ملا یوسف اَصم (مشهور به ملا وسو)

 عالمی دانشمند وعارفی ارزشمند که صاحب تالیفات مفیده و کتب عدیده میباشد ؛که درحدود سال  نهصد و سی  در روستایی بنام یوسفکه ل(از توابع شهرستان سردشت) چشم بجهان گشوده ازمهمترین تالیفات آن جناب،میتوان به  تفسیرقرآن مشهورشان ،مسمی به «تفسیر منقول» اشاره کرد. ایشان در  سال  هزار و دوازده هجری قمری  وفات فرموده ؛مرقد مبارک این بزرگوار واقع  در روستای بریسوی سردشت میباشد.

داستانى شگفت از پرده‏ پوشى‏

درباره «ابو عبدالرحمن، حاتم بن یوسف اصمّ» که از بزرگان  بود و علم‏ و ورع و تقواى کم نظیرى داشت، نوشته‏ اند: شهرتش به اصمّ‏ ، براى این بود که زنى نزد او آمد تا مسئله‏ اى را معلوم کند. از آن زن در هنگام کلام باد معده خارج شد و آن زن به شدّت شرمسار و خجل گشت. حاتم به گوش خود اشاره کرد، کنایه از این که کلام تو را نمى‏ شنوم، سخن بلندتر گو تا بشنوم. آن زن بسیار خوشحال شد و خدا را بر این معنا شکر کرد که آبرویش نزد آن عالم نرفت. پس از این واقعه که کسى هم از آن آگاه نشد معروف به حاتم اصم گردید، چون تا آن زن زنده بود او به همان حالت با مردم زیست، هنگامى که از دنیا رفت یکى از بزرگان او را خواب دید و پرسید: مَا فَعَلَ اللَّهُ بِکَ؟ «خدا با تو چگونه رفتار کرد؟» گفت: به سبب آن که یک شنیده را نشنیده گرفتم، بر تمام اعمال و شنیده‏ هایم قلم عفو کشید.

وَلَا تُعَاجِلْنِى بِالْعُقُوبَةِ عَلَى‏ مَا عَمِلْتُهُ‏ فِى خَلَوَاتِى مِنْ سُوءِ فِعْلِى وَإِسَائَتِى،وَدَوَامِ تَفْرِیطِى وَجَهالَتِى، وَکَثْرَةِ شَهَوَاتِى وَغَفْلَتِى‏

به عذاب و عقوبتم به آنچه که در خلوت‏هایم مرتکب شدم شتاب مکن، از کار زشتم و گناهم و ادامه کوتاهى‏ ام در بندگى و نادانى ‏ام و بسیارى شهواتم و غفلتم‏

 از درگاه قادر متعال درخواست مى‏ شود که به خاطر گناهان و زشتى‏ ها و بدى‏ها و کوتاهى ‏ها و نادانى ‏ها و شهوت‏ها و غفلت‏هایى که در خلوت از انسان سر زده است شتاب نکند و با مهلت دادن به او راهى براى بازگشت بنده گناه‏کار شرم‏سار باز نماید. که تأخیر در عقوبت و مهلت دادن به گناهکار صفتى از صفات حضرت حق است.

/ 0 نظر / 28 بازدید