کشف سنگ فرش های منحصر بفرد در تپه ربط

کشف سنگ فرش های منحصر بفرد در تپه ربط

کشف سنگ فرش های 3 هزار ساله که تاکنون در هیچ یک از محوطه های اورارتویی دیده نشده، باشتان شناسان را غافلگیر کرد.

 

اولین فصل کاوش های باستان شناسی در تپه ربط به کشف سنگ فرش های 3 هزار ساله با ابعاد 180در 180 سانتی متر منجر شد که تاکنون در هیچ یک از محوطه های اورارتویی دیده نشده است. نمونه این سنگ فرش ها در رم باستان و ایران باستان دیده شده است.
تپه ربط در شهر ربط از شهرستان سردشت و در کرانه شرقی رودخانه زاب کوچک قراردارد تا پیش از بررسی ها، وسعت این تپه چهارده هکتار تخمین زده می شد اما کاوش ها نشان داد که این تپه 25 هکتار وسعت دارد.

سنگ فرش های عصر آهن برای یافتن دولت
 آفتاب کاوش می شوند  

باستان شناسان دومین فصل کاوش تپه ربط را با هدف یافتن نشانه های بیشتری برای اثبات وجود "دولت آفتاب" در این تپه هفته آینده آغاز می کنند. پیشتر   باستان شناسان آمریکایی و آلمانی اعتقاد داشتند دولت آفتاب یا آردینی را باید در عراق یا ترکیه جستجو کرد.    
به گزارش میراث خبر نخستین فصل کاوش  در تپه ربط شهر ربط به کشف نشانه های دولت آفتاب با واکنش محافل علمی کشورهای مثل ترکیه، عراق و آمریکا منجر شد و به دنبال آن سایت نیو آشور آمریکا گزارش کاوش های این فصل از کاوش  را به نقل از میراث خبر ترجمه و چاپ کرد. 
    "موصاصیر" دولتی همزمان با "اورارتو" و "آشور" بوده است. این حکومت از سوی آشورها آردینی یا کشور آفتاب خوانده می شد.
    موصاصیرها بر اساس شرایط سیاسی منطقه گاهی با آشورها و گاه با اورارتو ها هم پیمان می شدند.
   "رضا حیدری"، سرپرست کاوش های باستان شناسی تپه ربط شهر ربط   به میراث خبر گفت: "این فصل از کاوش در فضای سنگ فرش های کشف شده با هدف مطالعه دقیق تر و تاریخ گذاری تپه انجام می شود."
  به گفته حیدری سنگ فرش ها با استفاده از سنگ های بیضی شکل رودخانه و به صورت هنرمندانه ای در کنار هم چیده شده است.
    همانطور که سرپرست کاوش های باستان شناسی تپه ربط می گوید این سنگ فرش ها در هنر روم باستان و ایران باستان دیده شده و چگونگی آشنایی اهالی این سرزمین با این هنر از سوالاتی است که برای پاسخ به آن و شناخت پیچیدگی های هنر این محوطه یک زمان ده ساله برای کاوش و بررسی نیاز است.
  حیدری افزود:" این سنگ فرش ها با استفاده از آجرهای پخته شده کادر بندی شده است."
   استفاده از رنگ در عصر آهن یک در این محوطه باستانی از سوالات و ابهاماتی است که هنوز باستان شناسان هیچ پاسخی برای آن ندارند.
  سرپرست کاوش های باستان شناسی تپه ربط به میراث خبر گفت: "علاوه بر کاوش روی این سنگ فرش ها به دنبال نشانه های بیشتر برای اثبات وجود دولت آفتاب در این تپه هستیم."

منابع آب و و جاذبه های گردشگری شهر ربط

محوطه باستانی ربط ، یکی از جاذبه های تاریخی  شهرستان سردشت است که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد .

محوطه باستانی ربط سردشت یکی از مراکز مهم حکومتی در هزاره اول قبل از میلاد

محوطه باستانی ربط ، یکی از جاذبه های تاریخی  شهرستان سردشت است که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد .

این محوطه تاریخی شامل 4 تپه تاریخی به مساحت 25 هکتار است که در ضلع جنوب غربی ربط ، در حاشیه رودخانه  زاب و در 15 کیلومتری سردشت  قرار دارد و یکی از مراکز مهم حکومتی در هزاره اول قبل از میلاد می باشد .

طبق مستندات موجود  این مکان همان شهر موصاصیر بزرگترین معبد خدای هالدی در دولت آردین با شهر آفتاب است که نشان  دهنده هم  دوره  بودن آن با حکومت اورارتوها ، ماناها و آشوریها بوده است .

شهر موصاصیر از مهمترین مکان های مذهبی مورد علاقه امپراطوران بزرگ اورارتویی بوده که در کتیبه های کیله شین ، ماونا و در کتیبه های دیگری که در توبز آوا در داخل خاک عراق بدست آمده از آن صحبت شده است.

معبد موصاصیر هم از معبد های مورد احترام شاهان اورارتویی بوده بطوریکه آنها پسران خود را برای خدمت به این معبد معرفی می کردند و هم چنین نشان حکومتی خود شامل سپر و شمشیر با آرم مخصوص را از این معبد دریافت می کردند.

مسئول میراث فرهنگی  و گردشگری  شهرستان سردشت در خصوص اقدامات صورت گرفته در محوطه ربط گفت : کاوش این شهر تاریخی و باستانی در نیمه دوم  سال 84  آغاز شده است که پس از گذشت دو سال از کاوش آن نشانه های زیادی از وجود تمدن سه هزار ساله قبل از میلاد در این منطقه بدست آمد .

حمزه علیزاده افزود :  کشف انواع  آجرهای لعاب دار منقوش هندسی ، اساطیری ، الهه عریان و بالدار ، خط میخی و قطعات سفالی و همچنین  سنگ فرش بودن محوطه معبدبه شکل دوایر متحد المرکز ، گیس بافت و خوشه های گندم با وسعت 25 متر مربع عمده نشانه های ایجاد تمدن تاریخی و باستانی  منطقه ربط می باشد .

گفتنی است تپه تاریخی 1 و 2 ربط به شماره های 602 و 620 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاوش‌های باستان‌شناسان برای نخستین بار در شمال‌غرب ایران در تپه ربط 2 ،به کشف یک کتیبه آجری به خط میخی منجر شد.
تپه ربط در شهر ربط و در کرانه شرقی رودخانه زاب کوچک قراردارد. تا پیش از بررسی های سال گذشته، وسعت این تپه تا چهارده هکتار تخمین زده شده بود اما این کاوش نشان داد که این تپه 25 هکتار وسعت دارد.
"رضا حیدری"، سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی تپه ربط با اعلام این خبر به میراث خبر گفت: «برای نخستین‌‌بار است که کاوش‌های باستان‌شناسی در شمال‌غرب ایران به کشف یک آجر با خط میخی منجر می‌شود. این خط با لعاب سفید روی جداره آجر نوشته‌شده است.»
وی با احتمال زیاد این خط را منتسب به خطوط میخی آشوری دانست و افزود: «کشف خط در محوطه‌های باستانی یکی از مهمترین شاخصه‌ها برای تاریخ گذاری و شناخت تاریخ آن منطقه به شمار می‌رود. کشف این خط کمک‌شایان توجهی به شاخت دولت‌شهرهای مانایی، اورارتویی و شاخت دقیق‌تر ارتباط آشور با این دولت شهرها می‌کند.»
به گفته حیدری این خط می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره تفکرات مذهبی و ساکنان این محل بدهد.
باستان‌شناسان احتمال می‌دهند با ادامه کاوش‌ها در محوطه کلیدی تپه ربط 2 بتوانند یافته‌های بسیار مهمی مانند سنگ‌فرش‌ها، آجرهای لعاب‌دار منقوش و قطعات سفالی به دست بیاورند.
تپه ربط که سطحی ترین فرهنگ آن به هزاره اول پیش از میلاد باز می گردد یکی از محوطه های تاریخی بزرگ شناخته شده در شمال غرب کشور است.
کاوش های باستان شناسان در شمال غرب کشور برای مطابقت این تپه با مرکز کشور آردینی(موصاصیر) از شهریورماه سال 84 آغاز شده است. طبق مستندات موجود بزرگترین معبد خدای حالدی در دولت آردینی قرار دارد.
موصاصیر دولتی همزمان با اورارتو و آشورها بوده است. این حکومت از سوی آَشورها آردینی(کشور آفتاب) خوانده می شد.
موصاصیرها بر اساس شرایط سیاسی منطقه گاهی با آشورها و گاه با اورارتو ها هم پیمان می شدند.

جدیدترین بررسیها در تپه ربط سردشت به کشف آثاری از تمدن اورارتوها در شمال ایران منجر شد. این کشف احتمال وجود مرکز دولت موصاصیر (کشور آفتاب) در سه هزار سال پیش را قوت بخشید.
موصاصیرها, دولتی همزمان با اورارتو و آشوریها بوده است. این حکومت را آَشوریها، آردینی یا کشور آفتاب خوانده اند. موصاصیرها, بر اساس شرایط سیاسی منطقه, گاهی با آشورها و گاهی با اورارتو ها هم پیمان می شدند.
بررسیهای هیئت کاوش باستانشناسی در تپه ربط سردشت به کشف آثاری, مانند خط میخی نقاشی شده اورارتویی روی آجر، آجرهای لعاب دار با اشکال هندسی، گیاهی، حیوانی، اساطیری منجر شد که با برخی از سفالینه های زیویه، کوه زندان و قلایچی مشابه است؛ این کشف, نظریه وجود مرکز موصاصیرها در شمال ایران را قوت بخشید.
این بررسیها به کشف محوطه ای پوشیده از قلوه سنگهای رودخانه ای انجامید که به صورت دایره های متحد در هم, در کنار هم ساخته شده اند. این یکی از دستاوردهای خاص از معماری مکشوفه در این منطقه است. این نوع معماریها تاکنون در هیچ یک از محوطه های مشابه در شمال غرب ایران دیده نشده است.
تپه ربط در شهر سردشت و در کرانه شرقی یک رودخانه قرار دارد. پیش از این بررسیها، وسعت این تپه تا چهارده هکتار تخمین زده شده بود, اما این بررسیها نشان داد که این تپه 25 هکتار وسعت دارد. تپه ربط که سطحیترین فرهنگ آن به هزاره اول پیش از میلاد بازمی گردد, یکی از بزرگترین محوطه های تاریخی شناخته شده در شمال غرب کشور است.
بررسیهای باستان شناسان در شمال غرب کشور برای مطابقت این تپه با مرکز کشور آردینی (موصاصیر) از شهریورماه سال 84 آغاز شده است.
بر طبق مدارک مستند موجود, بزرگترین معبد «ایزد حالدی» در دولت آردینی قرار دارد.
هیئت باستانشناسی تپه ربط که از باستانشناس، زمین شناس، مردم شناس، نقشه بردار و مرمت کار هستند، در ماههای آتی نیز بررسی و کاوش خود را ادامه می دهند.
نقل از:
مقاله «شهر آفتاب» از بخش فرهنگی سازمان میراث, 1384

 ////////////

شهر موساسیر Mosa sir مربوط به سه هزار سال قبل می‌‏شود که پایتخت مذهبی امپراطوری باستانی اورارتو مانا و آشور بوده است.این تمدن تغییرات شگرفی در تمدن‌‏های پس از خود علی‌‏الخصوص هخامنشیان داشته است.  بیش از یکصد سال از فعالیت و پژوهش و بررسی‌‏های علمی باستان‌‏شناسی در کشورهای ترکیه, عراق و ایران توسط باستان‌‏شناسان خارجی از سراسر دنیا به منظور کشف این شهر افسانه‌‏ای می‌‏گذرد.اما بعد از سالهااین شهر تاریخی در یکی از تپه های شهر ربط سر از خاک بیرون آورد.این تپه باستانی با وسعت بیش از ۲۵ هکتار در ساحل چپ رودخانه زاب کوچک و سردشت قرار دارد.
آقای حیدری(باستان‌‏شناس و کارشناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی)، در مورد اقلام مکشوفه، گفت: در حفاری‌‏هایی که به مدت ۴۵ روز انجام شد، آثار مادی فراوانی چون آجرهای منقوش به نقوش اساطیری انسان بالدار, نقوش هندسی, نقوش حیوانی و گیاهی پیدا شد و همچنین کف‌‏سنگ فرش که از سنگ‌‏های کوچک به شیوه معرق اقدام به ایجاد دوایر متحدالمرکز کرده‌‏اند، نیز از جمله مهمترین یافته‌‏ها است.
وی، تعداد آثار مکشوفه را ۱۳ هزار و ۵۰۰ قطعه اعلام کرد.
این باستان‌‏شناس  در ادامه کشف این منطقه باستانی را باعث بر هم خوردن بسیاری از آرا و نظریات و معادلات دانشمندان دنیا دانست.

شما را به دیدن عکس هایی از اثار کشف شده از این شهر تاریخی دعوت میکنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:بلاگ همان شهر

 

/ 0 نظر / 108 بازدید