آقای نماینده! اجازه است انتقاد کنم؟!

آقای نماینده! اجازه است با لحنی به سختی فولاد و نرمی لبخند یک شقایق از شما انتقاد کنم؟!


به نام آنکه جان را فکرت آموخت

آقای نماینده! اجازه است با لحنی به سختی فولاد و نرمی لبخند یک شقایق از شما انتقاد کنم؟!

 و اندکی از عملکردتان را از زبان مردم عزیز و صبور شهرهای پیرانشهر و سردشت با نقد و انتقاد به تصویر بکشم؟

 دیر زمانیست قدم در مجلس گذشته اید. افسوس نه می آیید و نه خیالتان رفتنی است. هر چند حضور فیزیکی شما در این شهرها زیاد است اما به مثابه آن شعر «آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا...»

    مدتهاست که دیگر قلم به هیچ روی با روانی و مهربانی گذشته ها روی کاغذ نمی لغزد. مانده ام، جنس کاغذها پایین آمده یا قلم ها دیگر بنجل گشته اند! شاید هم جنس نامرغوب هر دو خراب تر شده، شاید هم نوک قلم به چیزی گیر کرده که چنین به سختی و جان کندن می نویسید تا با واژه هایی سرسختانه و خرده گیرانه دیگران را تسلیم سرزمین نقد نماید؟! برای رفع شبه چند بار خودکار دوستان را نیز به وادی امتحان سپردم اما همین که مابین انگشتانم قرار گرفتند به سان آنکه خراشی در نوک شان ایجاد شده باشد در حکم گچ تازه علاوه بر خودم اعصاب دیگران نیز را متشنج و خط خطی نمودند، شاید این خراش ادامه ی همان خراش هایی باشد که در قلب دیگران ایجاد کرده ام. نمی دانم ...  

    اگر امکان داشت از اوضاع قاراشمیش ذهنم فیلمی تهیه شود کلیپی به بازار می آمد عین بازار شام!از بحث های توی تاکسی و دفاتر پستی گرفته تا صف نانوایی و بازار گرم بنگاهی ها و اوضاع نابه سامان مسکن و نوسانات قیمت ارز و سکه و تورم افسار گسیخته ای که در بعضی موارد در عرض یک سال افزایش 600 درصد را تجربه کرد و عده ی انگشت شماری را یک شبه به سوی ثروت های بادآورده ی نجومی هُل داد و آنان را ینگه دنیا، نشین نمود و تعدادی بی شماری را سکته زده، خانه نشین کرد و عده ای را ناگزیر از اقدام به انتحار نمود.

    ای کاش مقدور می گشت برای چند سال غزل خداحافظی را سرود و سپس سالها بعد که برخی روندها بهبود یافتند در یک برهه زمانی مشخص همچون شرلوک هلمز قصه ها از درون تابوت برخاست.

    حیرانم !اتفاقاتی به وقوع پیوسته که دنیا و مافیها عجیب خسته ام می کنند. گاهی اوقات آن قدر در وادی خستگی ها گام بر می دارم که از همه چیز خسته می گردم حتی از خود خستگی، نه بیداری راضی ام می کند و نه رضایتی از خواب دارم. خودمم نمی دانم حیران کدامین وادی گشته ام. انگار برای یک پیروزی عظیم در بیداری یا شکستی مفتضح در خواب به مچ اندازی با خیال پرداخته و به انتظار اعدام لحظات چشم دوخته ام. به هر حال در اوضاع کنونی هر کدام پیش بیایید با آغوش باز پذیرا خواهم شد.

    پیرانشهر و سردشت دیار خاکیان افلاکی و جولانگاه فرشتگان زمینی است که لباس زمینیان در بر نموده و تنها آمده بودند سندیت نیک سرشتی خویش را برای ناباوران نابینا ثابت کنند و سپس عارفانه و عاشقانه راه عروج در پیش گیرند. به احترام آنها هم که شده تنها باید سکوت کرد. سکوتی سنگین تر از فریاد...

    مردان شهرهای مرزنشین نان را به نرخ جــــــان سر سفره های کم بضاعت خود می گذارند. چرا که کودک مرزنشین جز قاچاق و کولبری اندیشه ی دیگری برای گذران زندگی در مخیله نمی پروراند !چون ناگزیر است و گزینه ی دیگری برای انتخاب و رویارویی با غول تورم کمرشکن و شرمندگی مقابل اهل و عیال پیش رو ندارد.

    بسیاری اوقات شاهد بوده ایم تنها نان آور خانواده ای ده، دوازده نفره جان بر سر این راه پر دردسر گذاشته و تکلیف خانواده ها هم نیاز به بازگویی ندارد. چرا که برخی بازگویی ها مرکب را خشک می کند. قلم را می سوزاند و کاغذ را به آتش می کشاند تا شاید برخی وجدان های خفته با نور این آتش ها بیدار شوند و گرمای آتش جهنم به بعضی حافظه های ضعیف متبادر شود. افسوس... بعضی بحث ها دارای سر فصلی هایی هستند که پرداختن به آنها جزء ضروریان اجتناب ناپذیر اصحاب رسانه است و این دغدغه های پایان ناپذیر این روزها به شدت آزار دهنده ای موجبات تشنج روحی و روانی این قشر زحمت کش را فراهم آورده است. هر چند فریادهای هشداردهنده و بیدارباش شان به گوش کسی نمی رسد، فرد ذی ربط ذی نفوذی مطالب شان را مطالعه نمی کند. در ادارات نیز، وضع روشن تر از همه جا است چرا که در آن مکانها برای پاک کردن شیشه های بزرگ، این مکتوبات تحریر شده با حس وظیفه شناسی و نوعدوستی مورد استفاده ی بهینه قرار می گیرد!!! و شیشه ها بهتر از هرکسی با این دل نوشته ها مأنوس هستند.

    پرداختن به این نکات به شدت دیوانه واری موجبات آراز روحی و روانی ام را پدید آورده است. هنوز بحث های جدی در باره ی آینده شغلی اصحاب رسانه تصویب و به اجرا در نیامده است و همین بلاتکلیفی برای ما در حکم مرگ تدریجی است. اما علاقه ی مان به این وادی مقدس اجازه نمی دهد به فکر جدایی از آن باشیم. ما که زیر تیغ نگاه های پرسشکر، نقد موشکافانه و گاهاً نامنصفانه و ذره بین سوزاننده ی بررسی هستیم اوضاع حاکم برما این است بدا به حال آنهایی که ...

    آقای ذی نفوذ که نه تنها ردای مسئولیت برتن تان برازنده نیست بلکه از دور زار می زند لطفاً ما را از شکایت و...نترسانید.

    ما سربازان امام زمانیم و از حبس، زندان و دستگیری در راه رهبر و انقلاب هراسی به دل راه نمی دهیم. به علاوه در نظام مقدس جمهوری اســــلامی رییسی وجود ندارد. همه مسئولند و مسئول واقعی یعنی کسی که بـــایــــد پاسخگو باشد نه طلبکار عرش نشین فراری از مردم...

    اول می خواستم در مورد نابه سامانی های بازار و فشار هایی مضاعفی که به خاطر سوء مدیریت های بحث برانگیز گذشته به مردم وارد شد بنویسم و به برخی پررویی ها بپردازم که بعضی ها تا کم آوردند و باید سؤال و جواب پس می دادند با فرافکنی، تهمت و افترا به دیگران با پررویی تمام از زیر مسئولیتی که باز هم با پررویی و سماجت سرتخ گونه ای به آن چنگ انداخته اند بنویسم، اما پس از انتشار مقاله ی استاندار پیام های بسیاری دریافت نمودم که علی رغم میل باطنی ام من را دوباره وادار به نوشتن و ناگزیر از برخی رودررویی ها و مقابله با برخی چالش ها نمود.

    آقای نماینده! مدت های مدیدی از انتخاب جنابعالی می گذرد. شما در کسوت مقدس پزشکی که عمری طولانی با آن روابط عمومی فوق احسن تان پای درد دل محرومان نشسته بودید برای مردم رنج کشیده، جنگ زده و شیمیایی شده ی ایام دفاع مقدس،  شهرهای پیرانشهر و سردشت تاکنون چه گام مثبتی برداشته اید؟ آیا پیامی که برای بنده ارسال شده صحت دارد که سردشت فوج فوج بیکار تحصیل کرده ی جویای کار دارد اما متأسفانه در بی خیالی مطلق برخی مسئولان برای احداث سد سردشت از استان های لرستان، خوزستان، سیستان و ... متخصص و کارمند و کارگر مشغول کار هستند؟ همچنین در پروژه ی مسکن مهر از شهرهای همجوار بنا، گچ کار، کاشی کار و کارگر و ...به این شهر سرازیر شده است؟

    آیا این گلایه ی به جای مردم اصولی نیست که مردم شهر پیرانشهر در مقام مرزنشینان ستم کشیده ی دوران دفاع مقدس از یک آسفالت خوب که پیشکش از یک آسفالت معمولی برخوردار شوند که کمتر از کشته های بین جاده ای ایشان پشته ساخته شود؟

    آیا این گلایه نابه جاست که پزشکان متخصص این دو شهر بسیار اندک و انگشت شمار است و همان تعداد معدودی که وجود دارند برای گذراندن طرح و ماهر شدن به این دیار آمده اند و آزمایش های ناکارآمد آزمایشگاه های این شهرها در شهرهای بزرگ اصلاً مورد قبول نیست؟ به همین دلیل این مردم صبور برای ویزیت متخصص متبحر باید رنج سفری چند ساعته و چه بسا چند روزه هزینه ی گزافی را در این وانفسای تورم بر خود هموار و به مرکز استان مراجعه نمایند؟ آیا . . . ؟

    گلایه برای طرح کردن، آلام ها بی پایان و درد دل برای شنیدن بی شمار و آوای فریادها بسی گوش خراش و جگر سوز است. واتأسفا حنجره ای برای داد کشیدن وجود ندارد.

    هر چند این سخنان به حق وسعتی به پهنای یک سرزمین دارند و هیچ زبان فصیح و هیچ قلم توانایی قادر برای به تصویر کشیدن این درد دلها نیست اما افسوس این سوگ نامه ها گوش شنوایی برای خویش نیافته است. چرا که دیگر حتی آبرنگ های مان را به پستوها سپرده ایم تا ترسیم امید نکنند. به هر حال ما می نویسیم خواه پند گیرند خواه ملال. . .. به قول یارو دست رو دلم نذار که پر خونه ...

    هر چند بعضی ها سعی در ایجاد بیم واهی دارند اما یقین دارم وقتی نیت برای رضای خدا و خلق الله است هراسی از ترس و تهدید نداریم و بایدهایی وجود دارد که بـــــــاید در پی آنها روان شد حتی به بهای برخی انگ ها...  

    با احترام سنبله برنجی

    یا حق...

منبع مورد انتشار: روزنامه آراز آذربایجان

/ 0 نظر / 2 بازدید