شهر زیبا ساختنی است نه یافتنی گفتگو با مهندس انور سعیدی


گفتگوی اختصاصی کردپرس با سرپرست شهرداری پیرانشهر ؛
شهر زیبا ساختنی است نه یافتنی
پیرانشهر ــ سرپرست شهرداری پیرانشهر می گوید: شهر زیبا ساختنی است نه یافتنی و در این راستا شهروندان خوب تصویر واقعی یک شهر زیبا را رقم می زنند. انور سعیدی در این گفتگو به مسایل متعدد شهری پرداخت که مشروح آن در ذیل می آید:

 
* لطفاً در آغاز از بیوگرافی خودتان برای ما بگوئید:

** اینجانب انور سعیدی متولد شهرستان پیرانشهر و دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران و ساختمان هستم که به مدت 12 سال است در پستهای مختلف شهرداری مشغول به خدمت بوده ام و اکنون 6 ماه است که در سمت سرپرست شهرداری پیرانشهر در خدمت همشهریان عزیز پیرانشهر می باشم.

* آقای سعیدی در ابتدا می خواهم نظر خود را در خصوص فلسفه وجود شهرداری در یک شهر را بیان بفرمائید.

** هر محل یا مکانی که تعدادی از افراد بنا به اقتضای معیشتی در کنار هم جمع شده و زندگی میکنند نیاز به ارائه یک سری خدمات دارند که شاید ساکنان آن محل با توجه به سرگرم بودن به فعالیتهای روزانه خود فرصتی برای انجام کارهای خدمات رسانی در بسیاری از بخشهای دیگر را نداشته باشند و این درحالیست که محیط زندگی باید از نظر بهداشتی و روانی و سایر خدمات دیگر بستری مناسب برای ادامه حیات در یک محل باشد که در همین راستا فلسفه وجود شهرداریها انجام چنین خدماتی به ساکنان آن محل است و در واقع تامین آسایش و آرامش روحی و روانی و بهداشتی مهمترین وظیفه نهاد مردمی شهرداری در یک شهر می باشد.

* شهرداری پیرانشهر از چه سالی فعالیت رسمی خود را شروع کرده و جنابعالی بعنوان چندمین شهردار در پیرانشهر مشغول به خدمت هستید؟

** شهرستان پیرانشهر با توجه موقعیت خاص استراتژیکی و حساس خود از سال 1339 و تنها با 1500 نفر جمعیت صاحب شهرداری شد که در آن زمان شهرداری "مرزخانه" نامیده می شد.

اولین شهردار پیرانشهر نیز در سال 1339 آقای میر حبیب محمدی بودند و بنده نیز بعنوان بیست و سومین شهردار پیرانشهر با حسن نیت اعضای محترم شورا عهده دار این سمت شدم.

لازم است اشاره نمایم که شهر پیرانشهر با گذشت 10 سال از زمان تاسیس اولین شهرداری در سال 1339 تبدیل به شهرستان شد.

* جناب آقای سعیدی با توجه به قدمت چند محله از شهر پیرانشهر از جمله کوی پاداش، محله حضرت اسماعیل، قیزقپان و قسمتهایی از منقه کهنه خانه و واقع شدن آنها در محدوده خدمات شهری ولی متاسفانه هنوز نسبت به ارائه خدمات شهری از جمله جدول گذاری و آسفالت کوچه ها و معابر آنهاهیچ اقدام نشده است و این مورد واقعاً در فصول بارندگی رفت و امد را با معضل روبرو کرده است.

**  باید عرض کنم که برای ساماندهی یک محله از جمله آسفالت یک سری فاکتورهاو زیرساختهایی لازم است که برای انجام کار باید حتماً مهیا شوند از جمله مراحل دفع فاضلاب شهری و انجام اقدامات گازرسانی و لوله کشی آب آشامیدنی و .... تا شهرداری بتواند نسبت به انجام آسفالت و جدول گذاری اقدام نمایدو امروز هم با توجه به افزایش سرسام آور قیمت قیر و مشکلاتی که در تهیه آن وجود دارد و از طرفی هم کمبود اعتبارات لازم برای همه و همه باثع شده است که ما نتوانیم آنطور که شایسته است در انجام خدمات رسانی عمرانی به مشهریان عزیز در این مناطق باشیم.

از طرفی هم باید با تعامل بیشتر میان ادارات مربوط به ساماندهی پروژه های عمران و آبادانی در داخل شهر از جمله اداره آب و فاضلاب، گاز، برق و مخابرات نسبت به رفع مشکلات اقدام نمائیم تا مجبور نشویم بعداز عملیات آسفالت دوباره اقدام به حفر آن نمائیم و هزینه های صورت گرفته را دوباره متقبل شویم.

* ظاهراً عملیات دفع فاضلاب در محله قدیمی کوی پاداش به اتمام رسیده است ولی با این حال هنوز هیچ اقدامی در خصوص آسفالت آن انجام نداده اید اگر ممکن است علت آن توضیح دهید.

** در میان مناطقی که به آن اشاره شد محله کوی پادش و نقطهc  و همچنین قسمتهایی از محله قیزقپان که مراحل دفع فاضلاب آنها به اتمام رسیده است شهرداری مراحل تستیع و شن ریزی و جدول گذاری معابر وکوچه های ان را شروع و تا حدودی رو به اتمام است اما متاسفانه در محله حضرت اسماعیل هنوز همکاران ما در سایر ادارات اقدامات مربوط به خود را انجام نداده اند ولی با این توصیف شهرداری اقدام به شن ریزی و جدول گذاری بسیاری از کوچه های این محله نیز نموده است بطوریکه ما اکنون در هیچ محله ای مشکل دفع آبهای طحی را نداریم.

* آقای شهردار با این توضیحات آیا از طریق خبرگزاری کردپرس میتوانید به ساکنان کوی پاداش قول بدهید که سال آینده از نعمت آسفالت برخوردار خواهند شد؟

** با توجه به اینکه مراحل دفع شبکه فاضلاب در کوی پاداش که واقعاً از جمله محله های قدیمی پیرانشهر است که از نعمت آسفالت بی بهره هستند، به پایان رسیده است شهرداری نیز تمامی زیرسازیهای لازم برای شروع آسفالت نمودن این محله را در دستور کار خود قرار داده است ولی با توجه به اتمام فصل عمرانی، در سال 91 قطعاً آسفالت این منطقه از اولویتهای کاری شهرداری در سال 1392 خواهد بود و با اطمینان خاطر از طریق خبرگزاری بین المللی کردپرس عرض می کنم که همشهریان عزیز و صبور کوی پاداش در سال 92 از نعمت آسفالت برخوردار خواهند شد.

* با ورود به داخل شهر پیرانشهر با تابلو بنرهای تبلیغاتی بیشماری مواجه میشویم که واقعاً سمیای شهر را بسیار زشت نموده اند، آیا در خصوص جمع آوری ویا ساماندهی این تابلوهای تبلیغاتی هیچ راهکاری اندیشیده اید؟

** با تشکر از جنابعالی که به نکته بسیار قابل توجهی اشاره کردید، در این خصوص باید عرض کنم که یکی از مهمترین وظایف شهرداری توجه و رسیدگی به زیباسازی سیمای فضای شهر است که در این راستا شهرداری وظیفه دارد بر تمامی تابلوها و بنرهایی که در سطح شهر به هر مضمون و مغهومی که نصب می شوند نظارت مستقیم داشته باشد و در این راستا هر فردی که اعم از حقیقی و حقوقی اقدام به نصب خودسرانه تابلو و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر نمایدموظف است با پرداخت عوارض به شهرداری و نظارت مستقیم آن این کار را انجام دهد. ولی متاسفانه این موضوع در شهرهای کوچک به دلیل عدم فرهنگ سازی و رعایت قوانین و مقررات هم از سوی همکاران شهرداری و هم از سوی شهروندان عزیز باعث شده است که سیمای شهر به چنین وضعیتی دچار شود.

* با این توصیف آیا شهرداری هیچ اقدامی در خصوص و رفع این معضل انجام نداده است؟

**  شهرداری در راستای ساماندهی این موضوع در چند سال اخیر اقدام به واگذاری چند محل از قبل تعیین شده به یک موسسه تبلیغاتی در سطح شهر نموده است تا نهادهای دولتی و افراد شخصی نیز برای ارائه تبلیغات کاری خود فقط با هماهنگی این موسسه و صرفاً در محلهای تعیین شده اقدام به نصب تابلوهای تبلیغاتی خود نمایند.

اما متاسفانه گاهاً متوجه می شویم که نهادهای دولتی و حتی افراد شخصی بدون کسب مجوز و مراجعه به این موسسه در هر نقطه ای از سطح شهر که مایل باشند اقدام به نصب این بنرها نموده و نکته جالبتر اینکه بعضی از ادارات در محلهای شلوغ و حساس سطح شهر اقدام به نصب ثابت تابلوهای تبلیغاتی خود میکنند که کاملاً خلاف قانون است به همین خاطر شهرداری در سالهای اخیر یکی از برنامه هایش ساماندهی همین بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر بوده است و در همین راستا در چند نقطه حساس و شلوغ شهر اقدام به نصب بیلبوردهای تبلیغاتی نموده است تا نهادهای دولتی و حتی غیر دولتی در مواقع لازم با مجوز شهرداری از آن استفاده نمایند.

ولی این قول را خواهیم داد که در آینده ای نزدیک نسبت به ساماندهی کلیه بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر بصورت جدی اقدام خواهیم کرد.

* آیا در خصوص ساماندهی مکانهای اشغال شده توسط دست فروشها و خرده فروشها در پیاده روها و میادین اصلی شهر که در بسیاری از موارد باعث ایجاد مشکلاتی برای پیاده روها و همچنین افزایش ترافیک در میادین شلوغ شهر شده، تصمیمی اتخاذ شده است؟

** متاسفانه پیرانشهر با توجه به کمبود فضای باز داخل شهر همواره با این مشکل روبرو بوده است و در واقع اشغال این پیاده روها بعنوان یک عرف و عادت تبدیل شده است و فروش وسایل در پیاده روها و نقاط شلوغ شهر را بعنوان یک حق برای خود تلقی میکنند و این در حالیست که بارها ماموران سد معبر شهرداری برای جمع آوری و ساماندهی این افراد اقدام نموده اند که در بسیاری از موارد حتی با برخورد فیزیکی آنها مواجه شده اند و نکته قابل توجه اینست که در بسیاری از موارد سایر همشهریان عزیز از این اقدام آنها(خرده فروشها) حمایت میکنند و از طرفی هم با توجه به اینکه نهاد شهرداری خود را از مردم میداند تا حدی مجبور به مراعات حال این قشر جامعه است هرچند شهرداری برای رفع این مشکل دست نیاز بسوی همشریان دراز کرده و معتقداست که شهر زیبا ساختی است نه یافتنی و طبیعتاً خود شهروندان میتوانند زیبائیهای یک شهر را خلق نمایند.

* آیا این افراد در برابر محلی که اشغال کرده اند هیچ هزینه ای را بعنوان عوارض به شهردار ی پرداخت میکنند؟

** خیر، این افراد هیچ گونه هزینه ای را به شهرداری پرداخت نمیکنند و سیاست شهرداری در مقابل این اقدام تا حد زیادی تعامل با این افراد است.

* آیا شهرداری برای برخورد با این افراد تا کنون از طریق دستگاه قضایی شهرستان اقدامی انجام داده است؟

** خیر،چرا که تمام سعی و تلاش شهرداری حل این موضوع از طریق تعامل و همکاری با این افراد است تا جائیکه تا کنون چندین بار با ارسال دعوت نامه برای دست فروشها، اتحادیه های صنفی، دادگستری و راهنمایی و رانندگی شهرستان اقدام به برگزاری جلسات چاره اندیشی این معضل نموده ایم ولی از این موضوع هم غافل نشویم که شهرداری، تنها مرجع قانونی برای رفع این مشکل نیست چرا که در بسیاری از نقاط شلوغ شهر بویژه میادین آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی، توقف ماشینهای میوه فروش و ...باعث ایجاد ترافیک و شلوغی آن میشوند که در این مورد از راهنمایی و رانندگی انتظار داریم با برخورد قانونی با این رانندگان نسبت به آسان سازی رفت و آمد در این نقاط اقدام لازم را انجام دهد.

* آیا شهرداری هیچ مکان مناسبی برای انتقال دست فروشها و خرده فروشها در نظر گرفته است تا در آن محل اقدام به فروش وسایل خود نمایند؟

** اخیراًٌ با توجه به گسترش این مشکل، شهرداری چند محل مناسب را برای ساماندهی این افراد را شناسایی کرده است که انشاءالله در اینده ای نزدیک نسبت به انتقال این عزیزان اقدام خواهد نمود.

* آقای شهردار آیا تعطیلی میدان میوه و تره بار پیرانشهر کی به پایان خواهد رسید و شهرداری چه اقدامی برای فعالیت دوباره این میدان صورت داده است؟

** یکی از اولویتهای شهرداری در آینده ای بسیار نزدیک تلاش برای از سرگیری فعالیت دوباره این میدان است، چرا که ما معتقدیم شیوه عرضه و تقاضای میوه در سطح شهر اصلاً در مسیر درست و قانونی خود هدایت نمی شود و در واقع هرکس و هر گونه که دلش خواست نسبت به خرید و فروش میوه با قیمت دلخواه خود میکند در حالیکه عرضه میوه اصولاً می بایست در بازار میوه و تره بار واقع در ورودی شهر صورت پذیرد و خرده فروشها نیز با تهیه میوه خود از میدان ،اقدام به انتقال آن به سطح شهر و فروش به همشهریان نمایند، که در همین راستا رایزنی های لازم با نهادهای مربوطه برای شروع فعالیت مجدد این میدان انجام شده است و تا چند ماه دیگر شاهد فعالیت دوباره این میدان خواهیم بود.

* با توجه به گسترش ساخت و ساز های غیر قانونی در زمینهای کوی صفا، و علی رغم اطلاع رسانی و گزارش مردمی به شهرداری مبنی بر جلوگیری از این ساخت و سازهای بدون مجوز، متاسفانه هیچ اقدام مشخصی انجام نشدو همچنان شاهد ادامه این روند هستیم، آیا در این خصوص تمهیداتی اندیشیده اید؟

** باید عرض کنم که با توجه به مهاجر پذیربودن شهر پیرانشهر  وافزایش بی رویه رشد جمعیتی در این شهر متاسفانه همواره ساخت و سازهای غیر قانونی بعنوان یکی از مشکلهای اصلی برایشهرداری پیرانشهر مطرح بوده است و مشکل زمینهای کوی صفا نیز یکی از همین موارد مشکل ساز برای شهرداری است.

از طرفی هم باید به این موضوع اشاره کنم که طرح جامع شهر پیرانشهر در سال 1384 از سوی شهرداری وقت به وزارت کشور پیشنهاد شد که نتیجه آن هفت سال بعد یعنی در سال 1391 در الب طرح جامعه کلی شهر پیرانشهر به ما ابلاغ شد واین مدت زمان طولانی باعث شد که ساخت وساز های غیرقانونی در حاشیه شهر روند رو به افزایشی داشته باشد.

در واقع در طول این هفت سال مالکان زمین بدون توجه به نقشه های شهرداری و مشاوره با کارشناسان خبره و صرفاً با مشاوره صاحبان بنگاههای مشاروه املاک در سطح شهراقدام به تفکیک زمینهای مسکونی خود می نمودند و این امر باعث شده است که شهرداری پس از 7 سال با وضعیت موجود روبرو باشد و این موضوع در خصوص زمینهای کوی صفا نیز صادق بوده استولی خوشبتانه علی رغم بروز مشکلات فراوانی در این منطقه، اکنون ساخت و ساز بجز چند مورد، بصورت قانونی و با مجوز شهرداری در حال انجام است.

* با توجه به افزایش ساخت و ساز در سطح شهر پیرانشهر، مردم بطور کامل نسبت به پرداخت عوارض شهرداری اقدام میکنندیا نه؟

** متاسفانه خیر، و به ندرت همشهریان عزیز بدون اعتراض نسبت به پرداخت عوارض خود اقدام میکنند.

* دلیل این امر را لطفاً توضیح دهید؟

** یکی از دلایلی که میتوان به آن اشاره کرد میتواند به ضعف شهرداری در اخذ صحیح عوارض باشد ودلیل دیگر نبودن فرهنگ مشارکت از طرف شهروندان است که با برنامه ریزی های شورای شهر و شهرداری در رابطه با این مورد و مواردمشابه آن سعی دربرطرف کردن این مشکل داریم البته اشاره به این نکته لازم است که بسیاری از مردم شهرداری را بعنوان یک نهاد دولتی می شناسند در حالیکه شهرداری یک نهاد کاملاً مردمی بوده و با پرداخت عوارضهای مردم اداره میشود و شهرداری نیز در مقابل دریافت این عوارض به ارائه خدمات و فعالیهای عمرانی و بهداشتی برای همشهریان عزیز می پردازد.

* با این وضعیت درآمد حقوق پرسنل شهرداری به موقع پرداخت میشود؟

** متاسفانه یکی از مشکلات عمده ما دیرکرد حقوق پرسنل به ویژه کارکنان بخش خدمات است و گاهاً تا دوماه قادر به پرداخت حقوق کارگران خود نبوده ایم.اما امیدواریم همکاران زحمتکش ما در شهرداری با صعه صدری که داشته و دارند بر تمامی مشکلات غلبه کرده و همچنان ما را در انجام خدمات بیشتر به همشهریان یاری نمایند.

* آقای شهردار به نظر شما مهمترین عامل افزایش حاشیه نشینی شهر پیرانشهر چه دلیلی دارد؟ و برای مهار این معضل چه طرح برنامه ای دارید؟

** در کل علل افزایش حاشیه نشینی به عوامل متعددی بستگی دارد و نیاز به بررسی ریشه ای دارد و باید با یک اقدام کارشناسی شده در پی یافتن دلایل این امر باشیم که چرا گسترش حاشیه نشینی و افزایش سکونتگاههای غیر مجاز در شهرهایی نظیر پیرانشهر از افزایش چشمگیری برخورداراست.

اما در یک نگاه میتوان گفت که موقعیت خاص مرزی بودن این شهر و نزدیکی به مرز رسمی تمرچین و همچنین زمینهای مستعد کشاورزی این منطقه و مهمتر از همه توریستی بودن شهر پیرانشهر به لحاظ وجود بازارچه های مختلف تجاری وهمچنین وجود تفرجگاههای طبیعی سرسبز و خوش آب و هوا باعث شده است که شهر پیرانشهر به کانون مهاجرپذیری تبدیل شود.و به تبع این موضوع حاشیه نشینی هم روند افزایشی را خواهد داشت اگر مقایسه ای داشته باشیم در خصوص آمار رشد جمعیتی این شهرستان در سال 1385 جمعیتی بالغ بر 58 هزار نفر ساکن این شهر بودند که این آمار در سال 1390 به بیش از 76 هزار نفر افزایش داشته است که این امر نشان میدهد در عرض پنج سال 18 هزار نفر به جمعیت ساکن پیرانشهر اضافه شده است که واقعاً از این نظر در سطح کشور میتواند یک رکورد بحساب آید چرا که  این تعداد جمعیت خود میتواند یک شهر جدید را تشکیل دهد و واقعاً در خصوص ساماندهی جمعیت اضافه شده با شکل روبرو هستیم هرچند شهرداری در بسیاری از مناطق حاشیه نشین هم از ارائه خدمات به انان ازقبیل جمع اوری زباله و شن ریزی کوتاهی نکرده است.

* آقای مهندس سعیدی چند هفته پس از تحویل گرفتن پست شهرداری اقدام به آسفالت خیابان شهید بهشتی نمودید در حالیکه به اظهار بسیاری از همشهریان هیچ نیازی به اینکار نبود و جاهای واجب تر بودند که واقعاً نیاز به آسفالت داشتند چه توجیهی برای این کار دارید؟

** ضمن احترام به تمامی نظرات همشهریان عزیز، باید عرض کنم که پروژه آسفالت خیابان شهید بهشتی از جمله مصوباتی بود که قبل از تصدی اینجانب بعنوان شهردار پیرانشهر به تصویب رسیده بود و حتی برای آن تامین اعتبار م شده بود و در صورتی که ما به انجام آن اقدام نمیکردیم میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای این پروژه به خزانه برگشت می خورد و عملاً با این کار از آسفالت این خیابان محروم می شدیم.و این درحالی بود که نمی توانستیم این میزان بودجه را در هیچ جای دیگری بجز آسفالت خیابان بهشتی هزینه نمائیم. دلیل دیگر برای این کار این است که خیابان شهید بهشتی بعنوان خیابان اصلی شهر تاثیر مستقم بر زیبایی سیمای شهر دارد و هرمقدار سعی کنیم که خیابان اصلی شهر از نظر ظاهری زیبا به نظر برسد بازهم کم است.

* آیا در خصوص ساماندهی سایت زباله های شهری که واقعاً به یک معضل برای شهروندان تبدیل شده بود هی اقدامی انجام شده است؟

** بله خوشبختانه پس از چند سال پیگیری و تلاش جهت جابجایی میدان زباله بلاخره توانستیم عملیات ترانشه بندی و خاکریزی محل جدید دفن زباله های شهری آغاز کنیم و بزودی محل دفن آنها به محل جدید یعنی اراضی منابع طبیعی واقع در روبروی روستای خالدار انتقال داده خواهد شد .

محل مورد نظر به مساحت 6 هکتار بوده که توسط منابع طبیعی به شهرداری واگذر شده و در صورتی که بصورت اصولی عملیات دفن زباله انجام پذیرد بنا به پیش بینی کارشناسان محیط زیست و طرح پسماند تا 15 سال می توان از محل مورد نظر استفاده نمود .

* در خصوص اصلاحات هندسی داخل شهر که اخیراً در سطح شهر انجام دادید و ظاهراً اعتراض همشهریان را در پی داشته است چه نظری دارید؟

** در نظر داشته باشیم که این اصلاحات هندسی در سطح شهر هیچ وقت با سلیقه شخصی انجام نشده است و این طرح در واقع سال قبل در جلسه ساماندهی مطالعات ترافیک شهری که با حضور بهترین مشاوران اصلاحات هندسی در سطح کشور به تصویب رسیده است و این اصلاحات هندسی صورت گرفته واقعاً ی نیاز اساسی و ضروری به نظر میرسید چرا که این امربه ران سازی ترافیک شهر کمک شایانی نموده است و اکنون در محلهایی که این اصلاحات صورت گرفته است با کاهش تصادفات روبرو هستیم.

* با توجه به برگزاری آزمون استخدامی شهرداریها در مهرماه 91 آیا شهرداریها در جذب نیروهای جدید هیچ نقشی دارند یا نه ؟

** با اطمینان خاطر این را عرض میکنم که متولی برگزاری این آزمون سازمان سنجش بوده و در جذب نیروهای جدید، شهرداریها هیچ گونه دخل و تصرفی در تعیین افراد نداتشه و ندارندو با اطمینان خاطر عرض میکنم کسی که در آزمون علمی و تخصصی شرایط لازن زا کسب نماید در اینده به مجموعه خدمت گزار شهرداری اضافه خواهد شد.

* و سخن آخر...؟

لازم است در خاتمه از فرمانداری شهرستان، نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی و همچنین از اعضای شورای اسلامی شهر و همشهریان عزیز و فداکار پیرانشهر، به دلیل اعتمادی که به حقیر داشتند تقدیر و تشکر نمایم و از مردم شریف و فهیم پرانشهر انتظار دارم که در همه زمینه ها با شهرداری نهایت همکاری های لازم را داشته باشند و در واقع نهاد شهرداری را متعلق به خود بدانند و با همفکری و تعامل بیشتر مجموعه خدمت گزار شهرداری را یاری نمایند.

همچنین لازم است خلاصه وار به ارائه گزارشی از عملکرد 6 ماهه شهرداری اشاره نمایم

- انجام روکش آسفالت بلوار شهید بهشتی در حد فاصل میدان جمهوری اسلامی و میدان استقلال به مساحت 1200 متر مربع

- آسفالت بلوار ورودی شین آباد به مساحت 800 متر مربع

- آسفالت محوطه مسکن مهر به مساحت 7800 متر مربع

- آسفالت معابر و کوچه هایب مختلف شهر به مساحت 33126 متر مربع

- لکه گیری خیابانه و معابر شهری به مساحت 25000 متر مربع

- اجرای بتن پلاک و بهسازی پیاده روهای سطح شهر از جمله بلوار شهید بهشتی- خیابان امام – خیابان شورا به مساحت 8000 متر مربع

- احداث خیابان 16 متری بالا شهر، احداث خیابان 24 متری منطقه مام خلیل

- جدول گذاری و تعریض ورودی شهر از طرف کاسورده و سردشت

- احداث پارک مسکن مهر به مساحت 5500متر مربع

- احداث و تکمیل پارک مسافر به مساحت یک هکتار

- چمن کاریب و ساخت رفیوژهای سطح شهر یه مساحت تقریبی 5000 متر مربع

- خرید یک دستگاه آتش نشانی که به زودی به به ناوگان اتش نشانی اضافه خواهد شد.

- خرید یک دستگاه جاروب خیابانی به مبلغ 140 میلیون تومان که به زودی به ناوگان خدمات شهری اضافه خواهد شد.

در نهایت با تشکر از همکاری خوب همشهریان عزیز و همچنین تقدیر و سپاس از خبرگزاری کردپرس که در بازتاب واقعیتهای منطقه، کشور و جهان رسالت سنگینی بر عهده دارد، امیدوارم در نهایت با یاری خدواند متعال و با کمک مجموعه زحمتکش شهرداری در امر خدمت رسانی به مردم شریف پیرانشهر سربلند بیرون بیائیم.

گفتگو: عثمان حسن زاده – شهرستان پیرانشهر— آبانماه 1391

نقل از کرد پرس

/ 0 نظر / 5 بازدید