تحسین لباس‌های کردی در نمایشگاه‌های مدولباس جهانی

عنوان : تحسین لباس‌های کردی در نمایشگاه‌های مدولباس جهانی تاریخ   ۱۳۹۲/۰۱/۲۶  ساعت : ۱۳:۰:۳۷ منبع خبر : هنرآنلاین  

طراح قدیمی لباس‌های کردی معتقد است: تنوع در اشکال گوناگون و نیز نوع پارچه لباس کردی از ویژگی‌های بارز این پوشش است.

ژیوان هاوین طراح دوخت و لباس های کردی در گفت و گو با خبرنگار سرویس مدولباس خبرگزاری هنر ایران گفت: لباس کردی چه نوع زنانه و چه مردانه آن یکی از لباس هایی است که توجه فرهنگ و قومیت های مختلف سراسر جهان را به خود جلب کرده است و هر ساله در نمایشگاه های جهانی مدولباس تحسین همگان را به خود اختصاص می دهد . تنوع در اشکال گوناگون و نیز نوع پارچه های استفاده شده از ویژگی های بارز لباس کردی است.

ژیوان طراح لباس کردی از قسمت های تشکیل شده لباس محلی کردی آقایان گفت: چوخه؛ نیم تنه ای با جنس پنبه یا پشمی است که در ناحیه سقز ،بانه و مریوان به آن "که وا"هم می گویند ودر سنندج آن را همان چوخه می نامند. پانتول؛ شلوار گشاد با دم پای تنگ است که "رانک" هم نامیده می شود. فرنجی؛ یا "فره جی" که ویژه مردان ناحیه اورامانت است و از نمد ساخته و آماده می شود. لفکه سورانی؛ پیراهنی با آستینی بلند و زبانه ای مثلث شکل در انتهای آستین است که آن را در حالت عادی دور مچ دست یا بازو می پیچند.

 

وی در ادامه به قسمت های تشکیل شده لباس بانوی کرد هم اشاره کرد و گفت: لباس زنانه کرد پیچیده تر از لباس مردانه کردی است و از تعداد قطعات بیشتری تشکیل می شود . به طور مثال، جافی؛ شلواری همانند شلوار مردان است . این شلوار را زنان کرد به ویژه زنان روستایی هنگام کار می پوشند و در سایر مواقع این شلوار گشاد را از جنس حریر به پا می کنند. کلنجه؛ نیم تنه ای است که روی پیراهن بلند می پوشند و منطقه اورامان آن را "سوخمه" هم می نامند و از پارچه زری یا مخمل دوخته می شود. همچنین شال؛ از پارچه ای زیبا و دارای رنگی شاد بر ریو لباس در ناحیه کمراستفاده می شود. کلاو یا همان کلاه نیز از جنس مقوا و به شکل استوانه ای کوتاه ساخته می شود که آن را با پولک هایی رنگین تزئین می کنند.

او در پایان مطرح کرد: پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن پوش ، سر پوش و پای افزار است که طراحی و کاربرد هر یک از این اجزا بسته به فصل ، نوع کار ، مراسم و جشن ها با یکدیگر تفاوت دارند. هر چند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان ، سقز ، بانه،گروس ،سنندج و مریوان با هم متفاوت هستند اما از نظر پوشش ظاهری همه با هم در یک سطح قرار می گیرند و گفتنی است از نظر طراحی پارچه و دوخت لباس های محلی منطقه سقز از شهرت چشمگیری بر خوردار هستند.

/ 0 نظر / 41 بازدید