جاذبه های تاریخی و فرهنگی سردشت

جاذبه های تاریخی و فرهنگی

با این وجود آثار تاریخی از دوره­های قبل و بعد از اسلام در منطقه مشاهده می­شوند . از جمله :

1 – تپه شماره 2 ربط : این تپه که باستان شناسان از سال 1384 ه . ش با ایجاد چند ترانشه ، مطالعات لایه­های تاریخی آن را شروع کرده­اند ، از دوران ما قبل تاریخ تا دوره اشکانی آثار تاریخی را در خود دارد . باستان شناسان با تأکید بر هزاره اول تارخی در پی کشف و اکتشاف شهر تاریخی موساسیر بوده و ظاهرآً ان شهر را در این محدوده فرض گرفته­اند .

2 – قلعه ربط (قه­لای ره­به­ت) : آثار قلعه­ی ربط به معنی (قلعه­ی ربط) مربوط به دوره قبل از میلاد .

3 – قلعه مالیموس (قه لای مالیموس) : آثار قلعه و باروی محکمی مربوط به حملات یونانیان در دوره­ی هخامنشی به نام (قلای مالیموس) یعنی (قلعه­ی مالیموس) از سرداران یونانی در بالای کوهی مشرف به روستای (کانی زرد) واقع در شمال غربی شهر سردشت مرز بین ایران و عراق که هنوز آثار قلعه و برخی دیوارهای آن پا برجاست .

4 – وارشی قازی آوی : آثار قلعه­ی مربوط به دروه­ی اشکانیان به نام (وارشی قازی آوی) واقع در شهر سردشت .

5 – پل قلعه تاسیان (پردی قه­لا تاسیان) : آثار پل و قلعه­ای مربوط به دوره­ی سامانیان به نام ایزدی قه­لاتاسیان واقع در روستایی به همین نام در شمال شهر سردشت در مسیر رودخانه­ی زاب این پل در مسیر جاده پیرانشهر به سردشت و در مسیر فرعی روستای (نبی آوا) به سپیدار قرار گرفته است . این پل در شهرستان سردشت بر سر راه قدیمی امیرآباد به مهاباد در قسمت شمالی رودخانه زاب کوچک ساخته شده است . احتمالاً نام این پل از نام قلعه­ای بنام قلعه (تاسیان) که مربوط به دوره ساسانی می­باشد و بقایای آن هنوز هم در قسمت شمالی این پل و به فاصله کمی از آن قرار گرفته مشتق شده است تاریخ ساخت بنا (پل) احتمالاً مربوط به دوران قبل از اسلام می­باشد . طول پل 55 متر و عرض آن در قسمت پایین 10 متر و در قسمت فوقانی 5/4 متر و ارتفاع 10 متر است . صخره­ای بودن بستر رودخانه و وجود صخره­های طبیعی مانع از انجام عملیات پی­سازی در این پل شده است و پایه­ها را بدون پی­سازی مستقیم روی صخره­ها سورا کرده­اند . طول پل تقریباً شمالی – جنوبی است و دارای 5 پایه است که به استثنای یکی از پایه­ها (ستون­ها) که از لاشه سنگ و ملات ساروج است بقیه ستونها را سنگ­های طبیعی رودخانه تشکیل می­دهند . سطح گذر پل که جدیداً ساخته شده است از آهن و چوب می­باشد (تعوض عناصر سازه­ای) و همچنین تعویض مصالح و ملات بکار رفته در ساختمان پل با سیمان از جمله تغییرات ایجاد شده در این پل می­باشد .

6 – حمام قدیمی (حه­مامی کون) به معنای حمام قدیمی در مرکز شهر سردشت مربوط به دوره­ی قاجاریه که دارای بافتی قدیمی و دیرینه می­باشد . این حمام یکی از کارهای عزیزخان می­باشد .

7 - کاروان سرای کورتک : این کاروان سرا بر سر راه قدیمی مهاباد سردشت واقع بوده که از کارهای سردارعزیزخان مکری می­باشد .

مشاهیر شهر سردشت :

عزیزخان مکری عزیزخان بن محمد خان بن سام بیگ بن محمود بیگ بن مراد بیگ بن صارم بیگ بن قباد خان بن شیخ حیدر مکری در حدود سال 1207 (ه . ش) در منطقه سردشت متولد شده است .

بعد از تعصیلات مقدماتی زیر نظر علمای محلی و به توصیه پدر که از خوانین معتبر اهل مکری بوده همراه برادر بزرگش فرج خان راهی تبریز شد . پس از مرگ برادر بزرگش به دلیل اینکه درس خوانده و خوش خط بوده و کلامی نافذ نیز داشته با درباریان محمد شاه قاجار ارتباط پیدا کرده و به وسیله آنان به درجه یاوری در فوج (هنگ) ششم تبریز وارد شده است .

عزیز خان در دوره صدارت امیرکبیر :

امیر کبیر چون به صدارت رسید وارث مشکلات فراوانی از دوره صدارت حاج میرزا آقا سید شد و می­دانست که به تنهایی قادر به حل مشکلات نخواهد بود و نبوغ آدم شناسیش ، شخصیت­های ملی و بزرگی همچون عزیز خان را یافت و او را به تهران احضار کرد .

سردار مکری در زمینه کارهای عمرانی آثار و خدماتی در منطقه از خود به یادگار گذاشته ، از جمله : پل سردشت ، حمام سردشت که پس از 150 سال همچنان استوار بر جای مانده و به (حمام کون) مشهور است و کاروانسرای کورتک مسیر بین سردشت – مهاباد .

سردار کل در مورخ 18 شئال 1249 ه . ش در شهر تبریز و در سرای خودش درگذشت او در محله سرخاب تبریز کنار یک باغچه جنب بقعه سید حمزه دفن کردند .

علامه بیتوشی :

علامه بیتوشی ملا عبدالله بیتوشی فرزند محمد پسر اسماعیل پسر عزالدین به نقل از شیخ محمد – خال در سال عادی بین 1140 – 1130 ه . ق در یک خانواده­ی مذهبی و اهل علم در روستای بیتوش متولد شده است ؛ ولی شه­پول میگوید: «ایشان در سال 1161 ه . ق متولد شده و در سال 1221 ه . ق فوت کرده­اند» اما هر دو متفق­اند که علامه در سن 60 سالگی فوت نموده­اند .

ایشان تحصیل علوم مقدماتی را همراه با برادرش محمود نزد پدرشان سپری می­کنند اما بعد از فوت پدرشان ، به حوزی علمیه ملا محمد (ابن الحاج) در روستای سنجوه می­آیند و بعد از چند سال به روستای ماوران ، نزد ماموستا «صبغه الله افندی» می­روند و بعد از این که چند سالی هم نزد ایشان کسب فیض می­کنند ، برای تکمیل تحصیلات به بغداد رفته و بعد از مدتی روانه­ی «احسا» می­شوند و بعد از تکمیل علوم به زادگاه خویش برمی­گرند تا آنچه را سالها برای آموختن تلاش کرده بودند ، به دیگران بیاموزانند .

علامه بیتوشی سرانجام در سن 60سالگی ، د رسال 1221 دار فانی را وداع می­گوید .

آثار علامه بیتوشی :

از ایشان آثار زیادی به جا مانده که متأسفانه جز کتاب «کفایه» و شرح آن «صرف العنایه» هیچ کدام به چاپ نرسیده­اند بقیه­ی آثار ایشان عبارتند از :

1 - «کافی» در علم عروض .

2 - «وافی» شرح کتاب کافی .

3 - «تحف الخلان»

ابن الحاج :

علامه­ی «محمد ابن الحاج حسن الا لانی الکردی» مشهور به ابن الحاج سنجوه­ای در سال 1111 ه . ق در روستای سنجوه­ای در منطقه آلان دیده به جهان گشود . ایشان از پدری کاسب که مظهر ایمان و حلم و عمل علم بود . به نام حاج حسن و مادری با تقوا به نام آمنه دختر طلاموسی آلانی چشم به جهان گشود .

این دانشمند بزرگ ، با استعداد درخشان و مهارت علمی و مدیریت درست خویش توانست در روستای دور افتاده­ی خویش حوزه­ی علمیه­ای تشکیل داده و علاوه بر طلاب منطقه ، شخصیت­های دیگری را از مجامع علمی بصره و بغداد به آنجا جذب نماید . ایشان با نشر معارف الهی و تربیت شاگردان فرهیخته و متعهد خدمات شایانی را به جامعه­ی مسلمانان نموده است از جمله : شاگردان نامی او می­توان به (ابن آدم ، صبغته الله حیدری ، علامه بیتوشی ، شیخ معروف تودهی و مولانا خالد شهزوری) اشاره کرد ، که همگی از نامی­ترین دانشمندان کرد هستند .

آثار ابن الحاج :

1 – (رفع الخلفا)

2 – (حاشیه­ی مدونه بر شرح الفیه مشهور به سیوطی)

3 – (ایقاد الضرام علی من لم یوقع طلاق العوام)

4 – (نظم المحاسن)

5 – (شرح نظم المحاسن)

6 – (رساله­ی فی محاسن الغرر)

7 –منظومه­ای در مخزوفات ، که با حاشیه­ای نایاب و خطی بسیار زیبا نوشته شده و اخیراً با تعلیقاتر مفید محمد احمد گزنه­ای – در مصر به چاپ رسیده است

8 – رساله­ای درباره­ای مقصور و ممدود لغات عربی

9 – دیوان اشعار کردی

10 – رساله­ای در خصوص معنی اکراه

11 – رساله­ای در خصوص نکاح متعه

12 – رساله­ای در خصوص عقاید اسلامی

13 – رساله­ای در باب فتاوی

14 – رساله­ای در باب شرح بر قصیدههی همزیه

15 – رساله­ای به صورت حاشیه بر قصیدهی بردیه

16 – کتاب «بسیط» که فرهنگ لغت عربی است

17 – کتاب «تحفه الخلان لاشحاذ الاذهان»

18 – حاشیه­ای بر کتاب «فتح المبین»

19 – حاشیه­ای بر خاع و طلاق تحفه ابن حجر

20 – رساله­ای به نام «اذاله الا الباس عن مسائل المکره و الناس»

یوسف اصم :

طبق آنچه در یکی از تفسیرهای دست نویس ایشان آمده ، نام و نسب ایشان یوسف بن خضر بن ابی­بکر بن ابراهیم است و اهل یکی از روستاهای سردشت به نام «بریسو» است که متأسفانه آقای ماجد روحانی در کتاب مشاهیر کرد ، ایشان را فرزند «محمد سارانی» نامیده که کاملاً اشتباه است .

ایشان از سادات روستای «تکیه­ی» ناحیه قره­داغ سلیمانیه است ، اما با این وجود هرگز خود را سید ننامیده ، احتمالاً به این دلیل که فرزندانش به این بهانه از تحصیل علوم دینی سرباز نزنند .

آثار ملا یوسف اصم

1 – دلایل المسایل که موضوع این کتاب شرعی است که متأسفانه این کتاب نیز در کتاب مشاهیر کرد المسایل و الدلایل آورده شده است .

2 – تفسیر ملا یوسف اصم ، این تفسیر بسیار زیبا و روان نوشته شده است در چهار جلد می­باشد و منقول التفاسیر نام دارد .

ملا آواره :

­

ملا احمد (آواره) فرزند ملا محمد امین هه­مه­وند ، از اهالی دهکده «شلماش» سردشت به سال 1312 ه . ش متولد شده و نزد پدر تحصیلات خود را شروع کرده است . پس از آن وارد جرگه طلاب دینی شده و تحصیلات خود را با جدیت به اتمام می­رساند .

ایشان از همان دوران تحصیل از زورگویی و ظلم و ستم هیئت حاکمه که بر مردم روا می­داشت ، متأثر می­شود و سرانجام جهت مبارزه با این نظام استبدادی مردانه قد علم کرده و به صف فعالان سیاسی می­پیوندد . پس از گذشت چند سال در میان مردم و همرزمان خویش به قهرمانی ملی تبدیل می­شود و رهبری گروه زیادی از مبارزین راه آزادی را عهده­دار می­شود . ایشان در مدت عمر کوتاه مبارزاتی خویش چندین مرتبه به کردستان عراق می­رود . در کردستان عراق آواره به همراه چند تن از همرزمانش نشریه­ای را به نام «ئورکانی روژ» منتشر می­کنند . آواره در میان رنجبران کردستان پایه ارجمندی داشت و بسیار مورد احترام بود ، زیرا او مردم را نسبت به ظلم و ستم شاه و طبقه حاکم روشن کرده بود به زبان مردم شعر می­گفت ، سرود می­ساخت و در بین انها پخش می­کرد . حکومت دیکتاتوری پهلوی که از حرکت و فعالیت مردم برای کسب آزادی بسیار هراس داشت ، جلاد معروف خود «اویسی» را برای همکاری ساواک به کردستان می­فرستد . اویسی در این رهگذر عده­ی زیادی را کشته و یا زندانی می­کند . سرانجام در سال 1347 ه . ش آوراه را نیز با حیله و نیرنگ ساواک دستگیر کرده و در دادگاه صحرایی «جلدیان» به اعدام محکوم می­کنند . در صبح یک روز بهاری در شهر سردشت این مرد مبارز به دست جلادان دیکتاتور پهلوی تیرباران می­شود .

مکانهای زیارتی سردشت :

1 – مرقد شیخ مولانا در داخل شهر .

2 – مرقد شیخه سور در منطقه آلان .

3 - مرقد شیخ محمد امین نقشبندی در اسلام آباد (بیژوه) .

4 - مرقد شیخ عبدالرئوف نقشبندی در روستای اسلام اباد (بیژوه) .

5 – مرقد شیخ ابراهیم بادام در نزدیکی پل فلزی .

6 – مرقد ملا وسو در بریسو .

7 - مرقد ملا پیره در ورودی شهر .

8 – مرقد شیخ محمد زیره میرگ در قبرستان غربی شهر .

9 – مرقد پیر بابا در روستای مزن آباد الان .

10 – مرقد هفت پیر در روستای اسلام آباد (بیژوه) .

11 – مرقد بشر و عون از اصحاب شهید اسلام در روستای اسلام آباد (بیژوه) .

12 – عه­ولا عومه­ران .

 

منبع:WWW.SARDASHTCITY.IR

نوشته شده توسط:ابوبکری

 

نفل از وبلاگ : کانون فرهنگی تبلیغی عرفان شهر سردشت

 

استان آذربایجان غربی تحت نظارت اداره کل تبلیغات اسلامی

 

(بدیهی است صحت یا سقم مطالب بعهده نویسنده اصلی است و نویسنده وبلاگ در این مورد فعلا اظهار نظر نمی نماید)

دوستان هدف از ارائه این مطالب در این وبلاگ دسترسی سریع و آسان محقیقین و نویسندگان و اهل قلم با مطالب و نوشته ها و آثار و عکسهای مناطق سردشت و پیرانشهر  می باشد .

قضاوت با شماست     قضاوت با شماست       قضاوت با شماست         قضاوت با شماست

هر کس می تواند از منظر نظر خود و با خامه شیوا ی خود موضوعات را بسط داده  صره را ،از ناصره جدا نموده و طرحی نو دراندازد.

در حقیقت هدف از بوجود آمدن وبلاگ زمزیران همین است

نویسنده نمی خواهد مطالب و نوشته های هیچ کس را بنام خود انتشار دهد. اگر خطائی در درج مطالب و یا سایر موضوعات مشاده گردید سپاسگزار خواهم بود که مرا به شیوه مقتضی مطلع نمائید.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید