این مطلب بدون دستکاری از وبلاگ آوای منگور به آدرس زیر نقل شده است

http://mangoor.blogfa.com/post-1.aspx

مسئولیت صحت مطالب بعهده مدیر وبلاگآوای منگور  و نویسنده آن  اقای عبد العزیز مولودی است و مدیر وبلاگ زمزیران در مقابل نوشته ها مسئولیتی ندارد

خواهشمند است نظر ات خود در رابطه با این مطلب با مدیر وبلاگ زمزیران  در میان بگذارید

این مطلب بدلیل و جود جمعیت مشترک  عشایر منگور در سردشت و پیرانشهر و مهاباد و سایر نقاط دیگر در این وبلاگ ذکر شده است

با تشکر محمد فاضل شوکتی

 

 

 

عبدالعزیز مولودی: مقاله پیش رو مجموعه چند یادداشتی است که قبلا در هفته نامه سیروان و به مناسبت وقوع درگیریهای عشیره منگور با مردم مهاباد چاپ شده است.به هنگام سفرآقای احمدی‌نژاد به مهاباد این مسئله بار دیگر منتها در سطحی بالاتر مطرح شد.نحوه خطاب آقای احمدی‌نژاد (ایل منگور و مردم مهاباد)از یکسو پذیرش دوگانگی موجود و از سوی دیگر حمایت آگاهانه ایشان از مواضع این عشیره در مهاباد است.آیا پیامد این حمایت صریح می‌تواند در آینده بحران‌آفرین باشد؟با هدف تحلیل این پدیده مقاله حاضر بازنویسی شده است.

وقوع نزاع و درگیری میان برخی از عشایر منگور ساکن در شهر مهاباد به دفعات و انعکاس اجتماعی آن در سطح شهر و منطقه، بر خلاف دفعات گذشته این انتظار را به عنوان ضرورتی اجتماعی ایجاد کرده است که باید علل و دلایل بروز آنرا به صورت علمی مورد بحث وبررسی قرارداد. در اسفند ماه 1382 هم شاهد وقوع درگیریهایی مشابه بودیم، اما به سکوت برگزار شد. پیشتر هم چنین برخوردهایی صورت گرفته‌است.البته نباید از نظر دور داشت که قضیه عشایر منگور بعد از پیروزی انقلاب ایران صرفاً یک قضیه سیاسی بود که با اسکان مسلحانه آنها در منطقه ای که در گذشته "کوی فرح" نامیده می‌شد واز محلات لوکس درحاشیه جنوب غربی مهاباد بود،(کوی سازمانی رؤسای ادارات و مسئولین نظامی وانتظامی در رژیم گذشته) آغاز و به اوج خود رسید. آنها با گذار از بحرانهای انقلاب و فروکش کردن درگیری‌های نظامی درمنطقه،کم‌کم به محله پشت بیمارستان سل واقع در بلوار ساحلی مهاباد نقل مکان کردند.(منطقه ای که درحال حاضر مسکونی بوده و از محله های شهر و حد واسط محمود کان و فرهنگیان است) اما آنها علیرغم تغییر مکان و اسکان در محله های داخل شهر،هنوز نتوانسته‌اند یا نخواسته‌اند جزیی از فرهنگ اجتماعی و سیاسی مهاباد باشند. البته در این روند، مقاومت مردم مهاباد در پذیرش آنها نیز بی‌تأثیر نبوده‌است. در هر صورت، ادغام اجتماعی در مورد آنها صورت نگرفته و بنابراین به صورت عادی با مردم شهر به کنش متقابل اجتماعی نپرداخته‌اند و یا بسیار ضعیف بوده‌است.

وجود فاصله مذکور و ذهنیت های بر جای مانده از گذشته ،آن قضیه سیاسی اولیه را تبدیل به مشکلی اجتماعی کرد که در حال حاضر شهر مهاباد با آن روبروست و از هر نظر آثار نامطلوب و ناگواری بر فرهنگ مهاباد داشته‌است و در صورت ادامه می تواند منشا درگیری‌ها و بحرانهای بزرگتر اجتماعی و سیاسی باشد.

با مقدمه مختصری که مطرح شد. اینک به طرح سئوال خود در این زمینه می‌پردازم که چرا و چگونه یک قضیه سیاسی ( مسلح شدن عشایر منگور و پیوستن آنها به سپاه) در ابتدای پیروزی انقلاب ، به مشکلی اجتماعی تبدیل‌شد (مشکل عدم ادغام اجتماعی در فرهنگ شهری و شهر نشینی مهاباد و بروز تنش های اجتماعی ناشی از آن ) که در حال حاضر برخی از وجوه ظاهری آنرا در مهاباد می‌بینیم؟

عشایر منگور

اگر در گذشته یکی از ارکان اساسی جامعة کردها را عشایر تشکیل می‌دادند، امروزه نیز علیرغم تغییر در بافت اجتماعی جامعه کردی و گسترش شهرنشینی، عشایر هم‌چنان از اهمیت برخوردارند . عشایر کرد یک اجتماع یا مجموعه‌ای از چند اجتماع هستند که برای حمایت از افراد متشکل خود در برابر تجاوز دیگران و حفظ و حراست آئین، سنتهای قومی و راه ورسم زندگی عشیره ای بوجود آمده‌اند. بیشتر عشایر کرد در ایران از حدود یک قرن پیش ، بی‌آنکه فرهنگ قومی و حتی لزوماً وابستگی عشیرتی خود را از دست دهند،‌از حالت کوچ نشینی خارج و اسکان یافته‌اند. فرهنگ عشایر معمولاً در طول قرون و اعصار سینه به سینه انتقال یافته و اکنون هر عضو عشیره به خوبی می‌داند که به کدام طایفه و ایل وابسته‌است و تابع کدام سنتهاست.عشایرکرد در استان آذربایجان غربی تا قبل از انقلاب و بروز بحرانهای سیاسی و نظامی بعد از آن به دو صورت کوچ‌رونشینی و اسکان‌یافته زندگی می‌کردند. با توجه به اینکه بحرانهای یاد شده و آثار ناشی از آن سبب ناامنی در منطقه گردیدند.عملاً امکان کوچ‌روی ازخانواده‌های کوچنده سلب گردید و همگی اسکان‌یافتند، چه در داخل روستاها که به کار کشاورزی ودامداری مشغول‌شدند و چه در حاشیه شهرها که به کارهایی چون دست فروشی روی‌آوردند.

ایل منگور از جمله ایلات مکری است که در منطقه سردشت، مهاباد و پیرانشهر ساکن هستند.آنها در زمان سلطنت کریم‌خان زند تحت ریاست باپیرآقا از عراق به منطقه‌ایل‌تیمور در مهاباد روی آوردند و ساکنان بومی ایل تیمور را رانده و یا تحت تسلط خود درآوردند و در جای آنها ساکن‌شدند.همینکه ایل منگور در این نواحی استقراریافتند،سر از اطاعت حاکم وقت مهاباد "بداق خان" پیچیدند و بنای بی‌نظمی را گذاشتند.با نقشه بداق خان و همکاری احمد خان مقدم مراغه ای حاکم وقت مراغه،با پیرآقا به مراعه کشانده می‌شود و بهمراه حدود یکهزار نفر از سوارانش در یک شب به قتل می‌رسند.بعد از این مسئله ایل منگور مدتها در حال رکود بودند،در سال 1235 هجری قمری شخصی به نام با پیرآقای دوم، نوه باپیرآقا در ایل ظاهر می‌گردد و برای ازدیاد نسل چندین زن می‌گیرد. منگورهای امروزی از اولادان او و زنانش می باشند از این رو طوایف منگور را بنام آن زنان نامگذاری کرده‌اند.در کل،ایل منگور دارای شش طایفه هستند که عبارتند از طایفه زیَرین، شم، مروَت، ئامان، زیَن (زینب) و خدر(خضر)، پنج طایفه اول را کادرویش می‌گویند. به لحاظ مذهبی منگورها سنی وشافعی مذهبند، شیرین صحبت و مهمان نوازند. رئیس طایفه همیشه از طایفه"زیرن" یا "شه م "انتخاب شده است. مشخص ترین فرد ایل منگور از نسل باپیرآقا حمزه آقا می‌باشد که داستان قیام او در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و پیوستنش به لشکر شیخ عبیدالله شمزینی مشهور است و منظومه کردی سرگذشت او به نام "به یتی هه مزه ئاغا" بسیار شنیدنی‌است که در سال 1298 هجری قمری براساس نقشه امیر نظام گروسیَ حاکم وقت مهاباد به دام افتاد و کشته شد.هم‌چنین"ملا خلیل گوره مر" که در سال 1307 شمسی با دولت مرکزی ایران بر سر مسئله لباس متحدالشکل وارد جنگ شد از این ایل بود. (مولودی،1373،ص18)

انقلاب اسلامی، بحران کردستان و عشایر منگور

در قرن نوزدهم حدود نیمی از جمعیت ایران را عشایر تشکیل می‌دادندو بخش عمده‌ای از زندگی اجتماعی در قالب سازمانهای خویشاوندی ایلی و عشیره‌ای ادامه داشت.سازمان اجتماعی ایل و عشیره موجب تداوم احساس هویت گسترده در سطح ملی جلوگیری می‌کرد.(بشیریه،1383،ص18)غم تغییر ترکیب جمعیت ایران در قرن بیستم،کماکان ادامه می‌یابد و برنامه نوسازی از بالای دوران پهلوی هم که بخش عمده‌ای از عشایرکوچنده را روستانشین کرد، نتوانست ساختار حاکم بر روابط عشیره‌ای را دگرگون نماید. ایلات وعشایر در جامعه ایرانی همواره در روابط خود حالت نزاع ،رقابت و درگیری داشته‌اند.وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357، بر سرنوشت عشایر تاثیر مستقیم داشت. در مناطق کردنشین که بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب احزاب و سازمانهایی که در گذشته شکل گرفته بودند (مانند حزب دمکرات کردستان) و به دلایلی توان نفوذ و جذب را در میان مردم داشتند، مجددا فعالیت خود را آشکار کردند و به بسیج مردم پرداختند.با روند تحولی انقلاب ،اختلافات میانه روها با انقلابیون و بروز برداشتهای متفاوت پیرامون ساختار جدید قدرت ، منجر به شکل گیری دو طیف انقلاب و ضد انقلاب شد. میانه روها حذف شدند و انقلابیون شکاف برداشتند .این تحولات به بحران سیاسی و نظامی در مناطق کردنشین انجامید. در این بین عشایر از دو سو مورد توجه قرارگرفتند، از یک سو حزب دمکرات برای گسترش نفوذ خود درصدد عضوگیری وجذب عشایر بود وازسوی دیگر حجت الاسلام حسنی (ملا حسنی) روحا نی جوانی که رهبری نیروهای نامنظم انقلابی ،معروف به "مجاهد"را بر عهده گرفته بود برای مقابله باحزب دمکرات و دیگر سازمانهای موجود در منطقه در صدد جذب و مسلح نمودن عشایر بود.

ناگفته نماند که درهر دو سو جذب عشایر آثار مشابهی به دنبال داشت . به عنوان مثال هر جا حزب دمکرات موفق به جذب یکی از رؤسای عشایرمی‌شد عملا مدیریت آن ناحیه را نیز به نمایندگی از حزب به وی واگذار می‌کرد این امر سیاستهای حزب در آن ناحیه را تحت تاثیر قرار می‌داد. به عبارت دیگر رؤسای عشایر بدون توجه به اهداف و برنامه های حزبی ، مجری اراده و خواست خود در چهارچوب عشیره بودند نه گسترش قلمروحزبی .و به دلیل اینکه افراد عشیره در رفتار خود تابع رئیس عشیره بودند ، در صورت بروز هرگونه اختلاف یا برخورد منافعی با حزب ، معمولا احتمال رویگردانی آنها از حزب وجود داشت .بنابراین در همه موارد عملا حزب مماشات می‌کرد. یا در صورت پیوستن عشایر به نیروهای دولتی ،انتظار داشتند آزاد باشند تا به میل خود رفتار نمایند . در این مورد هم دیده می‌شود که برای جذب عشایر سیاست مماشات در پیش گرفته می‌شود. در هر دو حالت عشایر موفق به حفظ هویت ایلی خود می‌شوند (به عنوان نمادی از مقاومت در برابر تغییر) . عشایر منگور از جمله عشایری بودند که حزب دمکرات درصدد جذب آنها برنیامد یا نتوانست آنها را جذب نماید،اما به نظر می‌رسد که حزب در جریان مسلح شدن بخشی ازآنها توسط نیروهای دولتی قرارداشته است.شرح این مسئله را غنی بلوریان از اعضای انشعابی حزب در کنگره چهارم در خاطرات خود به‌ نام "ئاله کوک"(برگ سبز) آورده است.(بلوریان،1382،ص371)و نیز تناقض آمیز است ، اما در هر صورت بیانگر این واقعیت است که بخشی از عشایر منگور مسلح شدند. به نظر می‌رسد وقوع اختلاف نظر در برخورد با عشایر ومسئله تقسیم اراضی میان کشاورزان که توسط احزاب وسازمانهای موجود در منطقه دامن زده می‌شد و بی توجهی به سیاستها و برنامه های حزبی از سوی عشایر منگور ، زمینه وقوع یک منازعه نظامی را فراهم آورد که با حمله نیروهای حزب به روستای "آمد" ، محل استقرار عشایر منگور در اطراف مهابادآشکار گردید. (بلوریان،1382،ص372)اگرچه بحران مذکور بعد از درگیری نظامی و کشته و زخمی شدن تنی چند از طرفین خاتمه یافت ، اما آثار آن به صورت آتش زیر خاکستر باقی ماند تا اینکه با پیشروی نیروهای دولتی و کنترل شهرهای کردنشین توسط آنها ، احزاب موجود منطقه را خالی و به ارتفاعات کردستان عراق عقب نشینی کردند. به این ترتیب دور جدیدی از تأثیر رفتار عشیره ای در حال شکل گیری بود.

عشایر منگور ؛ گذار از بحران سیاسی نظامی به بحران اجتماعی

پس از پیروزی انقلاب در مناطق کردنشین دو مسئله با هم همزمان روی داد. اولین مسئله نزاع اجتماعی بود که از روستاها شروع شد تا جائیکه کشاورزان و اربابان بر سر اختصاص مناطق بزرگی از زمینهای مورد مشاجره خود، با یکدیگر درگیر شدند. در مناطق روستایی، ماهیت خاص مسئله زمین، کشاورزان را به گروههای اجتماعی متعددی تقسیم کرده بود. در حالیکه دهقانان مرفه تر که در جریان اصلاحات ارضی زمینی به دست آورده بودند، می‌ترسیدند که املاکشان توسط بازماندگان اربابان تصرف شودو دهقانان فقیرتر و کارگران کشاورز برای تقسیم فوری اراضی بزرگ فشار می‌آوردند، اربابان در نظر داشتند زمینهایی را که قبلاً تقسیم شده بود، دوباره تصرف نمایند.در این راستا آنها در کمیته های انقلابی نیز نفوذ پیدا کردند.(بشیریه،1984،ص125) مسئله دوم ، وقوع بحران نظامی، جنگ و حضور نیروهای نظامی (ارتش و سپاه) در شهرهای کردنشین بود. این امر طبیعتاً به تقویت موقعیت روسای عشایر و اربابانی انجامید که با نیروهای فوق همکاری می کردند. دراین زمینه "حمید رضا جلایی پور"(فرماندار وقت مهاباد ) معتقد است که نیروهای نظامی در تعقیب و گریز نیروهای پارتیزانی (پیشمرگ‌ها ) تقریباً از اطلاعات مردمی بی بهره بودند، جاده نداشتند و همه جا برای آنها مشکوک، خطرخیز و دلهره‌آور بود. در مقابل این وضعیت، او کردستان را برای نیروهای پارتیزان به آب برای ماهی تشبیه می کند به همین دلیل او معتقد است در نقاطی که پیشمرگان مسلمان کرد، (کردهای همکار با قوای نظامی حکومت حضور داشتند) از شدت این وضعیت کاسته می شد(جلایی پور،1372،ص122)نیاز نیروهای نظامی به عشایر و رؤسای آنها (براساس واقعیتهای فوق) در شکستن خطرات موجود، عملاً مستلزم هزینه هایی بود که در نهایت به تقویت موقعیت عشایر و رؤسای آنها منجر می شد. عشایر منگور چنانکه قبلاً یادآور گردید در همین راستا مسلح شدند. از جمله هزینه هایی که در این زمینه پرداخت شد، آن بود که در مواقع بحرانی عشایر تقریباً مستقل از نیروهای نظامی و مطابق خواست خود عمل می کردند. به عنوان مثال هنگامیکه در تابستان 1360 یکی از عشایر منگور به نام "خدره شِیت "در جریان درگیری در مهابادکشته شد. از شدت ضربه ای که به لحاظ عاطفی به عشایر منگور وارد آمد، آنها بحرانی را در مهاباد ایجاد کردند که ضمن به بار آوردن خسارتهای مالی به بازار و بازاریان، عده ای نیز کشته و زخمی گردیدند. بحرانی که در آن هنگام کسی حاضر به پیگیری و مجازات عوامل مؤثر در آن نشد. گذشت زمان، کاهش بحران نظامی،‌آشنایی نیروهای نظامی با منطقه و تلاش در راستای پر کردن شکاف ناشی از بحران توسط کادر اداری مستقر شده در منطقه، عملاً نیاز به حضور نظامی عشایر را کمرنگ نمود. واقعیت استقرار نظم و حکومت قانون در روند تحولات پس از انقلاب این پیام را در خود داشت که دیگر به هر قیمتی نمی شود از عشایر مسلح حمایت نمود به همین دلیل مسئله خلع سلاح عشایر مخصوصاً در مناطق غیرمرزی مطرح شد. اسکان عشایر منگور در منطقه پشت بیمارستان سل مهاباد و جلوگیری از حمل آشکار سلاح توسط آنها در این چارچوب صورت گرفت.این در حالیست که شکاف دولت - ملت در شهرهای کردنشین بعد از فروکش نمودن بحران نظامی هنوز وجود داشت و عشایر منگور نیز در این میان با داشتن القاب نظامی رسمی می بایست خود را با شرایط جدید وفق دهند. اگرچه بحران نظامی پایان یافته به نظر می رسید، اما بحرانی دیگر در راه بود که به صورت یک مسئله اجتماعی ظهور کرد وآن مقاومت و عدم جامعه پذیری مسالمت آمیز شهری توسط عشایر منگور بعد از اسکان در مهاباد بود.

عشایر منگور و مسئله اجتماعی

رابرت کینگ مرتون,جامعه شناس معروف آمریکایی معتقد است که به طور کلی یک مشکل اجتماعی زمانی بروز می کند که میان آنچه در جامعه هست وآنچه مردم معتقدند باید باشد , اختلافی اساسی وجود داشته باشد.(مرتون،1376،ص21) در عین حال , اعتقاد کلی برآن است که تنها مسائلی که از شرایط یا فرایندهای اجتماعی ناشی می‌شوند , می‌تواند به عنوان مشکلات اجتماعی قلمداد گردند.جامعه شناسان چنین فرض می کنند که مشکلات اجتماعی به موازات سایر سطوح جامعه انسانی , دارای جنبه ذهنی و عینی‌اند.جنبه ذهنی آن در ادراکات و ارزشگذاری مردم جامعه در رد یا تائید اینکه چه چیزی مشکل اجتماعی است ظاهر می شود و جنبه عینی آن , شرایط واقعی است که در آن مشکلات ارزیابی می شود.(مرتون،1376،ص33)

یکی از انواع مشکلات اجتماعی , بی سازمانی اجتماعی است . در یک نظام اجتماعی خواه یک کشور , اجتماع محلی یا انجمن , آنچه در بی سازمانی اجتماعی دخالت دارد وجود نارسایی و وقفه هایی است که در کانال های کارآمد ارتباطی میان مردم در یک نظام اجتماعی پدید می آید . بر پایه نتایج پژوهش های صورت گرفته ، ارتباط نادرست حتی در شرایطی که منافع وارزش هایی متضاد در گروه وجود نداشته باشد، به بی سازمانی منجر می شود.(مرتون،1376،ص52)

مسئله حضور حاشیه ای عشایر منگور در مهاباد و درگیری های دوره ای که میان آنها و مردم مهاباد روی داده است، نمونه ای از مشکلات اجتماعی از نوع بی سازمانی اجتماعی است و به لحاظ جامعه شناختی می توان دلایل یا عوامل زیر را که در ایجاد مشکل یاد شده نقش داشته اند نام برد:

1- سرایت شکاف دولت- ملت ناشی از بحران کردستان به روابط عشایر منگور ومردم مهاباد . برپایه این عامل، علیرغم تعلقات نژادی موجود، نوعی بیگانگی در رفتار طرفین شکل گرفته که مانع از برقراری ارتباط متقابل میان آنها شده است.(نداشتن روابط دوستانه، عدم برقراری روابط خویشاوندی و ...)

2- عدم ارتباط متقابل، منجر به برقراری ارتباط نادرست شده است.این امر امروز در میان نسل جوان، حتی حساسیت هایی را برانگیخته است.(دعواهای دسته جمعی و....)

 

3- تبعیت از الگوی سنتی(عشیره ای)در رفتار اجتماعی عشایر منگور.در رفتار سنتی .معمول آن است که اگر تعرضی یا توهینی به فردی صورت گیرد . فرد خود را محق می داند تا نه تنها به طرف متقابل بتازد . بلکه از خویشاوندان خود نیز در این مورد یاری بخواهد.بنابراین هیچ تناسبی میان عمل انجام شده و عکس العمل فرد در اینجا وجود ندارد.در حالی که در رفتارهای شهری معمول آن است که می بایست فرد از تعرض کننده شکایت کند یا در رفتار سنتی شهری حداکثر فرد می‌تواند تنهاخودپاسخ تعرض کننده را بدهد.سیستم حمایت جمعی مبتنی بر هویت عشیره ای در نزد عشایر منگور (که تا حال نیز به آن وفادار بوده اند) بیانگر این واقعیت است که آنها موفقیت چندانی در تغییر الگوی رفتار سنتی خود متناسب با محیط شهری به دست نیاورده اند.(البته فارغ از موارد استثنایی)

 

4- غلبه ذهنیت منفی تاریخی مبتنی بر هراس از حمله وغارت ها در نزد مردم مهاباد، مانع از آن بوده است که تغییری در روابط آنها باعشایرمنگور پدید آید.این امرگاه به تصورات بسیارافراطی هم انجامیده است.ذهنیت مشوش مردم مهاباد از نوع مشکل موجود ،حتی مانع از هر گونه یاری و زمینه سازی برای جامعه پذیری عشایرمنگوربوده است (شکل گیری یک چرخه معیوب رفتاری و تشدید بی سازمانی اجتماعی موجود).

 

5- نامشخص بودن وضعیت عشایر منگور از این نظر که شهروند غیر نظامی هستند یا نیروی نظامی و انتظامی‌اند.اینان در حالیکه وابسته به درجات نظامی و امتیازات آن هستند،در قالب نیروی نظامی منظم قرار نمی گیرند.اما همواره در ذهن مردم به عنوان نیروهای شبه نظامی بومی(در بعد منفی)تجسم یافته اند.از آنجا که نوع معیشت آنها نیز در چرخه روابط اقتصادی شهر قرار نمی گیرد ابهام موجود گسترش یافته است.به عبارت دیگر، در مواردی که نوع معیشت آنها با چرخه فعالیت اقتصادی مردم شهر گره خورده مشکلی وجود ندارد.

 

مجموعه عوامل ودلایل مطرح شده و شاید عوامل پنهان دیگری از این دست وجود و حضور عشایر منگور را در مهاباد به یک مشکل اجتماعی تبدیل کرده است وچنانکه بیان شدبا توجه به تقسیم بندی مرتون، به صورت بی سازمانی اجتماعی بروز کرده و وجود منافع و ارزش های متضاد در نزدمردم مهاباد و عشایر منگورآنرا تشدید نموده است به گونه‌ایکه در هر زمان و شرایطی امکان وقوع بحران و درگیری میان طرفین قابل انتظار است.اما آیا نمی شود این مشکل را حل کرد؟

 

خروج از بحران و حل مسئله

 

بازگشایی پرونده حوادث گذشته خواه ناخواه دربردارنده برخی واقعیتهااست که نمی‌توان وجود تاریخی آنها را نادیده گرفت بنابراین ، تلخ و شیرین حوادث تاریخی جایگاه خود را دارند ولازم است آنها را همانگونه که هستند بپذیریم. از سوی دیگر به انتقاد از خود نیز نیازمندیم، چرا که در غیر این صورت بازخوانی گذشته به بازنویسی آن مطابق حال می‌انجامد واین مستلزم نادیده گرفتن بسیاری از واقعیتها است.دربررسی مسایل اجتماعی ابتدا باید این سئوال را مطرح کرد که آیا مسائل اجتماعی قابل حل هستند یا نه ؟ آیا ممکن است تغییر رفتار صورت بگیرد؟ یا اینکه به صورت جبری، راه برون رفت از مسایل موجود بسته است و نمی‌توان کاری کرد؟ پیداست نوع نگرش ما به مشکلات اجتماعی ، نقش مؤثری در داشتن اراده برای تغییر یا عدم آن دارد.بینش جبرگرا، انفعالی است و معمولابا بزرگ جلوه دادن مشکلات راه را برای فرار از مسئولیت ودرنتیجه تداوم ناسازگاریها باز می‌کند.درحالیکه بینش فعل‌گرا همه چیز را درجامعه تحت کنترل انسانها می‌بیند.درچنین جامعه‌ای بسیاری از مشکلات واختلافات قابل حل‌اند.زیرا مشکلات به صورت آشکار بیان و بررسی می‌شوند و اراده برای حل آنها وجود دارد.

در ارتباط با مشکل مورد بحث نیز اگر با دیدی جبرگرا معتقد باشیم که همه چیز همانند گذشته بوده وتغییر رفتارهم ناممکن است اصولا فقط صورت مسئله را پاک کرده ایم بدون آنکه به بررسی واقع بینانه و علمی مسئله نظر داشته باشیم. درنتیجه همواره امکان بروز بحران وجود خواهد داشت.اما اگرجسورانه مسئله را مطرح وآثار ونتایج ناشی از آن را بپذیریم در می‌یابیم که با قدری تامل می‌توان مسئله را حل نمود.تلاش من در اینجا طرح جسورانه صورت مسئله با هدف یافتن اراده ای برای حل آن است.اگر نیک بنگریم زمینه های همگرایی و وفاق اجتماعی در میان عشایر منگور( مانند سایر عشایر منطقه)و مردم مهاباد بسیار است که به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

 

1- به لحاظ نژادی، همه کرد وهم‌زبان هستند.زبان کردی عامل موثر فهم متقابل می‌تواندباشد.

 

2- به لحاظ مذهبی عشایر منگور و مردم مهاباد مسلمان، اهل سنت و شافعی مذهبند.این امردر شکل گیری بسیاری از ارزش هاو رفتارهای مشترک نقش مثبت دارد(اعیاد دینی ومراسم های مذهبی).

 

3- به لحاظ تاریخی نیزسرنوشت مشترکی را تجربه نموده اند.زیرا اگر در اثرسیاست های مبتنی بر نگرش امنیتی در گذشته و حال، زیر ساختهای اجتماعی و اقتصادی در منطقه همچنان سنتی و توسعه نیافته اند، اشتغال جوانان با مشکل مواجه است ، سطح عمومی زندگی ورفاه اقتصادی در مجموع پایین است وکارخانجات کارآفرین صنعتی وجود ندارد تا نیروی کار موجود در منطقه را جذب نماید؛ آثار این کمبودها همزمان و به طور مساوی متوجه مردم منطقه است .عشایر منگور باشند یا مردم مهاباد فرقی ندارد.با اندکی توجه می توان زمینه های مشترک بیشتری را برشمرد که به قاعده می بایست به علایق، احساسات وحتی درد مشترک منجر شوند.اما در این بین برخی عوامل واگرا نقش موثری در ایجاد مشکل بازی کرده اند.از جمله:

 

أ‌- وجود بحرانهای سیاسی بعد از انقلاب وتبدیل آن به مشکل اجتماعی که قبلامورد بحث قرار گرفت.

 

ب‌- شکل گیری ذهنیت مبتنی بر رفتار سنتی, که شاید نقش موثرتری نسبت به دیگر عوامل داشته است.به عبارت دیگر ,عمده مشکلات ناشی از یک احساس ذهنی است.هر چند ممکن است در این میان عوامل پیدا و ناپیدای دیگری در تقویت ذهنیت مذکور موثر بوده و باشند، اما در هر صورت قضیه به یک تصور احساسی در ذهنی برمی‌گردد.در عین حال، تغییراتی نیز صورت گرفته است:

 

1) بحران ها و درگیری‌های نظامی به صورت بالفعل از میان رفته اند.در نتیجه به نظر می‌رسد ریسک مسئولیت درگیری از این دست(عشیره ای )را هیچ نیرو یا نهادی برعهده نمی گیرد.شرایط امروز مانند گذشته نیست و امور تقریبا به حالت عادی برگشته اند.

 

2) نسل جدید و جوان عشایر منگور هم ردیف نسل جدید و جوان مهاباد در مدارس این شهر درس می‌خوانند، وارد آموزش عالی می‌شوند وبعد از فراغت از تحصیل به عنوان فردی دانش آموخته به منطقه باز می‌گردند.سواد ، تحصیل دانش و به عبارت بهترآموزش در سطوح مختلف عامل مهم در کاهش فاصله و ایجاد تغییر به شمار می‌رود. تحصیل کردگان قادرند بسیاری از ذهنیت‌های منفی را کنار بگذارند وفارغ از تعصبات سنتی ، حتی به نقد خود بپردازند و مسایل را در سطح بالاتر تحلیل نمایند.

 

3) مقتضیات شهرنشینی با زندگی در روستا, نقشهای متفاوتی را طلب می کند. گسترش شهرنشینی, نیازمند نقشهاوالگوهای رفتاری مبتنی برجامعه شناسی شهری است.اینجا باید یک واقعیت را مطرح کرد که اگر تا به حال از عشایر منگور و مردم مهاباد نام برده ام ، این تفکیک را چندان درست نمی دانم و فقط به ضرورت و برای تبیین مسئله بوده است . واقعیت آن است که عشایرمنگور اکنون بخشی از مردم مهاباد ومهابادی هستند.فرزندان یک نسل پیش و آنها که در حال وآینده متولد شده یا می‌شوند, شناسنامه مهابادی می‌گیرند.بنابراین متناسب با این تغییر، می‌بایست در آنها الگوهای رفتارشهری درونی شود.البته می‌پذیرم که درنسل گذشته عشایر منگور و نسل امروز اما تحت تاثیر فرهنگ عشیرتی هنوز مشکلات باقیست وتلاش بیش از اندازه آنها به نزدیکی بیشتر به قدرت سیاسی و نظامی بیانگر تداوم مشکل است.نمونه آن‌ در سفر آقای احمدی‌نژاد به مهاباد اتفاق افتاد وبا توجه به سطح بالای توجه به آنها توسط آقای احمدی‌نژاد تصور می‌رود دولت نیز از ادامه بازی با آنها استقبال می‌کند.این را نمی‌توان نشانه مثبتی نسبت به دید دولت فعلی به مهاباد و منطقه دانست.

 

امروز موقعیت مهاباد درخور مقام تاریخی ،سیاسی و فرهنگی آن نیست معضل فرهنگی عشایر منگورنیز با همه تبعات آن وجود دارد و انتظار می رود که پیچیده تر هم بشود. مهاباد در حال حاضر یک تکان بیدار کننده مدنی و دوباره اجتماعی شدن نیاز دارد تا جایگاه خود را مجددا بیابد. این امر البته بیشتر برعهده نسل جوان درس خوانده، روشن بین و منتقد است.همکاری نسلهای با تجربه پیشین هم ضروری است ولی کاتالیزور آن نویسندگان، نهادهای مدنی غیر دولتی و فعالان عرصه فرهنگ و جامعه مطبوعات اند. وبر پایه این تغییر، پاک شدن آن احساس ذهنی منفی نیزضروری است هرچندموانع موجودکه به آنها اشاره شد افق روشنی را در کوتاه مدت نشان نمی‌دهند.

 

منابع:

 

1 -عبدالعزیز مولودی،1373، تحلیل جامعه شناختی سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران، رساله فوق لیسانس علوم سیاسی از دانشکده علوم انسانی،تهران، دانشگاه تربیت مدرس.

 

2- بشیریه – حسین ،1383،ایدئولوژیهای سیاسی و هویت اجتماعی در ایران ، ماهنامه تخصصی ناقد، سال اول شماره دوم، تهران .

 

3- بلوریان – غنی،1382 ، ئاله کوک ، ترجمه رضا خیری مطلق ،تهران، موسسه خدمات فرهنگی رسا .

 

4- بشیریه - حسین،1984، دولت انقلاب در ایران(1962-1982) رساله دکترا، لندن، انگلستان.

 

5- جلایی پور- حمید رضا ،1372،کردستان و علل تداوم بحران آن پس از انقلاب اسلامی،تهران،‌دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه.

 

6– مرتون – رابرت کینگ، 1376،مشکلات اجتماعی ونظریه جامعه شناختی.ترجمه نوین تولایی،تهران، انتشارات امیر کبیر.

+ نوشته شده توسط احمد در جمعه دوم مهر 1389 و ساعت 4:35 | 2 نظر

 

/ 0 نظر / 2 بازدید