بمباران شیمیائی سردشت از نگاه صالح نیکبخت

سردشت، جنایتی کم‌نظیر

نیکبخت:
 روزهای هفتم و هشتم تیرماه هریک به مناسبتی در تاریخ گذشته و آینده کشور ما ماندگار خواهند بود که سال یاد آن برگزار و تکرار می‌شود. ساعت 4 بعدازظهر روز هفتم تیرماه سال 1366 بار دیگر چند فروند هواپیمای جنگی عراق بر فراز «سردشت» چرخی زده و سپس چهارنقطه شهر را که یکی از آنها دقیقا نزدیک منبع آب آشامیدنی شهر بود، مورد حمله قرار دادند.

هنوز آخرین بمب را فرو نریخته بودند که مردم دریافتند این بمباران غیراز بمباران‌های قبلی سردشت وسایر نقاط کشور در زمان جنگ است.

 این بار سردشت چون شهر «ایپریت» در بلژیک در جنگ جهانی اول و «هیروشیما و ناکازاکی» ژاپن در جنگ جهانی دوم مستقیما مورد حمله بمب‌های کشتار جمعی قرار گرفته بود. مردم آشنایی چندانی با نحوه مبارزه با این نوع بمباران‌ها و عوارض آن نداشتند، گرچه پدافند شیمیایی ارتش در اندک زمانی به‌کار افتاد، ولی عمق حادثه و عوارض آن چنان بود که در کمتر از یک ساعت تعداد قربانیان به ده‌ها نفر رسید.
از آن تاریخ بمباران شیمیایی این شهر به عنوان سالروز بمباران مناطق مسکونی و غیرنظامی همچون نمادی از وحشی‌گری رژیمی که با شعار پان عربیسم و سوسیالیسم و آزادی به قدرت رسیده بود به ثبت رسید. بمباران شیمیایی سردشت چنان گسترده و وحشت آور بود که در کمتر از 24 ساعت تعداد قربانیان به مرز 100 نفر نزدیک و تعداد مصدومان آن هم از 5 هزار نفر تجاوز کرد.

ادر شهرهای مرزی چون سردشت، امکانات اندک آنچنان نبود که از لحاظ پذیرش و مداوا و معالجه پاسخگوی این جنایت وحشتناک باشد. بیمارستان‌های استان‌های اطراف نیز نتوانستند این همه مصدوم شیمیایی را مداوا کنند. گروه کثیری به تهران اعزام و عده‌ای هم به کشورهای اروپایی گسیل شدند.

 برای اولین بار اروپاییان خاطره بمباران شیمیایی «ایپریت» در جنگ جهانی اول را به یاد آوردند و با مداوای این مهمانان با بدن‌های تاول زده، مردمی که توان نفس کشیدن نداشتند مواجه شدند. هرچند نیروهای رژیم عراق در کمتر از چهارماه بعد از آغاز جنگ به لشکریان ایران درجبهه غرب حمله شیمیایی کرده و در روزها و سال‌های بعد پاره‌ای حملات تکرار شد ولی تا حمله شیمیایی سردشت سازمان ملل متحد این حملات را محکوم نکرده بود .

حمله شیمیایی به مناطق غیرنظامی محدود به سردشت نبود، روستاهای اشنویه در آذربایجان غربی، «آلواتان» در بانه و «نژمار» در مریوان و «زرده» و در کرمانشاه و ده‌ها نقطه دیگر در استان‌های مجاور مرز عراق عرصه ترکتازی صدامیان بود.

خانواده بیش از یکهزار نفر کشته این حملات و افزون بر ده هزار نفر مصدوم شیمیایی با چشمان خود سرنوشت صدامیان را دیدند و ایمان آوردند که ستمکاران خواهند فهمید چه سرنوشتی در انتظار دارند ولی آیا حقوق این قربانیان و مصدومین استیفا شده است و خدماتی که به آنان داده می‌شود جوابگوی آلام آنهاست؟

/ 0 نظر / 5 بازدید