بهشت مسموم به قلم : منیژه جانقلی به چاپ رسید

بهشت مسموم به چاپ رسیدنوشته شده به قلم : منیژه جانقلی
                                   

بهشت مسموم به انتشار رسید خبرگزاری رسا ـ کتاب بهشت مسموم (سردشت در جنگ) از سوی مرکز استاد انقلاب اسلامی منتشر شده است.
به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب بهشت مسموم (سردشت در جنگ) تألیف منیژه جانقلی در شهریور 1392 از سوی مرکز استاد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار نشر شده است. 

جنگ گرچه همواره پدیده‌ای شوم و خانمان‌سوز بوده و هرجا سایه‌ی جهنمی خود را پهن کرده، با خود اشک و آه و ویرانی شهرها را به بار آورده است، ولی هر جنگی صحنه‌ی بروز و ظهور بسیاری از ویژگی‌ها و خصلت‌های انسانی و غیرانسانی نیز بوده است. جنگ، همواره صحنه‌ی ابتلاء و امتحانی   برای انسان‌ها و ملت‌ها؛ صحنه‌ی بروز رشادت‌ها و فداکاری‌ها و نیز جنایت‌ها و دشمنی‌های بی‌شمار است.

جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران نیز گرچه ویرانی‌های زیادی به همراه داشت، اما به قول بنیان‌گذار انقلاب اسلامی برای ما نعمت بود. یقیناً ما در جنگ، انقلاب خود را به تمامی جهان صادر کردیم. در این جنگ، فریاد مظلومیت ملت ایران در تمامی جهان طنین‌انداز شد و مردم دنیا، نهایت پستی و دنائت سردمداران استکبار، و نیز نهایت کرامت و رشادت ملتی مقاوم و پایدار را به چشم خود دیدند. بی‌شک یکی از بی‌نظیرترین این صحنه‌های مقاومت و پایداری در عین مظلومیت، و نیز ددمنشی و گرگ‌صفتی دشمنان این ملت، در فاجعه‌ی حماسه‌انگیز سردشت به تصویر کشیده شد. حقیقتاً سردشت صلای مظلومیت و نماد مقاومت ملت ایران است. ملتی که نشان داد، لر و کرد و ترک و بلوچ و عرب و ترکمن و فارس آن، دل در گرو این خاک دارند و قومیت و مذهب، هیچ‌کدام گسلنده‌ی پیوندشان با مام میهن نیست. ملتی که با اتحاد حول کلمه‌ی توحید و چنگ زدن به ریسمان محکم اسلام، خطرها را به جان خرید و در مقابل تمام کفر، با تمام ایمان خود ایستاد و از شرف و خاک خود دفاع کرد تا تاریخ شهادت دهد که بعد از هشت سال، تمام دنیای استکبار نتوانست حتی یک وجب از این خاک را به تاراج برد. 

«بهشت مسموم»، روایت داستانی فاجعه‌ی سردشت است که با قلمی شیوا و روان، حماسه‌های بی‌نظیر آن را در قالب رمان، به تصویر کشیده است. امید که چنین آثاری گوشه‌ای از رشادت‌ها و مقاومت‌های ملت مظلوم ایران و اقوام غیرتمند این مرز و بوم را به نسل جدید بنمایاند.

کتاب بهشت مسموم (سردشت در جنگ) تألیف در 272 صفحه، و با شمارگان 2500 نسخه و با قیمت هفت هزار تومان از سوی مرکز استاد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

 

 


"بهشت مسموم" براساس مستندات نوشته شده استنوشته شده به قلم : منیژه جانقلی
«بهشت مسموم» مظلومیت جانبازان شیمیایی سَردَشت را بازگو می‌کند                                           

منیژه جانقلی، نویسنده حوزه انقلاب و دفاع مقدس درباره اهدافش از تالیف کتاب «بهشت مسموم» گفت: این اثر مظلومیت‌ها و صدای اعتراض جانبازان شیمیایی منطقه سَردَشت را به گوش جهانیان می‌رساند./
جانقلی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: کتاب «بهشت مسموم» فاجعه بمباران شیمیایی منطقه سَردَشت را  در تیرماه سال 1366 روایت می‌کند.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف کتاب «بهشت مسموم» ادامه داد: حجم انبوهی از مردم در اثر این بمباران شیمیایی به دلیل  ناآگاهی از چگونگی برخورد با این فاجعه به شهادت رسیدند. همچنین تعداد زیادی از آن‌ها در اثر این فاجعه، جانباز شیمیایی شدند و در درازمدت به شهادت رسیدند. اکنون نیز هستند افرادی که با آثار مخرب این بمباران دست و پنجه نرم می‌کنند. کتاب، همه این واقعیت‌ها را به تصویر کشیده است.

نویسنده کتاب «بهشت مسموم» ادامه داد: در این اثر به صورت لحظه به لحظه، جزییات، چگونگی و تاثیرات مخرب این بمباران شیمیایی بر مردم، شهر و محیط زیست را بیان کرده‌ام.

وی افزود: در جریان بمباران شیمیایی منطقه سَردَشت، بسیاری از مصدومان به دلیل نبود کلینیک مجهز در آن منطقه، برای مداوا به بیمارستان‌های نظامی خارج از ایران و به کشورهای اروپایی منتقل شدند. اما در این کشورها به نفع تهیه‌کنندگان این بمب شیمیایی، آزمایش‌هایی را بر روی مصدومان انجام می‌دادند تا به راه درمان آن پی ببرند.

جانقلی اظهار کرد: کتاب «بهشت مسموم» به بیان سختی‌هایی می‌پردازد که این مصدومان در بیمارستان‌های مذکور متحمل شدند. در این کتاب به نوع برخورد کادر نظامی با مجروحان و جانبازان شیمیایی که هیچ رسانه‌ای آن‌ها را منعکس نکرد، پرداخته شده است.

وی عنوان کرد: کتاب «بهشت مسموم» درد و رنج و سختی‌هایی که مصدومان بمباران شیمیایی منطقه سَردَشت از ابتدای این بمباران تا حتی گذشت چندین سال متحمل شدند، بیان می‌کند. آثار سوئی که این بمباران در مادران باردار داشت و سقط جنین‌های مکرری را باعث شد از جمله این سختی‌ها به شمار می‌آید.

جانقلی افزود: جوانان مخاطبان اصلی این کتاب هستند؛ زیرا شخصیت‌های اصلی این داستان را دو جوان تشکیل می‌دهند که بعد از بمباران شیمیایی منطقه سَردَشت  و آینده منطقه نقش به‌سزایی را ایفا می‌کنند.

چاپ نخست کتاب «بهشت مسموم» اثر منیژه جانقلی با شمارگان دو هزار و 500 نسخه، 272 صفحه، در قطع رقعی و به قیمت 70 هزار ریال به تازگی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی راهی بازار نشر شده است.

 

/ 2 نظر / 80 بازدید
*ღ*مرد احساسی*ღ*

حماقت یعنی : من انقدر میروم که تو دلتنگم شوی ! خبری از دلتنگیه تو نمیشود برمیگردم . . . ! چون دلتنگت میشوم . . . ............ سلام...میشه ب عاشقانه های منم سری بزنید

حسین مرادی

سلام ، به صورت اتفاقی توسط دوستم رضا جدادی این کتاب را مطالعه کردم ] واقعا از این حادثه بمباران شیمیایی متاثر شدم و از انجاییکه فیلمساز هستم تمایل پیدا کردم تا فیلم مستندی را در این رابطه بسازم تا نسل جدید با این ایستادگی ها و مقاومتها آشنا شوند ، دست شما درد نکند ، خدا قوت