سلیمان اسود شاعر پیرانشهری

 این اتفاق در کوچه‌ای تنگ و باریک که بعدها خیابان آزادی در شهرستان پیرانشهر نام گرفت ، روی داد . از کودکی عاشق قصه و داستان بود ، میرزایی بنام دایی ابراهیم همسایه داشتند که در شبهای دراز پاییز و زمستان برای سلیمان و پدرش داستان میخواند : رستم و سهراب ، امیر ارسلان رومی ، شیرویه‌ی نامدار ، ملک بهمن ، ملک جمشید و .... چنانکه در دوران تحصیلات ابتدایی وقتی توانست حروف را بخواند ، به یاد شبهای خوش قصه خوانی ، تمام آن کتابها را تهیه و خود مطالعه نمود ، این تاثیر مثبت وارد زندگی او شد و تمام مدت عمر با کتاب زندگی کرد . ادبیات داستانی عشق او بود . در بیست سالگی مرد مجربی با دیدن کتابخانه‌ منزلش او را اندرز داد " مطالعه بدون استاد خطرناک است " . با این همه روزنامه‌ای که‌ بر زمین ولو بود بر می گرفت و مطالعه‌ می کرد ، شبهای بی شماری بیدار ماند و کتاب خواند. با اشک و لبخند کتابها همراه شد . او به گنجینه بزرگی دست یافته بود ، هرگز تنهایی را نشناخت، از کودکی تاثیر مطالعه در نگارش انشاهایش هویدا بود طوری که مایه تعجب و مباهات آموزگارانش میشد. پدرش مردی فهمیده ، نکته‌سنج ، خوش طبع و متدین بود . همگان او را دوست داشتند ، تاثیر بسیاری از ذوق خداداد پدر گرفت . عمویش عبدالله عاشق برادر زاده بود و همه مدت عمر کنار همدیگر بودند ، تاثیر بسیاری از او گرفت : دست و دلبازی را، عشق به مردم ، اجتماعی بودن را . علاقه‌ به شنا و شکار ، بیباکی و تهور را از این مرد روستایی دانا و شجاع به ارث برد

هشتاد سال قبل پدر بزرگش ، با پشت  سر گذاشتن همه فامیل و علایق ، دل در طره و قامت   رعنای عایشه خانوم همسرش بسته‌ ، از کردستان عراق به‌ ایران هجرت نموده‌ بود . تا روزی که به‌ دیار باقی شتافت ، هم چنان هوای وطن در سر داشت . بعدها فامیل همدیگر را باز یافتند و در همان اوان کودکی خواندن و نوشتن زبان مادری را از آنان فرا گرفت . همچنین شناخت و ناثیر زیادی از زندگی با آنان وارد ذهنن او شد و در شکل گیری اندیشه‌هایش گارگر افتاد . سلیمان اسود از دوران نوجوانی زیر تاثیر مطالعه شبانه روزی به سرودن شعر ، قصه نویسی و خاطره نویسی علاقه نشان داد ، ممارست و تمرین زیاد سبب گردید در جوانی حرفی برای گفتن داشته باشد . سلیمان در مدرسه با بچه‌های آذری همکلاس بود و زبان ترکی را از آنان فرا گرفت که‌ بسیار در زندگی برای او لذت بخش بوده است ، سبب شد با دهها آذری در شهرهای مختلف دوستی و رفت و آمد داشته باشد . او عاشق سفر است و معتقد است گردش و دوستی با افراد و ملتهای متفاوت تجربه انسان را افزون و باعث می شود آدمی تفکر زیباتری کسب بکند. ضرب المثلی کردی می گوید : از آن مپرس زیاد زیسته است ، از آن بپرس زیاد گشته است .

1- ازآثار او یک دیوان غزل فارسی با نام ( غزالی در پهن دشت غزل ) ، ( غریبانه‌ ) آماده چاپ دارد، تخلص غریب را در جوانی برگزید و نام دوم دیوان فارسی به همین مناسبت است .

2- دیوان اشعار کردی .

3- در زمینه ادبیات داستانی دو کتاب را از زبان فارسی به کردی ترجمه که سالها چشم براه چاپ میباشند .                                                                                                                                                                  

4-دو رمان بزرگ نیز از نوشته‌های خودش آماده چاپ می باشند .

دلایل چاپ نشدن آثار او اولا کمبود انتشارات و نابلد بودن خودش ؛ دوما نداشتن عجله ، برای این که آرزو دارد کاری بزرگ در زمینه رمان از زیر دست و قلم او بیرون بیاید و ترجیحا همه را با هم به چاپ برساند

 

جوانمرد                     

 

صفای  باده ام  هست    و  وفای  دلدار   هم

مستی    به   گلشن  دارم  و  خنده یار   هم

ترسم از حسود  و  نابخرد  است  و خطاست

محتاط   اگر     نباشم   شکر    گذا  ر   هم

غالباٌ      همه   را روزگار    فرخنده   هست

برخی نادان     و  ناسپاسند  بی قرار     هم

بعضی هم    دانسته   راه    دیگر   می روند

گاه    دیده‌ام    در    گردش   روزگار    هم

نخورد  فریب  سراب  آن   که   سیر   است

بر آتش  زند         جوانمرد    نادار    هم

خوش    به   حال   آنکه  میبیند   و میداند

نان   شبی   دارد  و   وعده     دیدار    هم

غریب  ار  چه در  کمال   گمنامی    بزیست

فرصت ندا د    غاصب   حاصل   کار    هم

 

تخت   سروری

 

به    افسون  رخ  بی بدیل  و ماه  خویش

کشان کشان میکشاند دلم به بارگاه خویش

هر    چه  داشت  در  طبق  اخلاص نهاد

تا که بربست  مرا بر هاله ی ماه  خویش

اینک در تحیرم زاده آسمان است یا زمین

آدمی را باش غره شد به  آنی ز راه خویش

بر    حذر    ز  غفلت  باش جوانبخت من

چوکسری تخت سروری آید  بناگاه خویش

بی  سبب  نیست  برگزیدن  بزرگیست  مرا

تا که  عزیزت  بدارم به  شام و پگاه خویش

وقتی  بر  جانب  من از  ناز خنده می زند

سزاست اقبال  اگر  بگیرم  در پناه خوی

غریب وار دمی آه  و  گریه بر بی  پناهی

دمی د گرخنده‌ی مستانه  سردهم بر‌آه خویش

 

نقل از وبلاگ ادیبان شهر

 http://a-shahr.blogfa.com/post-5.aspx

/ 6 نظر / 89 بازدید
موسا آرمیده‌

خدا نیامرز سلیمان اسود بی فرهنگترین و بیشعورترین مخلوق کره‌ خاکی بود، چه‌ برسد به‌ نویسنده‌ و شاعر!!!!!؟بهتر است شماهم ابروی وبلاگتان را نبرید چون مردم خوب میشناختنش چه‌ جانوری بود. خدا لعنتش کنه‌.

موسا آرمیده‌

خدا نیامرز سلیمان اسود بی فرهنگترین و بیشعو‌رترین و فاسدترین مخلوق کره‌ خاکی بود. چه‌ برسد به‌ نویسنده‌ و شاعر!!!؟لطفا ابروی وبلاگ خوتان را نبرید و نام ادیبان را لکه‌دار نکنید. چون مردم خوب میشناختنش. خدا لعنتش کنه‌.

موسا آرمیده‌

جناب آقای محممدفاضل شوکتی! شما میفرمایید آثار مکتوب و شفاهی را منعکس میکنید. میشود بفرمایید آثار ایشان کجا به‌ چاپ رسیده‌ یا این که‌ نسخه‌ صوتی اشعار ایشان نزد چه‌ کسی است؟ نه‌ عزیز من، متاسفانه‌ به‌ هیچ وجه سندی در این زمینه‌ وجود ندارد. من نمیدانم شما روی چه‌ حسابی این ادعا را میکنید. ولی باور کنید چنین چیزی نبوده‌ و نیست. این آقا اصلا تعادل رووحی نداشتند و گه‌گاه که‌ توهم زده‌ میشدند اشعار دیگران را به‌ نام خودشان میخواندند و مورد تمسخر دیگران قرار میگرفتند. من پیشنهاد میکنم بیشتر روی این مساله‌ حساسیت نشان دهید. چون خوانندگان همیشه‌ خواستار واقعیت هستند.

ARYAN

خدا رحمتش کند دایی من بود دلیل چاپ نشدن کتاب های وی این است که پسر و دختران او این کار را نمی کنند نمی دانم چراااا !! خدا رحمتش کند .

...

واقعا که اقای موسی ارمیده!!(شما یادبگیر اسمت رو چه جوری بنویسی)...امثالی مانند شما که معلوم هست خیلی عقده ای هستید باید از روی زمین محو بشین واقعا که برای خودتون متاسف باشین... اقای سلیمان اسود خیلی مرد بزرگ و فهمیده ای بودن و به همین دلیل این چرت و پرتا روکه مطمئم از سر حسادت و ناتوانی عقلی هستش میفرمایین اقای آرمیده و همچنین همه ی دوستانی که این لطف رو نسبت به مرحوم بزرگ مرد آقای اسود دارن... قابله ذکر هستش که عرض کنم اشعار کردی و فارسی ایشان تا مدتی دیگر به چاپ خواهید رسید

s.n

با سلام...اول از هر چیز باید به سخنان آقای آرمیده معترض شوم و جویای احوال خانم و زنان فامیلشان شوم چون آنطور که معلوم است دل پری از بزرگ مرد مرحوم آقای سلیمان اسود دارند...(صرفا جهت خنده) کسانی که به این مرد بزرگ توهین میکنند خیلی لطف دارند و لازم به ذکر است که خیلی ادمهای بیشعور و عقده ای هستند. مرحوم سلیمان اسود بسیار مرد بزرگ و فهمیده ای بود واقعا جامعه ی کرد به امثال چنین مردان بزرگ و فهمیده ای نیازمند است...واقعا اگر چندین مرد امثال این مرحوم در دنیا وجود داشتند دنیا گلستان میشد. لازم به ذکر است که اشعار ایشان به زودی با امید و یاری خداوند رحمان و همت فرزندان این بزرگ مرد به چاپ خواهد رسید(و دهن خیلی از دوستانی نظیر آقای آرمیده سرویس خواهد شد.) با تشکراز آقای شوکتی