توسعه پرشتاب پیرانشهر محرومیت های تاریخی را می زداید


توسعه پرشتاب پیرانشهر محرومیت های تاریخی را می زداید

 

شهرستان پیرانشهر در جنوب غرب استان آذربایجان غربی و در کنار مرزهای ایران با عراق قرار گرفته که در هشت سال دفاع مقدس یکی از جبهه های فعال در دفاع از آب خاک ایران اسلامی بوده است.

 علاوه بر جنگ تحمیلی از نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی این شهرستان ، به جولانگاه گروهک های ضد انقلاب و اشرار مسلح تبدیل شده بود که این عوامل باعث شد تا پیرانشهر بیش از ۱۵سال از عمر ۳۴ سال انقلاب اسلامی را در رکود و عدم النفع از دست بدهد.

 دلیر مردان کرد پیرانشهری با همان روحیه رادمردی و پایداری که پای در میدان نبرد با دشمنان داخلی و خارجی گذاشته و با پیروزی بیرون آمدند ، امروز نیز با همان روحیه دلاوری وارد عرصه اقتصادی شده و می روند تا شهرستان زیبا و خوش آب و هوای خود را به یکی از مناطق توسعه یافته ایران اسلامی و آذربایجان غربی تبدیل کنند.

 عزم و اراده مردم برای سازندگی و پیشگامی در عرصه های تولید، بازرگانی و ساخت و ساز ، عزم مسوولین نظام اسلامی برای نوسازی و توسعه پیرانشهر قهرمان را صد چندان کرد و از نخستین روزهای برقرار آرامش و امنیت ، فعالیت های سازندگی، توسعه و سرمایه گذاری نیز در اقصی نقاط این شهرستان آغاز شد.

 هم اکنون این شهرستان از مراکز شهری گرفته تا نقاط صفر مرزی به یک کارگاه توسعه و سازندگی تبدیل شده ، آثار و دستاوردهای توسعه و سرمایه گذاری را می توان در تمام حوزه ها مشاهده کرد.

 سال های نه چندان دور حتی سفر کردن افراد عادی نیز به پیرانشهر با مشکلات امنیتی همراه بود ، ولی امروز کارگاه های بزرگ سد سازی، آبیاری زهکشی، معادن بزرگ سنگ های تزئینی، کارخانه های بزرگ قند، خوراک دام ، استخرها و طرح ها عظیم شیلاتی، طرح های کشاورزی بزرگ و کشت گلخانه ای، طرح های احداث و آسفالت راه های روستایی و توسعه راه های اصلی در این شهرستان بدون وفقه به کار و فعالیت مشغول هستند.

 در سال های نه چندان دور ، مدارس و درمانگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی پیرانشهر یا به مقر گروهک های ضد انقلاب تبدیل شده و یا به دلیل عدم سرمایه گذاری تخریب شده بودند که امروزه می توان ادعا کرد ، شاخص های آموزشی ، بهداشت و درمان و آموزش عالی این شهرستان به حد متوسط استانی رسیده است.

 بازار و مغازه های پیرانشهر ۲۰ سال پیش حجره های محقر با اندک کالاهای محلی بودند که امروز ، مغازه های بزرگ، پاساژهای چند طبقه و مراکز بزرگ عرضه کالا از دل مغازه های محقر و کوچک سربرآورده است ، اگر در ۲۰ سال پیش مردم پیرانشهر تخصصی غیر از کشاورزی و دامداری نداشتند امروز به بازرگانان با تجربه ای تبدیل شده اند که در سراسر این گیتی به داد و ستد مشغول هستند.

 حدود ۲۰ سال پیش نام پیرانشهر با جبهه و جنگ و ناامنی و مترادف بود، ولی امروز نام پیرانشهر با بازارچه های مرزی، پایانه و گمرک مرزی تمرچین ، گردشگاه های پردانان ، بادین آباد و جنگل های انبوده و رودخانه های پرآب مترادف است.

 اگر در ۲۰ سال پیش کسانی تنها برای رتق و فتق امور مربوط به سربازی و جانبازی به پیرانشهر سفر می کردند، امروز هزاران نفر در تمام فصول سال برای خرید کالاهای خارجی و گشت و گذار در طبیعت بکر و زیبا و استراحت وارد پیرانشهر می شوند.

 استاندار آذربایجان غربی در نودمین سفر شهرستانی خود روز چهارشنبه وارد شهرستان پیرانشهر شد و تعدادی از طرح های اقتصادی را افتتاح و از تعدادی دیگر بازدید کرد.

 وحید جلال زاده پس بازدید از پایانه مرزی تمرچین در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی آذربایجان غربی گفت: مرز تمرچین یکی از بزرگترین ظرفیت های اقتصادی استان و کشور است که باید مسائل و مشکلات این مرز در مدت زمان کوتاهی حل شود.

 گمرک زمینی تمرچین در ۸۷ در زمان دولت نهم به صورت رسمی فعالیت های خود را آغاز کرده که هم اکنون به یکی از گمرکات فعال جمهوری اسلامی تبدیل شده و سالانه میلیون ها تن کالا از این گمرک به سوی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و دریای مدیرانه صادر و یا وارد کشور می شود.

 هم اکنون صدها شرکت بازرگانی در پیرانشهر مستقر شده اند و این شهرستان به مرکزی برای داد و ستد بازرگانان آسیایی و اروپایی تبدیل شده که تمام این فعالیت ها در هشت سال اخیر اتفاق افتاده است.

 استاندار آذربایجان غربی در بازدید از پایانه مرزی تمرچین گفت: دولت تا کنون افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال برای بخش های مختلف پایانه مرزی تمرچین سرمایه گذاری کرده لازم است برای تکمیل ظرفیت های باقیمانده بخش خصوصی وارد عمل شود.

 جلال زاده افزود: با توجه به اهمیت و ظرفیت های پایانه مرزی تمرچین، ظرفیت سرمایه گذاری تا ۱۰ برابر سرمایه گذاری های دولتی در این پایانه وجود دارد که بخش خصوصی می تواند با انجام این سرمایه گذاری علاوه بر کمک به توسعه استان از سود مناسبی نیز برخوردار شود.

 سد مخزنی سیلوه پروژه بزرگ دیگری بود که استاندار آذربایجان غربی از آن بازدید و دستورات لازم را برای بهره برداری هر چه زودتر این پروژه عظیم ملی صادر کرد.

 سد سیلوه از جمله طرح های مهر ماندگار آذربایجان غربی است که برای اجرای آن تا کنون یکهزار میلیارد ریال هزینه شده و هم اکنون از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است .

 بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در شهریور ماه سال ۹۳ با بهره برداری کامل از این سد علاوه بر تامین آب شرب شهرستان پیرانشهر در افق سال ۱۴۰۴ ، آب زراعی افزون بر ۱۰ هزار هکتار از اراضی پایین دست نیز تامین و برقرار می شود.

 انتقال آب از حوزه زاب به حوزه دریاچه ارومیه یکی دیگر از اهداف احداث این سد بزرگ می باشد که با بهره برداری از آن سالانه نزدیک به ۹۵ میلیون متر مکعب آب از طریق این سد و سد چپر آباد که هم اکنون در حال ساخت است به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

 پیرانشهر با متوسط بارندگی ۶۰۰ میلی متر در سال، یکی از شهرستان های پرآب آذربایجان غربی است که به واسطه بارندگی مناسب و آب و هوای معتدل دارای جنگل های انبوهی نیز می باشد که وسعت جنگل های آن ۳۰ هزار هکتار تخمین زده می شود.

 این شهرستان علاوه بر ظرفیت های زیادی که در حوزه تجارت خارجی دارد، در بخش گردشگری نیز دارای امکانات و توانایی های زیادی است که در سال های اخیر اقدامات و سرمایه گذاری های نسبتا خوبی در این حوزه انجام گرفته است.

 سنگ های تزئینی از جمله سنگ های گرانیت یکی دیگر از توانمندی های پیرانشهر است که با داشتن ۴۳ معدن فعال با چهار میلیون تن ذخیره معدنی، می توان ادعا کرد که این شهرستان به لحاظ وسعت معادن، تنوع رنگ سنگ های گرانیت در جهان بی نظیر است.

 سنگ های گرانیت سبز یشمی، صورتی، سرخ پیرانشهر بخصوص سنگ گرانیت گابرودوریت پیرانشهر از زیباترین سنگ های گرانیتی جهان است که خریداران زیادی در کشورهای آسیایی و اروپایی دارد.

نقل از خبر گزاری ایرنا

 

 

/ 0 نظر / 11 بازدید