سردشت در گلگشت

سردشت ، در گل گشت
به نام خداوند بخشایندەی مهربان
گوهری ناشناخته در صدف زاگرس ٬نام شهری در شمال غرب ایران و در جنوب استان آذربایجان غربی است که «سردشت »می نامند.
 این شهر نشان اولین قربانی سلاح های شیمیایی جهان را بر جبین دارد.
 مدال اولین شهر بمبارن شدە در سال (1358) را بر گردن آویخته است.
 با توجه به جمعیت کم، در تیر رس مستقیم دشمن قرار داشتن و کاشت مین از سوی طرفین جنگ، اولین شهرستانی است که بالاترین آمار شهید، جانباز و معلول را دارد.
 اولین شهرستانی است که بعد از گذشت سال ها، سالیانه شاهد ده ها شهید، جانباز و معلول ناشی از پیامد دهشتناک بمباران شیمیایی و کاشت مین است که نه تنها جمع آوری نشده اند بلکه حفاظی هم ندارند.
 اولین شهرستانی است که تنها کلینیک مختص جانباز انش با آمار رسمی دو هزار وچهارصد نفر و اعلام هشت هزار و بیست و شش نفر از سوی آقای هاشمی رفسنجانی در نماز جمعەی تهران،درش به روی همگان بسته شده است و جانباز در پی دکتر و درمان، در ارومیه و تهران ، حیران و سرگردان است.
 اولین شهرستانی است که با وجود هزاران جانباز و معلول، تنها بیمارستانش خارج از شهر و پادگانش –بدون توجه به مصوبات مجلس - در قلب شهر جا خوش کرده است.
 اولین شهرستانی است که به لحاظ سلامت و شهر نشینی به شدت بیمار است، سرطان ها و درد های ناشناخته چون اجل معلق بر سر مردم فرو می ریزند و وضعیت اسف بار شهر نیز قوز بالا قوز شده است و امان مردم را بریده است.
 اولین شهرستانی است که تابلوی یک پزشک متخصص بر در و دیوار وجودش به چشم نمی خورد.
 اولین شهرستانی است که در طول هشت سال دفاع مقدس کلنگ طرحی، پروژه ای و حتی احداث یک باب کلاس درس بر تن رنجور و مجروحش فرود نیامده است و بعد ها هم جبران مافات نشده است.
 اولین شهرستانی است که در روز هفتم تیر ماه بمباران شیمیایی شده است، عجبا ! در روز شمار ایرانی، هشتم تیر ماه را بدون بردن نامی از این مظلوم به عنوان روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نامگذاری کرده اند.
 اولین شهرستانی است که در پاسداشت مظلومیت و محرومیتش از حلبچه، هیروشیما و ناکازاکی رنج سفر به جان می خرند و به دیدارش می شتابند اما در چند قدمی خویش از زیارت حضرات مسئول همچنان محروم و مظلوم است.
 اولین شهرستانی است که یک شهر بازی، یک مرکز فرهنگی –تفریحی و حتی یک پارک در خور حال هیچ یک از اقشار شهروند، بخصوص بچه ها و جوانان را ندارد.
 اولین شهرستانی است که بازارچەی مرزی آن با برخورداری از طبیعت بکر و زیبا، استعدادهای بالقوەی بی بدیل و داشتن موقعیت خارق العادەی گردشگری در مسیر خویش هنوز در انتظار دستی مهربان است تا به یک گمرک رسمی یا یک منطقەی آزاد تجاری تبدیل شود و بخشی از محرومیتش را بزداید.
 اولین شهرستانی است که چندین معبر و گلو گاه مرزی غیر رسمی دارد که زیر نظر شورای تأمین شهر مرکب از فرمانداری، سپاه ،،نیروی انتظامی و ... اداره می شود شاید منافع عمومی حاصل از معابر غیر رسمی بیشتر از یک گمرک رسمی برایتان سودمند تر باشد چون از هر کسی که در آنجا کار می کند رشوه می گیریدو از این طریق باعث می شوید که قاچاق موادمخدر هم روز به روز بیشتر شود که نفعی برای جیب های کثیف شما دارد و بعدا ادعا می کنید که ما هیچ دخالتی نداریم و باید جلویشان رابگیریم و همه ی مرزها را ببندیم اما متاسفانه چنین نیست .
اولین شهرستانی است که راه های ارتباطی آن در هر سه محور« بانه، مهاباد و پیرانشهر» بدون داشتن مشخصات راه اصلی است وغیر استاندارد و مربوط به جاده های نظامی رضا خانی هستند که با بیل و کلنگ احداث گردیده اند.
 اولین شهرستانی است که فاقد کمر بندی است،که ورودی و خروجی آن یکی است، وخیابان بدون پیاده رو دارد.
 اولین شهرستانی است که به ضرس قاطع می توان گفت یک خیابان راست و مستقیم در شاهرگ حیاتی آن به چشم نمی خورد .بیچاره در برابر پادگان، اداره، خانه و مغازەی هر صاحب زر و زوری ، بناچار راهش را کج کرده است یا همان جا زانو زده و متوقف شده است.
 اولین شهرستانی است که به دلیل نزاع و کشمکش فیما بین نهادها، ارگان ها و سازمان های ذیربط شهر و استان در بر کرسی نشاندن نیروی خودی بدون در نظر گرفتن شایسته سالاری و عواقب جبران ناپذیر ناشی از آن ، میز رؤسای شهر داری و آموزش و پرورشش ماه ها خاک می خورد.
 اولین شهرستانی است که به لطف ناتمامی و ناتوانی دست اندر کارانش، تمام طرح ها و پروژه هایش ناتمام و ناقص از آب در می آیند، برای نمونه: ساختمان تازه تأسیس آموزش و پروش در قلب شهر نه پارکینگ دارد و نه به اندازەی مشاغل اداری اتاق ! تابلوی احداث ساختمان رادیو، سال هاست در حیاط خلوت فرمانداری گرد و غبار بی مهری حضرات را می خورد . تابلوی کاشته شده و رنگ و رو باختەی « محل احداث اردوگاه فرهنگی» در بهترین مکان دنیا با مناظر بدیع و دلنواز، سال هاست چشم به راه گل های خندان این سرزمین است و ...
 اولین شهرستانی است که خانەی پیش آهنگیش قرارگاه، خانەی معلمش به بهانەی خانەی فساد! آن هم در «قم یا مشهد کردستان» با مردمی بهشتی در آن سال ها بازداشتگاه، یک مدرسه در محروم ترین منطقەی شهر، کانون بسیج شده است و فرمانداری و شهرداری و ...
 اولین شهرستانی است که شهروند قانون گریز قانون ستیز ابتدا می سازد سپس در کمیسیون مادەی صد شهرداری حضور یافته، با پرداخت جریمه مجوز ساختش را می گیرد!
 اولین شهرستانی است که کارخانەی کنسانتره اش در چند قدمی خویش با صرف هزینەی میلیاردی شرمنده و رو سیاە انگور سیاه با شهرت جهانی ، درش را به روی خود بسته است تا چرخ کارخانه های ارومیه از چرخش نیفتد؟
 اولین شهرستانی است که مدارس دو شیفت صبح و عصر آن با دو نام متفاوت در آمارها جا می گیرند تا یکی، دو جلوه کند.
 اولین شهرستانی است که سالن ورزشی چند منظورەاش بدون استانداردهای لازم داخل محوطەی کوچک یک مدرسەی دخترانه احداث گشته و حیات و نشاط را از حیاط سلب کرده است.
 اولین شهرستانی است که به لحاظ توسعه نیافتگی، مبلمان شهری و فاکتورهای شهر نشینی آخرین شهرستان استان و شمالغرب ایران است که با پتانسیل های خدادادیش می تواند اولین دنیا باشد.
 بزرگا!
 انصاف خواهید داد احراز این همه عناوین اول، نمی تواند اتفاقی و تصادفی باشد شاید نان بعضی ها از این رهگذر در روغن باشد« الله اعلم»
 در پایان نتیجه گیری نشان می دهد:که
 به دلیل ضعف قانون و مدیریت، بی توجهی و سهل انگاری مسئولان وسازمان ها و دوایر دولتی دست اندر کار بخصوص در مرکز استان ، ویروس زمین خواری توان احیا و توسعه یافتگی شهر را گرفته ، جماعتی نه اندک، مفت خور متجاوز به منابع ملی و منافع عمومی دست د ر دست هم در سایەی ا ین پدیدەی شوم به همه چیز رسیده اند و دست مسئولان ذیربط را برای عمران و آبادانی شهر در حنا گذاشته اند وخود به ریش مبارک همه می خندند. وا اسفا! آنان که دیروز به خاطر یک وجب از خاک این سرزمین جان می باختند امروز در قالب تعاونی های فدک و...استان با استفاده از ماشین آلات، ادوات و نیروی انسانی تحت امرشان دست در دست زمین خوار به جان جنگل ها ، مراتع و زمین های حومەی شهر افتاده اند. خاکش را به توبره می کشند، آن گاه به بهای اندک به مهاجرین می فروشند و عرصه را بر شهروندان تنگ تر می کنند.
 بنده این مطالب را ارئه نمودم تا از وضعیتی که چندین سال است بر این شهرستان سر سبز ما حاکم ست وهنوز که هنوزه تغییری نکرده است آگاهی داشته باشید.
 در آخر نیز به اشاره بکنم تا چنین مسئولانی را داشته باشیم هرگز از پیشرفت شهرستانمان چیزی نخواهد دید .
 با احترام فراوان :مستند ساز وخبرنگار کرد شهرستان سردشت
سلیمان خضری -26/10/2014

نقل از صفحه فیس بوک سلیمان خضری

/ 0 نظر / 36 بازدید