ملکه شهر ربط در ۴۳۰۰ سال پیش

 

کشف سنگ فرش های ۶ هزار ساله که تاکنون در هیچ یک از محوطه های اورارتویی دیده نشده، باستان شناسان را غافلگیر کرد.

 

                           
باستان شناسان در تپه ربط ، سنگ فرش هایی با تزئینات منحصربه فرد کشف کردند. این یافته تا کنون در محوطه های اورارتویی سابقه نداشته است.
این نقش از دایره های متحدالمرکز تشکیل شده است. هرکدام از این نقش ها سه دایره تو در تو است که بزرگترین دایره به رنگ فیروزه، دایره وسط به رنگ سفید و دایره مرکزی فیروزه ای یا سبز است. کمرنگ شدن این رنگ ها به مرور زمان تشخیص آن را دشوار کرده است. در اطراف هر یک از این دایره ها هلال زرد رنگی کشیده شده است و دایره ها به وسیله خط افقی به هم وصل شده اند. قطر دایره بزرگ 8 و عرض آن 3 سانتی متر است. این دایره ها به وسیله سنگ های رود خانه بیضی شکل کنار هم چیده شده است. در نهایت این سنگ فرش ها با آجرهای پخته شده کادر بندی شده است. »
همچنین این کاوش ها به کشف 8 نقش درخت زندگی بر روی آجرهای کنگره دار منجر شد. این درختان بر روی آجرهایی که به شکل دو پلکان در بالا به هم می رسند نقش بسته اند. درخت زندگی، موتیفی از فرهنگ و تمدن بین النهرین است. رنگ زمینه این درخت ها فیروزه ای، ساقه ها به رنگ سفید و گل و غنچه آن به رنگ زرد است. این گل ها دارای کاسه برگ و گلاله گل هستند. کاسه برگ ها سفید و زرد هستند. گل های درخت های کشف شده دارای 8 برگ است.


 

باستان شناسان موفق به کشف معبد موساسیر در شهر ربط شدند.باستان شناسان این کشف را آغاز شناسایی چهل دولت شهر می دانند.
موساسیر دولتی همزمان با اورارتو و آشور ها بوده است. این حکومت از سوی آَشور ها، آرتین یا کشور آفتاب خوانده می شد.
 
تلاشهای اخیر در  شهر ربط به کشف کتیبه های امپراتوری آفتاب منجر شد طبق مستندات موجود بزرگترین معبد یکتا پرستی در دولت آرتین شهر ربط قرار دارد
سنتهای زنده نگه داشته شده شهر ربط همچون نوروز،چهارشنبه سورا و سیزده بدر ،روشن کردن آتش در این جشن های باشکوه وفاداری مردم ربط به نیاکان باستانی خودشان را نشان می دهد.
 
    
      
شهر سردشت و در کرانه شرقی رودخانه زاب کوچک قراردارد تا پیش از بررسی ها، وسعت این تپه چهارده هکتار تخمین زده می شد اما کاوش ها نشان داد که این تپه 25 هکتار وسعت دارد.
برای اولین بار باستان شناسان در تپه ربط سردشت به کشف نقش دو الهه عریان بر روی آجر منجر شد. تاکنون چنین نقشی در محوطه های باستانی کشور دیده نشده است. اهمیت کشف های جدید در تپه ربط، خبرنگاران بی بی سی و یک خبرنگار از کشور عراق را به این منطقه کشانده است. خبرنگاران کشورهای دیگر از جمله فرانسه اخبار این کاوش ها را تلفنی کسب کردند.
وجود نقش الهه های بالدار در ۶هزار سال پیش در این منطقه تعجب همگان را برانگیخته است. در طی حفاری های باستان شناسی نقاط گوناگون جهان، ده ها هزار کننده کاری و مجسمه الهه بزرگ یا الهه مادر، عریان و گاه منقوش به رنگ سرخ کشف شده است. در الهه های کشف شده در این مناطق ویژگی مادری بطور اغراق آمیزی تصویر شده است. این ها زنانی هستند که در شرف زایش هستند اما الهه های کشف شده در این حفاری ها اندامی کاملا متناسب دارند به همین دلیل باستان شناسان آن ها را الهه باروری و زایش نمی دانند.
الهه های عریان در هنر یونانی یافت می شوند. در این هنر، پیکرک های الهه های زن، نماد باروری به شمار می روند اما فاقد بال هستند. الهه های کشف شده بر روی آجرهای کنگره دار در سایت باستانی دارای دوبال هستند. دست های این الهه ها به صورت افقی باز شده است و بال آن ها رو به پایین است. بدن این الهه ها سفید رنگ است و بر روی شکم یکی از آن ها حلقه هایی کنده شده و پاها به صورت غیر طبیعی باز شده است. رنگ بال های این الهه ها زرد وسفید است. یکی از الهه ها سر ندارد و دیگری فاقد سر و پا است. چگونگی وجود این نقش ها در این منطقه از کشور سوالی است که هنوز پاسخی به آن داده نشده است. شاید بتوان شواهدی از این آثار را در کشور عراق یا ترکیه یافت و بسیاری از سوال های بی پاسخ امروز جواب داد .
 کشف آثاری از تمدن اورارتوها در شمال غرب ایران، احتمال وجود مرکز دولت موساسیر (کشور آفتاب) در ۶هزار سال پیش را قوت بخشید.
باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که  ربط باستان  مرکز حکومت ماد و مانا در۱۷ هزار سال پیش می باشد و در کتیبه های به دست آمده ربط کلمه های آرتین و ساتیا زیاد مورد توجه قرار گرفته است و زبان آن دوره از مردم شهر ربط بسیار نزدیک زبان فعلی ربط می باشد. 

تصویر زیر مربوط به یک قرن پیش مردم شهر ربط است

                 

 

 
 
/ 0 نظر / 5 بازدید