مبحثی کلی در خصوص تاریخ منطقه ی سردشت ( بخش اول )


مبحثی کلی در خصوص تاریخ منطقه ی سردشت ( بخش اول )
 

در طول مدت چندین سال تحقیقات میدانی و بررسی ها و پیگیریهای مصرانه به همراه اساتید محترم باستان شناس و تاریخدان، در منطقه ی شهرستان سردشت و حیطه ی محدودی در همسایگی این منطقه ، به جای اینکه با تلاشهای مذکور بتوانیم پاسخی برای سوالات و مجهولات تاریخی آن پیدا کنیم ، هزاران سوال و معمای دیگر ذهن ما را درگیر خودش کرده است .
طی سالیان متمادی تنها خاطره ی تاریخی ما از دوران باستان به دوران حمله ی اعراب و هجوم های جسته گریخته ی آنها به مناطق مختلف سردشت برمیگردد ، و این یعنی ما به دلیل کاوش نشدن منطقه هیچ اطلاع دقیقِ علمی از دوران باستان آن نداریم . اما چرا در هیچ کدام از کتب مورخان ایرانی و یونانی و عرب نیز به آن اشاره ای نشده است ؟ آیا واقعا این منطقه با یک فقر تاریخی مواجه است؟ آیا نوای بلند آواز تمدن و فرهنگ به این منطقه نرسیده است؟ آیا این منطقه هیچ اهمیتی برای امپراتوریهای باستان نداشته است؟ و مهمتر از همه اینکه چرا حتی در دوران اسلامی نیز هیچکدام از مورخین ، جغرافی دانان و حتی جهانگردان نیز تا قبل از دوره ی عثمانیان اشاره ی خاصی به این منطقه نکرده اند؟ (حتی در مورد تاریخ معاصر هم اگر تحقیقات جامع و دلسوزیهای کسانی چون استاد فریدون حکیم زاده سردشتی نبود ، هیچ چیزی مکتوب در دسترس علاقمندان نبود . ) و صدها سوال دیگر که ذهن هر مورخی را به خود مشغول میکند .
اما اینچنین که همه میدانیم آثار و یافته های تاریخی در این منطقه حکایت از چیز دیگری دارد . گمانه زنی ها و متعاقب آن کاوشهای جسته گریخته ، طی چند سال گذشته دال بر این است که تاریخ آن بسیار فراتر و غنی تر از آن چیزی است که جمیع مورخان و باستان شناسان در مورد آن فکر می کردند .
از آثار فسیلی از انگشت انسان متعلق به دو میلیون سال قبل گرفته تا آثار فراوان دوره های قبل از سفال و دوره های مختلف سفال تا آثار اورارتویی ، سکایی ، ماننایی ، مادی ،هخامنشی ، اشکانی ، ساسانی ، رومی ، یونانی ، و چندین فرهنگ و تمدنی که هنوز بشر موفق به کشف و بررسی آنها نشده است . جالبتر و تعجب آورتر اینکه در بعضی جاها حتی آثاری از هنرهای باستان بابلی و مصری و حتی چینی هم موجود است که تعجب همگان را برانگیخته است .
اما چرا و چگونه؟ چطور ممکن است که با این همه عظمت باستانی ، نامی از این منطقه در هیچ جای تاریخ نباشد ؟ واقعا چرا؟
 پاسخ به این سوالات کار ساده ای نیست و نیازمند تحقیقات و واکاوی های مداومِ اساتید امر است که شاید روزنه ای برای پاسخ به آن بیابند .
اگر بیایم محدوده ی شهرستان را به هشت قسمت تقسیم کنیم و به صورت علمی و دید باستان شناسانه آنها را بررسی کنیم متوجه یک پدیده ی خاص خواهیم شد.................
 

ادامه دارد   -    هیوا به گ

/ 0 نظر / 7 بازدید