پیرانشهر سرزمین طلای سبز

 
 
«رشید احمدرش» دکترای جامعه شناسی (مطالعات توسعه دانشگاه تهران) 

پیرانشهر «سرزمین طلای سبز»
 
 
1- درآمد حکومت  ها از جهانگردی روز به روز در حال افزایش است. جوهر جهانگردی در این حقیقت نهفته است که پولی که برای تولید آن هیچ هزینه ای انجام نشده است از جایی، آن هم از طریق کیف یا جیب یا کارت اعتباری موجودی به نام جهانگرد، خارج و در جای دیگر خرج می شود(W.T.O,1996,167). متأسفانه سهم ایران از اینگونه درآمدها با وجود دارا بودن جاذبه های گردشگری فراوان بسیار کم است.
این در حالی است که سرزمین ایران حداقل دارای پنج اقلیم است و هر اقلیم به ضرورت، زندگی متفاوتی می پرورانند و هر زندگی متفاوت سرمایه فرهنگی و اجتماعی خاص خود را دارد. این ویژگی کم نظیر در دنیا می تواند زمینه مناسبی برای جذب گردشگر باشد.
 بسیاری از جاذبه های گردشگری ایران بالاخص جاذبه های طبیعی در مناطق روستایی قرار دارند. برای شناخت این جاذبه ها و معرفی آنها نیاز است که در کنار مطالعات توریستی که جنبه اقتصادی توریست را مد نظر دارد.
2- از جمله مناطقی که از لحاظ گردشگری در کشور بسیار بکر، جذاب و دیدنی و در عین حال ناشناخته مانده اند، روستاهای کوهستانی و جنگلی نوار مرزی پیرانشهر در جنوب استان آذربایجان غربی می باشد.
این روستاها دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و طبیعی قابل توجهی هستند. ارتفاعات این منطقه در بهار و تابستان بسیار زیبا و در زمستان بسیار سرد و برف گیر است. این روستاها از جذاب‌ترین مناطق روستایی جنوب آذربایجان غربی بشمار می آیند، که در کنار چشم‌اندازهای طبیعی آن، وجود بازارچه مرزی تمرچین بعنوان قطب اقتصادی جنوب استان ، سالانه مردم زیادی را جذب این منطقه می‌کند. این منطقه با انبوه کوهستان‌ها و دشت‌های پهناور خود، گیاهان و جانوران، تنوعی را در برگرفته که چشم‌انداز جنگل‌های زاگرس، منطقه‌ای به یادماندنی برای طبیعت دوستان به‌ وجود آورده است.
1- همان طور که گفته شد، جنوب آدربایجان غربی سرزمینی با کوه ای بلند، جلگه های حاصلخیز، گذرگاه های صعب العبور و دره هایی با رودخانه های عمیق است.
 روستاهای این محدوده به دلیل ویژگی های طبیعی و جاذبه های باستانی مستعد گردشگری هستند. در میان شهرستان های این استان، شهرستان پیرانشهر(نگین سبز گردشگری استان آذربایجان غربی) مهم ترین منطقه از لحاظ اهمیت و تعدد جاذبه های طبیعی است .
ارتفاعات این منطقه در بهار و تابستان بسیار زیباست و در زمستان بسیار سرد است. این منطقه با  انبوه کوهستان‌ها و دشت‌های پهناور خود گیاهان و جانوران متنوعی را در برگرفته که چشم‌انداز جنگل‌های زاگرس، منطقه‌ای به یادماندنی برای طبیعت دوستان به‌ وجود آورده است. 
قلل همیشه سفید پوش قندیل با دره ها تنگ و پر هیبتش و نیز دامنه های جنگل پوش آن که مملو از گونه های کم یاب و نایاب گیاهی و جانوری است، خ
ود گوهری ناشناخته است که پتاسیل جذب گردشگران داخلی و خارجی را دارد. برخی از این چشم‌اندازها و جاذبه‌های گردشگری در این منطقه  شامل پارک جنگلی پردانان، چشمه سارها و ارتفاعات و دامنه ها سرسبز و جنگلی کوه‌های این منطقه، چشم‌انداز مزارع و باغات همیشه سبز اطراف رودخانه زاب از ارتفاعات قلات شاه و تفرجگاه سیدآباد و روستای زیبا و توریستی لک بن گرفته تاصخره سنگ های دیدنی خورنج،  است.
پیشنهادهایی در زمینه تقویت و بهبود گردشگری در منطقه پیرانشهر
- به منظور بالابردن دقت مکان های توسعه اکوتوریسم و در کل صنعت توریسم، نقشه های پایه ای جهت راهنمایی و شناساندن توان توریسم استان، توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تنظیم گردد.
- با توجه به اینکه توریسم دامنه وسیعی دارد و غیر از منابع طبیعی، مقوله هایی از قبیل اکوتوریسم، مردم شناسی، آداب و رسوم و ... را شامل می شود، پیشنهاد می گردد تحقیقات در این زمینه نیز، جهت شناساندن فرهنگ و رسومات منحصر به فرد استان که منجر به غنای فرهنگی و اجتماعی و ایجاد اشتغال و درآمد در سطح استان و منطقه می شود، انجام پذیرد.
- پیشنهاد می شود برای جذب ایرانگرد و جهانگرد به منطقه از شیوه های تبلیغاتی مؤثر صدا و سیما و مطبوعات، اینترنت، پوستر، بروشور باید بهره گیری شود. آماده سازی مراکز توریستی، اصلاح راههای دسترسی به جاذبه ها، و توسعه فرودگاه شیوه هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. و همچنین سرمایه گذاری بر روی جاذبه ها، بخصوص جاذبه های طبیعی و توجه خاص به توریسم تجاری بعنوان یکی از برتری های برجسته این منطقه، در برنامه ریزی لحاظ شود.
- بدلیل نداشتن آمار و ارقام ورود و خروج گردشگران و فقدان اطلاعات لازم از مکان های توریستی استان، پیشنهاد می گردد پایگاه اطلاعاتی از داده ها و اطلاعات مربوط به گردشگری در فضای مجازی ایجاد گردد تا امکان دسترسی محققین و گردشگران به اطلاعات مورد نیاز، با صرف کمترین هزینه و وقت فراهم شود.
- در نهایت با توجه به ضعف بنیه صنعتی دراین منطقه و عدم وجود صنایع مادر، توسعه گردشگری ارزان ترین و مؤثرترین شیوه حل مشکلات بیکاری است. زیرا بر اساس آخرین بررسی ها برای یک نفر جهانگرد، 6 نفر از مردم بومی و محلی به کار گمارده می شوند و هر شغل مستقیم در گردشگری 2.5 شغل غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
- ایجاد سایت های گردشگری نمونه در مناطقی که از پتانسیل های لازم برا یاین کا ربرخوردارند. برای نمونه سایت گردشگری حوزه حوزه خورنج  لک بن ( سنگ های افسانه ای خورنجدره زیبای گلو کتیبه برده مافوور- قلات شا تفرجگاه سیدآباد و ...).
/ 0 نظر / 43 بازدید