نقدی بر آنچه که تاکنون بر شهر مرزی پیرانشهر گذشته است

قدی بر آنچه که تاکنون بر شهر مرزی پیرانشهر گذشته / مدیریت شهری پیرانشهر با تمرچین جان می گیرد

اگر شهرداری یک مدیریت معقول انجام می داد می توانست از قبل صدور پروانه همین مجتمع ها  و طرح های در حال اجرا توسط بخش خصوصی در بازار، هزینه تغییر و تحول اساسی در شهر را ایجاد کند .

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : پیرانشهر را درقدیم ” خانه ” می گفتند ؛ شهری که اساس توسعه اش کشاورزی است، شهری که کمتر از یک ساعت با کشور عراق فاصله دارد و قبل از محور کشاورزی می تواند اساس پیشرفتش را  درمرز و تبادلات مرزی و حوزه تجاری و خدمات جستجو کند. شهری که مورد بی توجهی محض مسوولان در ادوار گذشته  قرار گرفته !

تنها شهری در استان آذربایجان غربی که ۳ پادگان دارد و از این لحاظ دارای موقعیت خاص جغرافیایی و سوق الجیشی است. در گذشته مورد تهاجم سیستم دشمن بعثی و ضد انقلاب قرار گرفت ، همیشه یک طعمه بوده و امروزه هم هست.

 

شهریست که می تواند به یک منطقه آزاد تجاری تبدیل شود و یکی از درخواست ها از دولت آینده هم همین موضوع خواهد بود که پیرانشهر استحقاق تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد و از قبل این مهم می تواند توسعه را به شکلی واقعی تجربه کند.

سال ۸۸ با همت دولت نهم و با درایت استاندار وقت دکتر رحیم قربانی یکی از روزهای دیرینه و بحق مردم شهرستان  واستان، ( تمرچین ) به عنوان مرز رسمی شناخته و به تصویب هیات دولت رسید.پایانه مرزی در سریع ترین زمان ممکن در دستورکارقرار گرفت.

اساسی ترین مشکل این شهر عدم توسعه یافتگی مفرط در حوزه شهرسازی و عمرانی داخلی شهر است هرچند قبل از سال ۸۸ یک رشد شتابان گرفت ولی به یکباره و در اثر ندانم کاری  ، بی توجهی ، بی مبالاتی واردیک رکود شدید شد و در دور سوم شورای اسلامی شهر با یک حرکت لاک پشتی در جا زد ، بطوریکه  بعنوان مثال در طول ۶ سال ۳ شهردار و ۳  سرپرست به سکان مدیریت شهری تکیه زد .

 با نگاهی اجمالی به وضعیت پروژه های عمرانی در حال ساخت و وضعیت نامناسب خیابان ها و کوچه ها و معابر به این مهم می رسیم که شهر پیرانشهر در یک بی مدیریتی محض به سر می برد و سهم مدیران و مسوولان اجرایی در کنار مدیران امور شهری و شهرداری و شوراها بطور مساوی و البته عدم همکاری مردم هم مزید بر علت شد تا پیرانشهر نتواند از امتیاز مرزی خود استفاده بکند.

در حال حاضر بیش از ۱۰ مجتمع تجاری بزرگ در حال ساخت و اگر شهرداری یک مدیریت معقول انجام می داد می توانست از قبل صدور پروانه همین مجتمع ها  و طرح های در حال اجرا توسط بخش خصوصی در بازار، هزینه تغییر و تحول اساسی در شهر را ایجاد کند .

بطوری که کل اعتبار یکسال شهرداری که کمتر از ۷ میلیارد تومان بود از همین پروژه های در حال ساخت ۵۰ درصد این مبلغ تحقق می یافت و پروژه ها به خواب فرونمی رفت !

 البته مقصر اصلی این نابسامانی شوراهای اسلامی دور سومی بودند که نتوانستندیک شهردار کارآمد و قوی برای یک  مدیریت شهری برگزینند و البته هدایت آن توسط مسوولان و مدیران اجرایی شهرستان هم می تواند مشکل اصلی این رکود باشد.

اکثر پروژه های در حال اجرا راکد مانده این شهر مربوط به دوران مدیریتی عبداله اسماعیلی و بعد از آن کامران فاتح است و بدون شک  دوران فعالیت اسماعیلی و فاتح دوران پیشرفت و ترقی امور شهری پیرانشهربود و شایسته است شورای دور چهارم با بررسی نقاط ضعف فعلی از اینگونه افراد و چه بسا کسانی که امور شهری را خوب می شناسند بهره گیرد.جایگاه واقعی به شهر بخشند و شهری در شان و مقام شهرستان مرزی و در حال توسعه برای مردم بسازند. و کمک کنند تا طرح های در حال رکود از خواب بی مدیریتی خارج شوند، از جمله تسریع در رینگ کمربندی اول و دوم ، ساماندهی معابر عمومی و خیابان و کوچه ها و آسفالت آنها به عنوان ابتدایی ترین کار ممکن،توسعه فضای سبز و مبلمان شهری ،تعریف منابع پایدار شهری و استفاده بهینه ار منابع موجود،تسریع در راه اندازی کارخانه کمپوست شهرداری ، در دستور کار قرار دادن و جذب اعتبارات شهری و رایزنی موثر با دولت و مسوولان استانی برای توسعه بخشی شهرستان و … می تواند اساس برنامه های مدیریت شهری در آینده باشد و شهرداری انتخاب کنند تا بایک برنامه کارشناسی کمک کند تا پیرانشهر را واقعا پیرانشهر کند.

/ 1 نظر / 5 بازدید
رها

سلام[لبخند] عکسهای منو لایک میکنید لطفا؟[خجالت] (بدون عضویت) http://www.lenzor.com/160raha سپاس فراوان[گل]