان، مهمترین عامل اقتصادی و امرار معاش در آن به حساب می‌آید. بخشی از این کالاها در پاساژها و بازارچه‌های کلای مرزی به مسافران، میهمانان و خریداران ارائه شده و بیشتر آنها به شهرهای دیگر منتقل میشوند.

 

5

نگاه امنیتی فرصت منطقه را برای جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌گیرد. در جنگ تحمیلی در مرزهای شمال غرب کشور اجازه ندادیم دشمن وجبی از خاک کشور را تصاحب کند و حتی در برخی مناطق تا ۳۰ کیلومتر هم به ‌خاک عراق راه یافتیم. پس از آن زمان، امنیت‌ حتی بیشتر از پایتخت در منطقه حاکم است. تنها درخواست ما از مسئولان استانی و کشوری این است که دید امنیتی به زندگی و اشتغال مردم نداشته باشند، بلکه دید فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشند تا‌ ‌سرمایه‌گذار را در منطقه جذب کند. هر چه مردم‌ ‌مرفه‌تر و برخوردار‌تر باشند، هم مرزنشینانی بهتر‌ و هم مرزبانان و مرزدارانی بهتر‌ برای کشور خواهند بود.

6

7

9

آیا مردمی چنین رنج کشیده اسحقاق این را دارند با وجود این بتانسیلهای تجاری در فقر و فلاکت زندگی کنند؟

عکسها از خبر گزاری ایران گرفته شده است

/ 0 نظر / 84 بازدید