در باره پیرانشهر

 


1. مقدمه
پیرانشهر (به‌ کردی آن را خانه‌ نیز می‌نامند) از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان پیرانشهر است.
شهر پیرانشهر در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و در کنار مرزهای جمهوری اسلامی با عراق واقع شده و به دلیل داشتن ‪ ۶۰۰‬میلی متر بارندگی در سال از زیباترین و سرسبزترین شهرهای کشور بشمار می‌رود.این شهر بدلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت جمهوری اسلامی با کشور عراق و دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه، یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجارت خارجی در جمهوری اسلامی است.
نام رسمی این شهر پیرانشهر است که به زبان محلی یعنی کردی آن را پیرانشار تلفظ می‌کنند. نام آلترناتیو آن خانه‌است و از دیگر شکلهای این نام میتوان خانا را نام برد که نزد ترکها رایج است.

 

2. تعاریف و اصطلاحات
2.1. وجه تسمیه
نام پیرانشهر در طول تاریخ سه بار تغییر کرده است. ابتدا و در بسیاری از منابع قدیمی نام لاجان داشت.لاجان شکل کردی لاهیجان میباشد.شهر لاهیجان در شمال ایران نیز توسط گیلکها و مازندرانیها لاجان یا لاجون نامیده می شود که شکل تحریف شده واژه فارسی لاهیجان می باشد.لاجان الان دشتی است در شمال شرقی پیرانشهر و بیشتر قبایل مامش ساکن آنند. این نام به مرور به خانه تغییر یافت . برخی این نام را برگرفته از خان یا ارباب و گروهی دیگر آنرا به معنای کاروانسرا به دلیل وجود چشمه ها و کاروانسرا و نزدیکی به مرز می دانند. دسته ای از عشایرکرد بنام پیران در سال 1280 شمسی به منطقه ی خانه آمده وسکنی گزیدند. سپس در سال 1349 نام این شهر با اخذ از نام عشیره پیران به پیرانشهر تغییر یافت . نام رسمی این شهر پیرانشهر که به زبان محلی کردی آن را پیرانشار تلفظ می کنند . هر چند نام خانه هم همچنان در بین اهالی این دیار استعمال می شود. ظاهرا مکانی که یاقوت حموی بنام خان خاصبک در کنار به صور ضبط کرده می تواند اشاره به خانه باشد.
2.2. تاریخچه
از سابقه ی زیست بشری در محیط شهرستان پیرانشهر اطلاع دقیق و مدرک معتبر و مستندی در دست نیست . قدیمی ترین منطقه‌ای که در منابع تاریخی به ان اشاره شده پسوه بعنوان بخشی از شهرستان در دوران ماننایی هاست . نوشته‌های متنوع مرزهای سرزمین مانناییان را به شرح زیر ذکر کرده‌اند : از سمت شمال شرقی حوالی شهر تبریز و در یاچه ارومیه و از جنوب به حدود کرمانشاهان امروزی و از شمال غرب با اورارتو همسایه بوده و از شرق تا حد جنوب غربی دریای خزر کشیده شده‌است . در نتیجه منطقه مکریان که پیرانشهر جزیی از آن است در محدوده ی سرزمینی ماننا قرار داشته‌است در زمان زمامداری اوللوسونو واقعه مهم در مورد منطقه و ماننا ، لشکر کشی هشتم سارگون دوم پادشاه آشور به ماننا و اورارتو بود . اوللو سونو در نزدیکی پسوه در راه مهاباد به حضور سارگون رسید و اظهار اطاعت و وابستگی نمود. شاید بهترین مرجع برای این رویداد هزاره ی اول پیش از میلاد کتاب ادوین رایت ، تاریخ آذربایجان است . بعد از تاسیس اتحادیه مادها و امپراطوری هخامنشی ، اشکانی و ساسانی جز سرزمین ایشان بوده‌است . با آغاز حملات اعراب مسلمان مردم منطقه پیرانشهر در بر ابر آنان ایستادگی کرده ، که وجود چند گورستان اصحاب صدر اسلام در منطقه همچون چهل شهیدان و دایه شیخ شاهد این مدعاست . سپس تا یکی دو قرن اخیر سیر تاریخی و ماهیت جمعیتی آن درپاره‌ای از ابهام است . در جریان جنگ‌های ایران و عثمانی این مناطق محل منازعه بوده‌است ودست به دست گشته‌اند . بنا به نوشته ی سید حسن تقی زاده بعلت اهمیت نظامی منطقه در جریان جنگ‌های روس و عثمانی ، روسها توسط بلژیکها مستخدم ایران در گمرکخانه‌ها که در حقیقت در تحت نفوذ روسیه بودند ، گمرکخانه‌ای در کهنه لاهیجان در جنوب غربی سلدوز برپا کردند . قشون عثمانی‌ها نیز از مرزها گذشت و وارد لاهیجان شده و گمرکخانه را با خاک یکسان نمود و این فقره گویا در حدود سال ۱۳۰ ه . ق بود . عثمانی‌ها در سال ۱۳۲۵ به مناطق مکری ، مامش ،منگور و سابلاغ نیز وارد شدند . از مطالعات انجام شده در محل ، چنین استنتاج می‌شود که بعلت بروز جنگهای منطقه‌ای و ایجاد نا امنی و هرج و مرج در مناطق کردنشین در حدود سال ۱۲۸۰ ه . ش ایل پیران به محل روستای کهنه خانه کنونی آمده و مکان ذکر شده بعلت دارا بودن چشمه آب دائمی ، اراضی حاصلخیز کشاورزی و مراتع مناسب برای دامداری جهت سکونت برگزیدند . در سال ۱۳۳۳ ه . ش بر طبق اقدامات دولت موقت ، به صورت مرکز بخش درآمده و دارای بخشداری گردید . متعاقب آن در سال ۱۳۳۹ با تاسیس شهرداری در روستای زرگتن رسما بعنوان شهر تلقی شده و به موازات آن بافت فیزیکی شهر به سمت شمال و شرق رو به توسعه نهاد و نام شهر مرزی خانه بروی آن گذاشته شد . در سال ۱۳۴۹ ه . ش نام شهر خانه به پیرانشهر تغییر یافت
(برخی نام قدیم آن را برگرفته از خان (ارباب ) و گروهی دیگر آن را به معنای کاروانسرا (به دلیل نزدیکی به مرز) می دانند. ظاهراً مکانی که یاقوت حموی به نام «خان خاصبک » در کنار بسوی ضبط کرده می تواند اشاره به خانه (پیرانشهر امروزی ) باشد برخی نام پیرانشهر را اخذ شده از پیران پسر ویسه، می دانند. پیران پسر ویسه، در شاهنامه پهلوان و سپه‌سالار افراسیاب است. وی در پایان جنگ دوازده رخ به دست گودرز به قتل می‌رسد. با اینکه پیران از تورانیان است شخصیتی تماماً منفی نیست و در طول شاهنامه کارهای نیک زیادی از وی سر می‌زند.)
نام آبادی پسوه را اخذ شده از واژه اکدی پارسوا به معنای «خطه» و «مرز و کنار» می‌دانند. پارسوا نام سرزمینی است که در ۸۳۴ قبل از میلاد اراضی واقع در جنوب و جنوب غربی دریاچه ارومیه را شامل می‌شده‌است. به نظر می‌رسد شهر بسوی ــ که یاقوت حموی در قرن هفتم آن را شهری از آذربایجان کنار خان خاصبک آورده و حمدالله مستوفی در قرن هشتم آن را یکی از چهار شهر تومان مراغه ذکر کرده‌است ــ همان پسوه امروزی باشد.
آثار برجای مانده از دژهای صخره‌ای در دهستان‌منگور غربی ازتوابع‌شهرستان‌پیرانشهر،دیرینگی‌این‌منطقه را به هزارۀ ۲ق‌م می‌رساند. بررسی بقایای دژ مسکونی قلات‌شـاه‌که‌بـرفرازکـوه‌لندی‌شیخان ــ یکی‌ازبلندیهـای‌شهرستان پیـرانشهر ــ واقع شـده‌است، آشکار می‌سازد که نخستین سنگ بنای این دژ عظیم و شگفت‌آور در اوایل هزارۀ نخست ق‌م به‌وسیلۀ اقوام محلی پایه‌گذاری شده‌است.
2.2.1. وضعیت تاریخی و فرهنگ
شهر پیرانشهر دارای تاریخ کمتر از 50 سال می باشد و از توسعه روستای کهنه خانه بوجود آمده است. به موازات توسعه بافت روستای کهنه خانه و ایجاد پادگان ارتش در سال 1328 و ایجاد گمرک بازرگانی توسط دولت وقت باعث پیدایش زمینه مساعد تری برای گسترش روستا گردید ودر سال 49 از نام خانه به پیرانشهر تغیر نام یافت . زبان مردم کردی سورانی پیرو دین اسلام و مذهب آنها سنی شافعی می باشد . و به همین دلیل بیشترین رابطه فرهنگی را با شهر های کردنشین اطراف همچون مهاباد، اشنویه و سردشت دارند و لباس زنان و مردان زیبا ، اصیل و باوقار می باشد (طرح هادی پیرانشهر سال 74). هر چند که شهر پیرانشهر دارای سابقه تاریخی چندانی نیست ولی محدوده این شهرستان دارای تاریخ بسیار کهن ( حدود 5500 ق.م ) و آثار تاریخی ارزشمند چون تپه های: پسوه ، شین آوی ، جلدیان ، قلا ت شای ، قلات موت آوی ، داشان قلا ،کتیبه های سنگی، گورستان تاریخی گورینگان و صدها اثر تاریخی دیگر بوده که گواهی زنده بر وجود تمدنهای بسیار کهن و درخشانی چون مانناییها ، اورارتوها ، مادها و تمدن پارسوا و گیلزان و زاب و . . . میباشد که تاکنون بیش از 250 تپه تاریخی توسط کارشناسان نمایندگی سازمان میراث فرهنگی این شهرستان شناسایی و ثبت شده اند


اوضاع فرهنگی
مشخص است  که فرهنگ و پدیده های فرهنگی نقش اساسی در بافت اجتماعی یک ملت دارند  در میان مردم کرد که اهالی پیرانشهر از آن متمایز نیستند عیدهای مقدس اسلامی  جشن گرفته می شوند . این اعیاد عبارتند از 1. عید قربان  این عید مورد توجه خاصی است در این روزها همه مردم منطقه به نسبت دارایی خود قربانی می کند و گوشت آن را مساوی بین تمام خانواده های موجود پخش می کنند.
2.عید مولود .  روز دوازدهم ربیع الاول که ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص(هر ساله جشن گرفته می شود و هر ساله مراسم گوناگونی با خواندن اشعار  با صدای دف درویشان و بانگ الله اکبر تا نیمه شب و اکثرا تا صبح روز عید فضای مساجد و برخی منازل را فرا می گیرد .به مراسمی که مردم در خانه ها برگزار می کند و از دوستان و اقوام دعوت به عمل می آورند )مولود نامه (   می گویند.
3.عید معراج.  شب بیست و هفتم  ماه رمضان مصادف است با معراج  پیامبر اکرم ) ص) و به همین مناسبت شب قبل و شب بعد از معراج مقدس است  و در آن شب  اکثر مردم تا صبح بیدار می مانند و در مساجد مراسم خاصی انجام می دهند .
4. عید رمضان . با دیدن و مشاهده ماه نو در یکی از دهات  یا شهر مردم  اتش روشن  می کنند و بدین صورت به دیگران اطلاع می دهند که ماه نو را دیده اند و فردای آن روز را عید می گیرند و پس از ادای نماز عید  به دید و بازدید همسایه ها و  اقوام خود می روند .
5.  عید  نوروز . عید نوروز از جشن های مردم کردستان محسوب می شود عید نوروز پیام شادی  و شروع فصل کار است مردم آتش روشن  می کنند و لباس  نو  و  تمیز   می پوشند و بیرون از شهر می روند
3. موقعیت پیرانشهر
3.1. موقعیت جغرافیایی
شهر پیرانشهر با مساحتی در حدود ۱۶۰۰ کیلومتر مربع در ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه ۱۶ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است و از شمال به اشنویه و نقده ، از جنوب به سردشت و از شرق به مهاباد محدود می‌باشد.فاصله این شهر با ارومیه 120 کیلومتر است.
پیرانشهر آب‌ وهوای‌ نسبتاً معتدل‌ و فصولی‌ منظم‌ دارد. ناحیه‌ پیرانشهر از زمان‌های‌ قدیم‌ دارای‌ اهمیت‌ و اعتبار بوده‌ و نام‌ آن‌ در الواح‌ عیلامی‌ مکشوف‌ در تخت‌ جمشید ذکر شده‌ است‌.
به دلیل موقعیت سوق الجیشی خاص منطقه (نزدیکی به مرز) پادگانهایی در پیرانشهر مانند پادگان جلدیان پادگان پیرانشهر و پادگان بزرگ پسوه احداث شده است
موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای‌ قرار دارد که تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های همیشه سبز چای در ردیف‌کاری‌های منظم هندسی پوشانده‌است. همچنین معماری بسیار زیبا و خانه‌های ویلایی با سقف‌ها و رنگ‌آمیزی متنوع، جلوه زیبایی به سیمای شهر بخشیده‌اند. به عبارت دیگر در پیرانشهر زیبایی‌های طبیعت و شهرسازی یکدیگر را تکمیل کرده‌اند.
شهر دارای دو بافت معماری قدیم و جدید است . بافت قدیمی شهر که در دامنه کوه جای دارد دارای ساختمانهایی از گل و خشت است و بافت جدید شهر که در دشت واقع است ساختمانهایی امروزی دارد. دو محله کهنه خانه و زرگتن که امروزه از محله‌های قدیمی شهر محسوب می‌شوند در گذشته دو آبادی بوده‌اند.


3.2. آب و هوا
آب و هوای شهر در ناحیه شمالی؛ آب و هوای نسبتاً سرد و در نواحی جنوبی معتدل کوهستانی است و دارای فلات‌های مرتفع و خشک و دشت‌های حاصلخیز؛ است. پیرانشهر تحت‌ دو عامل‌ بارز خشکی‌ تابستان‌ و سرمای‌ زمستان‌ کوهستان‌ها قرار دارد. بخش‌ وسیعی‌ از شهر در شرایط‌ آب‌ و هوای‌ کوهستانی‌ سرد و مدیترانه‌ای‌ با باران‌ بهاره‌ قرار دارد. آب‌ و هوای‌ پیرانشهر در تجزیه‌ خاک‌، رویش‌ گیاه‌، گسترش‌ علف‌زار، شرایط‌ مساعد توسعه‌ دیم‌زار، مناطق‌ و معیشت‌ شبانی‌ و گله‌داری‌ و گسترش‌ جنگل‌ و باغ‌داری‌ نقشی‌ تعیین‌ کننده‌ دارد. میزان‌ بارندگی‌ در پیرانشهر از غرب‌ به‌ شرق‌ کاهش‌ می‌یابد. دلیل‌ این‌ امر وجود دیواره‌ کوهستانی‌ ناحیه‌ است‌ که‌ از نفوذ جریان‌هایی‌ که‌ از غرب‌ به‌ فلات‌ وارد می‌شود جلوگیری‌ می‌کند.


3.3. آب و هوای پیرانشهر در استان
استان از لحاظ بارندگی در مقایسه با سایر مناطق دیگر ایران در وضعیت مطلوبی قرار دارد و خصوصا ً بارندگی نواحی جنوبی استان مثل سردشت و پیرانشهر که به استثنای نواحی پر باران حاشیه جنوب دریای خزرجزء بخشهای پر باران کشور محسوب می شود. به لحاظ رژیم بارندگی و دما ، استان را میتوان به سه منطقه کاملا متمایز آب و هوایی تقسیم کرد :
- شمال دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک سرد
- مرکز استان دارای آب و هوای نیمه خشک سرد
- جنوب استان دارای آب و هوای نیمه مرطوب سرد که شهرستان پیرانشهر در این محدوده واقع شده است.
آبهای سطحی شهرستان پیرانشهر
بهار منطقه  پر آب و معتدل است  و در منطقه رودهای کوچک و جویهای زیاد دیده می شود  که بعد از طی مسیرهای بهم پیوسته و تشکیل رودخانه بزرگتر می دهند  از نظر طبیعی تمامی شهرستان پیرانشهر  جزئ از حوضه آبگیر زاب کوچک است تمامی آب  آن به وسیله این رود  به حوضه سردشت و سپس به عراق و خلیج فارس وارد می شود .
در منطقه پیرانشهر پنج اصلی  به نامهای لاوین .کهنه لاهیجان. بادین آباد . آویژ رود. آبخورده  وجود دارد.
رود خانه  لاوین از ارتفاعات مرزی ایران و عراق  موسوم به کوههای بارزین)دره زیوکه(سرچشمه می گیرد. رودخانه  کهنه لاهیجان  و  بادین آباد نیز ارتفاعات  حاج ابراهیم و قندیل سر چشمه می گیرد و رودخانه آویژ رود نیز ارتفاعات جنوب غربی مهاباد  موسوم به سرشاخان سرچشمه می گیرد
4. مردم ‌شناسی
4.1. جمعیت
این شهر دارای سه ایل به نامهای ایلمنگور، پیران و مامش است که مجموعا بلباس خوانده می‌شوند.
طبق برآورد جمعیت مرکز آمار ایران شهرستان پیرانشهر در سال 1386 دارای 112994 نفر جمعیت میباشد که از این جمعیت 59721 نفر در شهرو 53273 نفر در نقاط روستایی زندگی می کنند جدول ذیر جمعیت شهر پیرانشهر را طی سالهای 81-86 بر اساس اطلاعات سازمان آمار ایران نشان می دهد. به لحاظ اشتغال پس از مشاغل خدماتی اداری و کشاورزی بیشتر مردم شهر پیرانشهر در بازارچه مرزی حاج عمران و همچنین بازارچه فروش اجناس خارجی که در شهر واقع شده است مشغول به کار هستند. جدول زیر جمعیت شهری را بر اساس آمار مرکز آمار ایران طی یک دوره 5 ساله نشان می دهد.
4.2. صنایع دستی و هنرهای سنتی
شهرستان پیرانشهرهمچون سایر مناطق ایران تعدادی از رشته های صنایع دستی را در طول سالیان متمادی در دامن خود پرورده است و صنعتگران خوش ذوق و خلاق آن مصنوعات زیبایی به علاقمندان هنر ایرانی عرضه کرده اند. در گذشته رشته های متعددی در این شهر رایج بوده اند که به مرور زمان و با توجه به دلایل مختلف از جمله پیدایش زندگی ماشینی و جایگزینی مصنوعات صنعتی ، صنایع دستی در انزوا قرارگرفته است ولی هم اکنون نیز رشته هایی مانند نساجی سنتی ، قالیبافی ، گلیم بافی ، گیوه دوزی ، پالان دوزی ، بافتنیهای سنتی وصنایع چوبی در پیرانشهررواج دارد.
4.3. خصیصه های فرهنگی
مردمان ساکن در این شهرستان دارای آداب و رسوم بسیار غنی و قدیمی بوده زبان مردم کردی سورانی پیرو دین اسلام و مذهب آنها سنی شافعی می باشد . و به همین دلیل بیشترین رابطه فرهنگی را با شهر های کردنشین اطراف همچون مهاباد، اشنویه و سردشت دارند . و لباس زیبای زنان و مردان قشنگ ، اصیل و باوقار می باشد . همچنین هنر مندان متعددی در عرصه موسیقی محلی به فعالیت مشغول هستند .
4.4. کشاورزی و دام داری
پیرانشهر یک منطقه کشاورزی است و بیش ترین افراد ساکن آن به کشاورزی و دام داری اشتغال دارند محصولات آن توتون، چغندر قند، حبوبات، پشم و روغن است. دام داری نیز در این منطقه رایج است و بیش تر به صورت سنتی اجرا می‌شود .
آب کشاورزی و آشامیدنی از چشمه و چاه تأمین می‌شود و محصولاتی از قبیل گندم جو نخود چغندرقند آفتابگردان و محصولات باغی مانند گردو بادام سیب توت انجیر انگور قیسی و به دارد از گیا دارای بلوط سیاه و سقز است. بافت قالی جاجیم و شال از تولیدات صنایع دستی آن به شمار می‌رود. ایلات پیران, منگور و مامش در محدودة آن به سر می‌برند.
5. توسعه اقتصادی
5.1. پیرانشهر و گامهایی بلند بسوی توسعه
شهرستان مرزی پیرانشهر که در گذشته غباری از محرومیت چهره‌ی آن را فرا گرفته بود امروزه با تدابیر دولت و تلاش مردم و مسوولان آن حرکت شتابان خود را با گام‌هایی بلند و مستحکم بسوی توسعه آغاز کرده است.
این شهرستان که در کنار مرز جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق واقع شده است در سالهای نه چندان دور یکی از مناطق مهم جنگی هشت سال دفاع مقدس در شمالغرب کشور محسوب می‌شد.
این شهرستان مرزی هم اکنون با قامتی استوار قصد دارد عقب ماندگیهایی که بدلیل جنگ تحمیلی و نیز شرارتهای گروهک‌های ضد انقلاب بوجود آمده بود را پشت سرگذاشته و آن را جبران نماید.
گشایش مرز رسمی " تمرچین " در این شهرستان که به عنوان پنجمین مرز رسمی زمینی جمهوری اسلامی ایران باکشور عراق فعالیت خود را آغاز کرده‌است بارقه های امید به آینده‌ای روشن را دردل مرزنشینان این منطقه روشن ساخته است.
امنیت پایدار حاکم بر منطقه، مشارکت گسترده مرزنشینان برای برقراری این امنیت و زمینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری، ظرفیت‌های بالقوه توسعه بویژه در بخش گردشگری و بازرگانی نیز از سویی دیگر حرکت به سوی توسعه را در منطقه شتاب بخشیده است .
پیرانشهر که در گذشته نیز به لحاظ بارندگی زیاد و داشتن عرصه‌های طبیعی غنی زمین‌های حاصلخیز و معادن با ارزش گرانیت، رودخانه‌های پرآب، مردمان غیور و خونگرم و سلحشور از اعتبار زیادی برخوردار بود، هم‌اکنون صاحب یک جاده ترانزیت، یک مرز زمینی رسمی و گمرک مرزی، بازارچه مشترک مرزی و دهها طرح جدید تولیدی، گردشگری و تجارت خارجی نیز شده است.
امکانات و ظرفیت‌های اقتصادی موجود، ساخت و سازهای جدید، اشتغال، تولید، ترددهای مرزی و رونق صنعت گردشگری را با خود به همراه آورده است.
 
در خیابانها، معابر عمومی و بازارچه‌های پیرانشهر هر روز گردشگران و بازرگانانی را می‌توان دید که به قصد تجارت و یا استفاده از طبیعت زیبای منطقه به این شهرستان سفر کرده‌اند.
این مهم با اتمام کار میانگذر دریاچه ارومیه و اتصال آن از یکسو به بزرگراه تهران تبریز و از سویی دیگر به مرز تمرچین امکان پذیر خواهد شد.
در همین راستا کار احداث بزرگراه ارومیه مهاباد نقده و اتصال آن به مرز تمرچین نیز آغاز شده است.
با اتمام این طرح‌ها در آینده‌ای نزدیک امکان ارتباط خلیج - فارس به مرز تمرچین در امتداد مسیر اربیل کردستان عراق، سوریه وکشورهای حاشیه دریای مدیترانه فراهم خواهد شد.
این شهرستان مرزی با توجهات و عنایات ویژه دولت نهم در حال طی روند توسعه بوده و با توجه به برخورداری از استعدادهای شگرف در زمینه‌های مختلف در آینده‌ای نزدیک به یکی از قطب‌های مهم تجارت و گردشگری تبدیل خواهد شد.
با تبدیل شدن مرز تمرچین این شهرستان به یک مرز زمینی رسمی با کشور عراق که یکی از مصوبات سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان غربی بود یکی از آرزوهای دیرینه مردم این شهرستان مرزی تحقق پیدا کرد .
این مرز زمینی باتوجه به دسترسی به حوزه کشورهای حاشیه دریای مدیترانه می‌تواند جایگزین مسیرهای ترانزیت طولانی در کشورهای همسایه شود .
رسمی شدن این مرز همچنین موجب گسترش قابل توجه فعالیت‌های تجاری بازرگانی و سفرهای خارجی و ترانزیت کالا در این شهرستان خواهد شد.
5.2. بودجه و برنامه ریزی
شهرداری پیرانشهر برای دستیابی به توسعه پایدار شهری اقدام به تدوین بودجه سال 87 نمود. دستیابی به این هدف در سای برنامه ریزی برای تأمین بودجه درخور شأن با وسعت و جمعیت شهر پیرانشهر امکان پذیر می باشد.
لیکن بررسی و مقایسه بودجه شهرداری در سالهای گذشته نشان می دهد که پیش بینی درآمد برای تحقق بودجه سال 87 همچون سالهای گذشته تنها براساس تیکه بر منابع درآمد مستمر ممکن نبود، لذا شهرداری پیرانشهر برای افزایش بودجه برنامه ریزی جدیدی را با انجام کار کارشناسی و انجام مطالعات مختلف اقتصادی و توسعه ای، جهت کسب درآمد پایدار انجام داد. این برنامه ریزی به منظور جامعیت بخشید به بودجه سال 87 و افزایش دو برابری میزان آن جهت دستیابی به افزایش توان شهرداری برای اجرای طرحهای عمرانی و فرهنگی جدید بوده و جهت بهره جویی از حداکثر توان فکری و اجرایی موجود، ویژگیهای زیر را مورد استفاده قرار داده است:
- سرمایه گذاری به منظور افزایش درآمد شهرداری از طریق احداث مجتمع بزرگ تجاری
- کاهش هزینه های جاری در بودجه سال 87، و افزایش نسبت بودجه عمرانی به جاری
- واگذاری بسیاری از طرحهای عمرانی و خدماتی به بخش خصوصی
- نگرش جدید به شهرداری به عنوان عامل برنامه ریزی و نظارت به جای عامل اجرایی، که این مورد در افزایش بهره وری نقش بسیار مهمی دارد
6. مرز
6.1. بازارچه مرزی تمرچین
مبادلات کالا از طریق بازارچه مرزی تمرچین این شهر در سال 2005 به ‪ ۱۱۵‬میلیون دلار رسیده است.
موقعیت بسیار ممتاز این بازارچه در مبادلات کالا این منطقه مرزی را در آینده‌ای نزدیگ به فعال‌ترین مرز زمینی کشور به لحاظ ترانزیت کالا تبدیل خواهد کرد.
 وجود راه‌آهن اربیل در نزدیکی این بازارچه که به شبکه راه‌آهن سراسری عراق و سوریه متصل و امتداد آن به بندر الرازقیه سوریه منتهی می شود از جمله مزیت‌های مهم برای ترانزیت کالا بویژه برای کشورهای همجوار ایران و کشورهای آسیای میانه به شمار می‌رود.
این بازارچه سال گذشته با صادرات ‪۱۳۳‬ هزار و ‪ ۴۸۰‬تن کالا به خارج از کشور رتبه اول صادرات را دربین ‪ ۲۸‬بازارچه مرزی کشور به خود اختصاص داد.
مرز زمینی " تمرچین " در غرب پیرانشهر کوتاه‌ترین مسیر جمهوری اسلامی به شمال عراق، بنادر و سواحل دریای مدیترانه محسوب می‌شود.
درزمان حاضر سالانه صدها هزار تن کالای تجاری و بازرگانی کشورهای عربی و آسیای میانه از طریق گمرک تمرچین به نقاط مختلف جهان ترانزیت می‌شود.
توجه ویژه دولت به شهرستان مرزی پیرانشهر و آماده شدن تدریجی زیر ساخت‌های اقتصادی انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این شهرستان را افزایش داده است.در صورت ادامه روند سرمایه‌گذاری و محقق شدن طرحها و برنامه‌های در دست اجرا، پیرانشهر به یکی از شهرهای توسعه یافته کشور تبدیل خواهد شد.
وجود منابع غنی آب و خاک، معادن بزرگ و با ارزش گرانیت، قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای مدیترانه و وجود نیروی فنی و کارآمد، زمینه را برای هر نوع سرمایه‌گذاری در این شهر فراهم ساخته است.
6.2. منطقه حاجی عمران
منطقه عملیاتی حاجی عمران شهرستان پیرانشهر در طول هشت سال دفاع مقدس ، در خط مقدم جبهه حق علیه باطل شاهد رشادتها و جان فشانیهای جوانان سلحشور این مرز و بوم بوده و یاد و خاطره آنها را برای همیشه گرامی خواهد داشت .در رابطه با این مورد هر ساله کاروانهای زیادی از بسیجیان و عاشفان انقلاب در قالب کاروان راهیان نور از مناطق عملیاتی این شهرستان دیدن کرده و یاد وخاطره شهدا را زنده می کنند .
7. وضعیت توریسمی
7.1. توریسم تجاری
این شهرستان نزدیکترین شهر به مرز عراق بوده و دارای مبادلات گسترده اقتصادی ، فرهنگی و غیره با شمال عراق می باشد که این امر منجر به ایجاد بازارچه مرزی تمرچین و بازارچه کالاهای خارجی در داخل شهر شده است که در آن انواع و اقسام کالاهای خارجی از جمله لوازم خانگی ، بهداشتی و صنعتی و ... با قیمت و کیفیت مناسب به مصرف کنندگان عرضه می شود .
7.2. توریسم ورزشی
با توجه به موارد ذکر شده در بند اول این نوشته وبا سرمایه گذاری منایب و معرفی منطقه ، می توان گستره وسیعی از علاقمندان به کوهنوردی ، صخره نوردی ، شنا ، ورزشهای زمستانی و . . . رابه این منطقه هدایت کرد .
7.3. توریسم نظامی
شهرستان پیرانشهر در طول دوران دفاع مقدس صحنه دلاوریها و رشادتهای بی نظیر رزمندگان اسلام بوده است و جای جای آن محل ایثار و شهادت سردارنی چون شهید کاظمی بوده است همچنین عملیات های بزرگی چون کربلای هفت در منطقه عملیاتی حاج عمران با متجاوزین بعثی به این شهر رنگ و بوی رشادت وشجاعت داده است که یاداوری این دلاوریها و انتقال به نسلهای حال وآینده می تواند در حفظ و نگهداری فرهنگ ایثار و شهادت و تداوم راه آنها موثر باشد. در رابطه با این مورد هر ساله کاروانهای زیادی از بسیجیان و عاشفان انقلاب در قالب کاروان راهیان نور از مناطق عملیاتی این شهرستان دیدن کرده و یاد وخاطره شهدا را زنده
 می کنند .
7.4. توریسم زیارتی
نزدیکی این شهرستان به مرز عراق می تواند پیرانشهر را به دروازه خروجی شمالغرب کشور به طرف عتبات عالیات تبدیل کند همچنین با توجه به صعب العبور بودن و طولانی بودن مسیر ترکیه و تلفات زیاد سوانح رانندگی به طرف سوریه استفاده از مسیر پیرانشهر و شمال عراق راهی مطمئن تر ، امن تر و کوتاه تر می باشد که تحقق این امر در صورت تبدیل مرز تمر چین به مرز رسمی امکان پذیر خواهد بود . بر این اساس و در صورت انجام این ممکن این شهر
می تواند به عنوان محل اقامت زایران زمینه سا ز ایجاد واحد های سیاحتی و اقامتی باشد . همچنین وجود زیارتگاههای چون آ رامگاه 40 تن از شهدای صدر اسلام و چندین امامزاده در محدوده شهرستان در کنار موارد مذکور می تواند به توسعه گردشگری کمک کند .
7.5. توریسم روستایی
شهرستا ن پیرانشهر با داشتن طبیعت فرحبخش و کم نظیر خود دارای روستا های زیبایی می باشد که در صورت معرفی و برنامه ریزی می تواند به تنهایی سهم عمده ای در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد . از جمله این روستاها می توان به روستاهای کهنه لاجان ، پردانان ، خورنج، آوخوارده ، زیوکه و دهها روستای دیگر اشاره کرد . سرزمین سنگهای افسانه ای روستای خورنج روستای خورنج در 20 کیلومتری شمال شرقی پیرانشهر و بر سر راه پیرانشهر به مهاباد واقع گردیده است . در مجاور این روستا ، منطقه ای پوشیده از سنگهای عظیم الجثه قرار دارد که به طور شگفت انگیزی بر روی هم انباشته شده اند . تو گویی دست معماری توانا این سنگها را این چنین با ظرافت تراش داده تا باغ وحشی سنگی درست کند .
8. گردشگری
سالانه ‪ ۱۰۰‬هزار نفر از مردم با هدف تجارت و گردشگری به پیرانشهر وارد می‌شوند.
در نوروز سال ۲۰۰۵، ‪ ۳۰‬هزار مسافر وارد این شهرستان شدند که پیش‌بینی می‌شود امسال از افزایش چشمگیری برخوردار شود.
نام پیرانشهر که در سالهای نه چندان دور مترادف با جبهه و جنگ، دفاع و حمله، توپ و خمپاره بود، هم‌اکنون با گردشگری، بازارچه‌ها، تجارت خارجی، ترانزیت کالا، هتل‌ها و پاساژهای بزرگ مترادف گشته‌است.
پیرانشهر که در گذشته نیز به لحاظ بارندگی زیاد و داشتن عرصه‌های طبیعی غنی، زمین‌های حاصلخیز و معادن با ارزش گرانیت، رودخانه‌های پرآب ، مردمان غیور و خونگرم و سلحشور از اعتبار زیادی برخوردار بود، هم اکنون صاحب یک جاده ترانزیت، یک مرز زمینی و گمرک مرزی، بازارچهٔ مشترک مرزی و دهها طرح جدید تولیدی، گردشگری و تجارت خارجی شده‌است.
امکانات و ظرفیت‌های اقتصادی موجود، ساخت و سازهای جدید، اشتغال، تولید ترددهای مرزی و رونق صنعت گردشگری را با خود به همراه آورده‌است.
خیابانها، معابر عمومی، بازارچه‌های پیرانشهر هر روز از گردشگرانی که به قصد تجارت و یا استفاده از طبیعت زیبای منطقه به این شهرستان سفر می‌کنند، پر و خالی می‌شود.
در تمام طول روز بازارچه‌ها پر از خریدارانی است که، انواع لوازم خانگی، صوتی و تصویری، البسه‌های لوکس و روز جهان را با قیمت‌های مناسب خریداری و با خود به سوغات می‌برند.
غنای بازارچه‌های پیرانشهر درتمام شمالغرب کشور منحصر بفرد است، بطوریکه هر شخصی با هر توانایی و سلیقه‌ای می‌تواند کالای موردنیاز خود را تهیه کند.
وقت ناهار غذاخوریها، رستورانها و مهمان پذیرهای پیرانشهر به حدی با ازدحام گردشگران روبرو می‌شود که برای خوردن یک پرس غذا مهمانان باید زمان زیادی را منتظر باشند.
بازارچه‌های این شهر دو سال پیش تنها به چند راسته در خیابان اصلی شهر خلاصه می‌شد در حالیکه امروزه اکثر نقاظ شهر تبدیل به بازار کالاهای خارجی شده‌است.
مراکز تجاری و خدماتی از خیابانهای اصلی به کوچه و پس کوچه‌ها کشیده شده و به همین دلیل قیمت اماکن تجاری و مسکونی با افزایش چشمگیری روبرو شده‌است.
حضور بیشمار گردشگران و خریداران در پیرانشهر موجب شده تا تعداد زیادی از مردم پیرانشهر و دیگر شهرهای اطراف برای توسعه مراکز بازرگانی به ساخت پاساژها و مجتمع‌های تجاری روی بیاورند.
در زمان حاضر دهها پاساژ و مجتمع تجاری در این شهر در حال ساخت است و مجوز ساخت تعداد زیادی نیز اخیرأ صادر شده‌است.
علاوه بر مراکز تجاری اخیرا مجوز ساخت دو هتل چهار ستاره و سه ستاره در این شهر صادر شده که هتل چهار ستاره توسط سازمان گردشگری و صنایع دستی و هتل دیگر توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود.
شهرستان پیرانشهر با دارا بودن طبیعت سرسبز، رودخا نه های دایمی و پر آب ، جنگلهای کوهستانی، کوههای مرتفع و پر برف ، بازارچه های مرزی ، روستا های پر جاذبه و آثار تاریخی دیدنی از نقاط پر جاذبه استان برای ایرانگردان و جها نگر د ا ن می باشد .
9. طبیعت پیرانشهر
9.1. وضعیت گردشگری
شهرستان پیرانشهر از سالهای قبل چهره خود را برای استقبال از جشن باستانی نوروز و مسافران نوروزی آذین بندی کرده است . این شهرستان با دارا بودن جاذبه های فراوان گردشگری یکی از قطبهای گردشگری استان محسوب شده و همه ساله با آغاز فصل بهار شاهد مسافرت جمع کثیری از هموطنان ایرانی به این شهرستان می باشیم . شهرستان پیرانشهر با دارا بودن طبیعت سرسبز، رودخا نه های دایمی و پر آب ، جنگلهای کوهستانی، کوههای مرتفع و پر برف ، بازارچه های تجاری متعدد، مرز رسمی و مهم حاج عمران، روستا های پر جاذبه و آثار تاریخی دیدنی از نقاط پر جاذبه استان برای ایرانگردان و جها نگر د ا ن است . این خطه از سرزمین پهناور ایران با داشتن مردمانی خون گرم و میهمان نواز و مناطق خوش آب و هوا و بازارچه مرزی مانند نگینی بر انگشتر استان می درخشد . از اهم جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
9.2. آبشار خرپاپ
 
       آبشار خرپاپ: کوهها و جنگلها و دره ها و رودهای منطقه پیرانشهر دست در دست هم داده اند تا با به نقش کشیدن تابلوهایی زیبا و بی بدیل از طبیعت ، تحسین هر بیننده ای را از این نقاش توانا برانگیزند . یکی از این مناظرزیبا و بی نظیر آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است که در میان جنگلهای سر سبز پردانان جاری می باشد . . یکی از این مناظرزیبا و بی نظیر آبشار خروشان و پر آب خرپاپ است که در میان جنگلهای سر سبز پردانان جاری می باشد
 
9.3. پردانان
جنگلهای سرسبز و خوش آب و هوای پردانان: این جنگلها در 22 کیلومتری جنوب پیرانشهر و بر سر راه جاده پیرانشهر به سردشت واقع گردیده است که جاری بودن رودخانه دایمی و خروشان پردانان که یکی از سرچشمه های اصلی رود زاب کوچک است بر زیبایی آن دوچندان افزوده است.این جنگلها که تا برفهای دایمی کوههای مرزی ایران و عراق امتداد دارند توجه هر طبیعت گردی را به سوی خود جلب میکند.
 
9.4. کوهای قندیل
کوه مرتفع قندیل علاقه به ورزشهای کوهنوردی و صخره نوردی و اکوتوریسم هر ساله در فصول بهار و تابستان تعداد زیادی از علاقمندان به این ورزشها و تفریحات را به کوههای مرتفع و دره های سرسبز پیرانشهر می کشاند . مناطقی مانند : دوله نی ، بادین آوی ، حاجی برایم ، آوخوارده ، دالاوان ، قلات شای ، کانی زرد ، زیوکه و . . . همه ساله مورد هجوم علاقمندان به طبیعت و کوهنوردان قرار میگیرد
 

10. آثار باستانی 
آثار باستانی شهر عبارت‌اند از: تپه قلات جلدیان تپة قلات موت آباد تپه آشه وان (گرد) قلات شین آباد گرد مرقد و نیز قلعه و تپه ای قدیمی متعلق به دورة ساسانیان در آبادی قدیمی پسوه مرکز دهستان لاهیجان شرقی در حدود 5ر13 کیلومتری مشرق پیرانشهر.
۱۲۰۰‬عدد سکه متعلق به دوره ساسانی در پیرانشهر کشف شده است.
 این سکه‌ها توسط ماموران انتظامی به هنگام حفاری در منطقه مرزی پیرانشهر جهت ساخت پایگاه کشف شده است. هنوز مشخص نشده که این سکه‌ها را کسی جا گذاشته یا قبلا در این منطقه وجود داسته است.ارزش این سکه‌ها بیش از ‪ ۳۰۰‬میلیون ریال است.


11. پیرانشهر در گذر زمان
از سابقه ی زیست بشری در محیط شهرستان پیرانشهر اطلاع دقیق و مدرک معتبر و مستندی در دست نیست . قدیمی ترین منطقه ای که در منابع تاریخی به آن اشاره شده پسوه بعنوان بخشی از شهرستان در دوران ماننایی هاست . نوشته های متنوع مرزهای سرزمین مانناییان را به شرح زیر ذکر کرده اند : از سمت شمال شرقی حوالی شهر تبریز و در یاچه ارومیه و از جنوب به حدود کرمانشاه امروزی و از شمال غرب با  اورارتو  همسایه بوده و از شرق تا حد جنوب غربی دریای خزر کشیده شده است . در نتیجه منطقه مکریان که پیرانشهر جزیی از آن است در محدوده ی سرزمینی ماننا قرار داشته است در زمان زمامداری اوللوسونو  واقعه مهم در مورد منطقه و ماننا ، لشکر  کشی هشتم سار گون دوم پادشاه آشور به ماننا و اورارتو بود . اوللوسونو در نزدیکی پسوه در راه مهاباد به حضور سارگون رسید و اظهار اطاعت و وابستگی نمود. شاید بهترین مرجع برای این رویداد هزاره ی اول پیش از میلاد  کتاب  ادوین رایت ، تاریخ آذربایجان است . «وحدت قومی کرد و ماد، حبیب الله تابانی ،چاپ اول 1384 ص 144» بعد از تاسیس اتحادیه مادها و امپراطوری  هخا منشی ، اشکانی و ساسانی جز سرزمین ایشان بوده است . با آغاز حملات اعراب مسلمان مردم منطقه پیرانشهر در برابر آنان ایستادگی کرده ، که وجود چند گورستان اصحاب صدر اسلام در منطقه همچون چهل شهیدان و دایه شیخ شاهد این مدعاست . سپس تا یکی دو قرن اخیر سیر تاریخی و ماهیت جمعیتی آن در پاره ای از ابهام است . در جریان جنگ های ایران و عثمانی این مناطق محل منازعه بوده است و دست به دست گشته اند . بنا به نوشته ی سید حسن تقی زاده بعلت اهمیت نظامی منطقه در جریان جنگ های روس و عثمانی
 روسها توسط بلژیکها مستخدم ایران در گمرک خانه ها که در حقیقت در تحت نفوذ روسیه بودند ، گمرکخانه ای در لاهیجان کهنه در جنوب غربی سلدوز و شمال سردشت برپا کردند . قشون عثمانی ها نیز از مرزها گذشت و وارد لاهیجان شده  گمرکخانه را با خاک  یکسان نمود و گویا این حادثه در حدود سال 130 هجری.قمری  بود . عثمانی ها در سال 1325 به مناطق مکری ، مامش ،منگور و سابلاغ نیز وارد شدند . از مطالعات انجام شده در محل ، چنین استنتاج می شود که بعلت بروز جنگهای منطقه ای و ایجاد نا امنی و هرج و مرج در مناطق کردنشین در حدود سال 1280 ه . ش ایل پیران از مناطق کرد نشین شمال عراق فعلی ، احتمالا رانیه ، به محل روستای کهنه خانه کنونی آمده و مکان ذکر شده بعلت دارا بودن چشمه آب دائمی ، اراضی حاصلخیز کشاورزی و مراتع مناسب برای دامداری جهت سکونت برگزیدند . در سال 1333 ه . ش بر طبق اقدامات دولت موقت ، به صورت مرکز بخش درآمده و دارای بخشداری گردید . متعاقب آن در سال 1339 با تاسیس شهرداری در روستای زرگتن رسما بعنوان شهر تلقی شده و به موازات آن بافت فیزیکی شهر به سمت شمال و شرق رو به توسعه نهاد و نام شهر مرزی خانه بروی آن گذاشته شد . در سال 1349 ه . ش نام شهر خانه به پیرانشهر تغییر یافت.
12. وقایع تاریخی
از رویدادهای مهم این منطقه در دهه‌های اخیر، اشغال آن در جنگ جهانی اول، توسط نیروهای عثمانی است. عثمانیها با تحریک عشایر کرد منطقه بر ضد حکومت مرکزی، به تثبیت وضع خود پرداختند، اما با شکست نیروهای متحدین در جنگ، عثمانیها به ناچار مناطق اشغالی ایران را تخلیه کردند.همچنین در 1320ش در جریان هجوم ارتش سرخ شوروی به ایران، واحدهایی از لشکر چهارم رضائیه (ارومیه) در شهرهای مختلف استان و ازجمله در پیرانشهر مستقر گردید.
از وقایع مهم شهر استقرار واحدهایی از لشکر رضائیه (ارومیه) در این شهر پس از شهریور ۱۳۲۰ در جریان هجوم ارتش شوروی به ایران بود.
13. تقسیمات اداری
از لحاظ تقسیمات اداری و سیاسی در ۱۳۳۸ ه.ش دهستانهای پیران و کهنه لاهیجان و مامش از شهرستان مهابا

/ 0 نظر / 77 بازدید