خرنج سرزمین سنگ های افسانه ای

این روستا در دامنه ای که از یک طرف مشرف به سنگهای بزرگ و افسانه ای معروف به سنگهای "خورنج" می باشد و از طرف دیگر با یک شیب ملایم مشرف به دشت بزرگ پسوه واقع گردیده است و رودخانه ای به اسم "زاو" که یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه باستانی "زاب" کوچک است از کنار این روستا می گذرد.

روستای "خرنج" را بیشتر از هر عنوانی با نام سرزمین سنگهای افسانه ای اش می شناسند و وجود سنگهای تاریخی در این روستا اعتبار ویژه ای به آن بخشیده است.

از لحاظ زمین شناسی در این ناحیه سه منطقه سنگی قابل تشخیص است که عبارتند از "سنگهای گرانیتی" و "سنگهای دگرگونی" و برخوردی از "آبرفت" و "تراس".

موقعیت تاریخی روستا:

در اطراف این روستا چندین تپه ی باستانی با تاریخ قبل از اسلام و یک کتیبه و همچنین آثار یک دژ محکم کوهستانی شناسایی شده اند که حکایت از تاریخ کهن و پر فراز ونشیب این منطقه دارد. بعضی از آثاری که توسط سازمان میراث فرهنگ به ثبت رسیده اند عبارتند از:

1- پالاساوا                            هزاره اول ق.م –تاریخی – اسلامی

2 – قلعه پسوه                         پیش از تاریخ – تاریخی- اسلامی

3 – گرد خزینه                        تاریخی – اسلامی

4- تپه زیوه                             پیش از تاریخ – هزاره اول ق. م – اسلامی

5- تپیه لیک بن                        تاریخی – اسلامی

6- کتیبه برده مافوره                 هزاره اول ق .م

7- قلعه شاه (شلاتی شای)         اوایل هزاره اول ق. م پ

این روستا بنا به شواهد و قراینی که آقای محمود پدرام در کتاب تمدن مهاباد از آنها نام می برد خاستگاه تمدن "پارسوا" بوده است.

اما به هرحال آنچه مسلم است این است که هنوز با حوضه های باستانشاسی و تاریخی این منطقه بصورت کارشناسانه و علمی برخورد نشده است و شاید اگر روزی این ناحیه را بروی میز جراحی کارشناسان و متخصصان تاریخ ببینیم، گره کور بسیاری از رازها و نهفته های تاریخ باستانی منطقه باز شده و به بسیاری از مجهولات تاریخی پاسخ داده شود.

جمعیت روستا:

طبق آخرین سرشماری جمعیت این روستا 841 نفر در قالب 106 خانوار بوده که به زبان کردی سورانی صحبت می کنند، و مردم روستا تماماً مسلمان و سنی مذهب هستند.

میزان برخوردای از امکانات:

این روستا دارای خانه بهداشت روستایی با یک پزشک و یک پرستار، مدرسه ی ابتدایی و راهنمایی، تلفن روستایی خانگی، آب آشامیدنی بهداشتی، برق روستایی، راه آسفالته روستایی، خانه دهیاری، شورای اسلامی و مسجد می باشد.

پو شش محلی

الف: لباس مردان این روستا شامل چوخه (کت مردانه)، رانک (شلوار کردی مردانه)، پشتیند (شال کمر)، کلاش( کفش مردانه)، پاسته (جلیقه مردانه) و سر کلاو می باشد که به اختصار "رانک و چوخه" یا "کوا پانتول" گفته می شود. در بسیاری از موارد این لباسها دستباف و در کارگاههای محلی ازشم بز و گوسفند تهیه می شوند.

ب: لباس زنان هم شامل: کوا( کت زنانه)، پشتیند( شال کمر زنانه)، کراس( لباس بلند زنانه)، قسری (بالاپوش زنانه)، قوچاغه( پیشبند آشپزی زنانه)، درپه (شلوار زنانه)، دستمال (شال گردن زنانه)، کولوانه (ردای بلند زنانه)، می باشد که بر خلاف لباس مردان که تماماً دستباف هستند هیچ یک از این لباس زنانه دستباف نیستند.

/ 0 نظر / 89 بازدید