حاج ماموستا ملامحمّد بداقی از اساتید و مشاهیر علم و عرفان کردستان

بعد از کسب اجازه‌ی تدریس و فتوا از محضر علامه‌ محمّدباقر بالک در سال 1329شمسی، در روستای «آرنا» از توابع شهرستان نقده‌ به‌ عنوان امام جماعت روستای مذکور، به‌ تدریس علوم دینی همت گماشت.   
این استاد فرهیخته بعد از اقامتی کوتاه در روستای اندیزه به اقتضای رسم معهود عُلما، آبادی«شیلم جاران» را به مدت سه دهه به زیور وجود ذیقیمت خویش، مزین ساختند و جویندگان علم و معرفت را به فیض یادگیری علوم اسلامی نائل می‌گردانیدند. به منظور نظم بخشیدن به امور مذهبی و ملی مردم مسلمان کرد به تشکیل «یه‌کیتی زانایانی ئایینی کوردستان» اتحادیه‌ی علمای دینی کردستان مبادرت ورزید و در این راستا از بذل و انفاق مادی و معنوی از دارایی‌های شخصی خود دریغ نورزید.
بیش از 200نفر از علما از حضور وی کسب فیض نموده‌ و اجازه‌ی فتو‌ا دریافت نموده‌اند.
استاد بداقی در اوایل انقلاب سال 1357 به‌ پیرانشهر آمده‌ و در مدرسه‌ی علوم دینی مسجد خانقاه‌ (زرگتن) به‌ ترویج و تدریس علوم اسلامی به‌ طور گسترده‌ پرداخته‌ و نیز تأسیس «دار العلوم صلاح‌الدّین ایوبی» پیرانشهر از باقیات‌الصّالحات ایشان می‌باشد. از وی چندین رساله تحت عناوین‌؛ «حواشی ألطاف الهیة»، «حواشی جمع الجوامع»، «حواشی تحفة المحتاج»، «راهنمای طلاق»، «چراغ چهارراه‌ پیچیده‌» و «القول الواضح فی التوسّل بالرجل الصالح » تألیف و منتشر شده‌ است.
شایان ذکر است که‌ استاد بداقی از مرشدان و مریدان منسوب طریقت نقشبندی بود و در این زمینه‌ نیز به‌ ارشاد و راهنمایی خیل مشتاقان علم و معرفت همّت می‌گماشت.
علامه‌ حاج ماموستا ملامحمّد بداقی روز دوشنبه‌ 26/11/1388 رأس ساعت2 بعداز ظهر در سن 91 سالگی در شهر پیرانشهر بر اثر بیماری دار فانی وداع نمود ند و در میان غم و اندوه مردم مسلمان پیرانشهر و شهرهای همجوار و سایر علمای کردستان تشییع و در گورستان «زرگتن» پیرانشهر به خاک سپرده شد. یادش گرامی و فردوس اعلی جایگاهش باد.

/ 2 نظر / 14 بازدید
مینا

سلام تنها چیزی که میتونم بگم اینه که حاجی ماموستا بهتتتتترین بودند وخواهشمندم که جزئیات بیشتری را درمورد ایشان شرح دهید نشتتون باعث شد که من بار دیگر اشک ندامت جاری سازم مینا هستم از پیرانشهر

مینا

اب در کوزه و ما گرد جهان میگردیم یار در خا نه وما گرد جهان میگردیم سلاوو ره زم هیه بو نوسرانی ئم سایته تخووا دعای به خه رمان ن بوو بکه ن برا