<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

آلان سردشت باتلاق سردار مقدونی
به قلم : هیوا سعدی
بخش چهارم :
آوردن اسامی و واژه های شبیه هم به تنهایی نمیتواند کلید معمایی به این بزرگی باشد ، پس حقیقتا نیازمند بررسی و واکاوی بیشتر خواهد بود . ما دوباره سری میزنیم به مکتوبات مورخان و بر اساس چینش داستانهای آنها و اسامی دیگر، دوباره منطقه را مورد تحقیق قرار خواهیم داد.
اگر تابحال به خوبی نوشته را مطالعه کرده باشین ، با کمی تامل برای شما هم اثبات خواهد شد که جدای از موارد یاد شده در بخش سوم حتی داستان مرگ داریوش در حواشی جنگ گوگه مله و دفن وی در شهر سد دروازه واقع در دامغان کنونی(استان سمنان) امری غیر طبیعی و حتی ناممکن است. این خود یکی از تناقضات تاریخ اسکندر است. اکنون دوباره به باسازی داستان و طرح چند احتمال دیگر خواهیم پرداخت. عاقلانه تر آن است که بگوییم بعد از جنگ گرانیکوس که متاسفانه بنده هنوز موفق به یافتن دقیق موقعییت آن نشده ام ، در نزدیکی شهر قلعه دزه واقع در کردستان عراق دو طرف با هم درگیر شده و در پی تعقیب و گریز طرفین با عبور از کوه آراس واقع در نوار مرزی سردشت و قلعه دزه و نیز منطقه ی سید واقع در شمال غربی روستای شلماش ، به گردنه ی گوگه مله واقع در نوار مرزی آلان ، نزدیک روستای" ئاکورتی" رسیده و دوباره با هم درگیر شده اند . با قتل داریوش بدست فرماندهان نیروی خودی جنگ مستقیم با هخامنشیان عملا پایان یافته و اسکندر پس از دفن داریوش در شهر سد دروازه به شهر سور حمله ور شده و در صدد فتح آن بر می آید . تاکید ما بر احتمالاتمان ، دلیل بر وجود آثاری ست که از جنگهای آن دوران در منطقه به جای مانده است. در پی تحقیقاتی که حدود هشت سال در این محدوده انجام داده ایم ، در مسیر لشکرکشی در مناطق مذکور آثار فراوانی به چشم خورده است که مصداق این ادعا می باشد .
بازسازی را با داستان داریوش سوم و چگونگی لشکر کشی وی بر علیه اسکندر ادامه میدهیم . به جهت اینکه درازی مطالب از حوصله ی خوانندگان گرامی خارج نشود بیشتر روی بازسازی تاکید خواهیم نمود.
داریوش سوم یا دارا آخرین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی بود. او فرزند آرشام (نوهٔ داریوش دوم)، و سی‌سی‌گامبیس، دختر اردشیر دوم بود. او در سال ۳۸۰ پیش از میلاد متولد شد . در شاهنامهٔ فردوسی و تاریخ سنتی ایرانیان، داریوش سوم با نام «دارا» شناخته می‌شود و پدر او داراب معرفی شده‌است. پس عملا اسم داریوش در ایران دارا بوده است که یونانی ها به وی داریوش گفته اند .
زبان کردی یکی از زبانهایی است که نزدیکی و قرابت بسیار خاصی با زبانهای باستانی ایرانی دارد و راحت میتوانیم بگوییم که زبان کردی شیوه ی امروزیِ زبانهای باستانی ایرانی ست که در آن به وفور لغات و کلماتِ ریشه دار باستانی به جای مانده است . به جای ماندن این لغات و اسامی باستانی را میتوان در اسامی و نامهای روستاها و مناطق به راحتی جستجو نمود .
به دنبال این مهم در منطقه ی سردشت ما بر اساس زبانشناختی باستانی (که علمی اثبات شده و جهانی است) و بر اساس تحقیقات میدانی و دقیق کوشش خواهیم کرد به بررسی تمامی روستاها و مناطق در این محدوده بپردازیم ، که در باب این نوشته فعلا به سه روستا اشاره خواهیم نمود .
دارمکون ، داره مرجان ، و دار نشان ، روستاهایی هستند که هر سه در محدوده ی شهرستان سردشت واقع شده و تاریخی نزدیک و مشابه هم دارند. متاسفانه در چندین دهه ی گذشته با تلفظ این اسامی اصیل باستانی در زبان فارسی، شیوه ی نوشتاری و گفتاری آنها تا حدودی تغییر کرده است . اما ما به راحتی میتوانیم با کمک علم زبانشناسی اصالت آنها را برگردانیم.
دارمکون ( دارا مکون _مکون: جایگاه _ جای دارا _ مکانی بوده که دارا از آنجا نیروهای خود را آماده ی لشکرکشی می کرده است).
دارمرجان ( دارا مرجان _ مرجان : مر: مرده + جان : دوست داشتنی و محبوب....جایی که دارا در آنجا به دست نیروهای خودی کشته شده است).
دارنشان(دارا نشان _ مکانی که به سبب اشراف بر منطقه ، نشان یادبود دارا قرار داده شده بود).
ادامه دارد.............

[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٧:٠۸ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed