تکثیر گوزن زرد در جنگل های سردشت در اذربایجان غربی

تکثیر گوزن زرد در جنگلهای سردشت انجام می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی امروز گفت: با توجه به پدیده خشکسالی دریاچه ارومیه و مشکل کمبود آب در جزایر اطراف دریاچه، محیط زیست استان زیستگاه های جدیدی را برای گوزن زرد در استان شناسایی کرده است.

 

عباس نژاد افزود: مناطق جنگلی میرآباد سردشت به عنوان زیستگاه های فرعی گوزن زرد شناسایی شده که رهاسازی و تکثیر این گونه منحصر به فرد بزودی در مکان های شناسایی شده آغاز می شود

 

او افزود: هم اکنون 250 راس گوزن زرد بالغ در زیستگاه های پارک ملی دریاچه ارومیه زندگی می کنند و برای جلوگیری از خروج این حیوانات از محل زندگیشان 14 آب انبار و آبشخور جدید برای آنان در جزیره اشک دریاچه ارومیه تعریف شده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت : سال گذشته پدیده خروج این گوزن ها از زیستگاه هایشان باعث نگرانی مسوولان شده بود که با بررسی کارشناسان و مشاوران بین المللی تصمیم بر افزایش قلمرو زیستی برای این گونه با ارزش گرفته شد.

 

عباس نژاد افزود: هم اکنون در راستای افزایش ضریب حفاظتی، پایش آنلاین جزایر نیز با دوربین های نصب شده در جزایر انجام می شود و امیدواریم با برنامه ریزی، مدیریت زیستی، افزایش ضریب حفاظتی و تامین تجهیزات و نیروی انسانی موجبات ماندگاری و تکثیر بیشتر گوزن ها را در منطقه فراهم شود.

 

او گفت : با توجه به وضعیت زیستگاهی، تغذیه مناسب و امنیت جزیره اشک تعداد گوزن ها رو به فزونی گذاشته به طوری که در حال حاضر افزون بر 70 تا 80 راس از گوزن های جزیره اشک زنده گیری شده و به زیستگاه های سایر استان ها انتقال یافته است.

 

تکثیر این گونه منحصر به فرد از سال 56 تا 65 در آذربایجان غربی آغاز شد و گوزن زرد به تدریج تبدیل به یکی از پروژه های موفق حفاظت محیط زیست در آذربایجان غربی شد.

/ 0 نظر / 13 بازدید