<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

آلان سردشت _ باتلاق سردار مقدونی
بخش پنجم :
با این حال روستاهای یاد شده باید نشانه هایی مبنی بر این ادعا در خود داشته باشند تا ما بتوانیم آن را اثبات کنیم . در پی تحقیقاتمان در اطراف و اکناف موارد یاد شده به یک مورد بسیار نادر برخوردیم آنهم لالایی خاص و منحصر به فردی که دیگر به فراموشی سپرده شده است . تا چندین دهه ی گذشته هم در منطقه ی دارا مرجان و حواشی آن ، زنان منطقه یک نوع لالایی خاص را برای فرزندان حود می خواندند که سالهای سال است از اذهان رفته و کمتر کسی آن را که به شیوه ی سینه به سینه روایت شده است ، به یاد دارد .جالب است شما هم بدانید :
" للای لای لای گولم لای
کورپه که م بنو گولم لای
که ی مانیان کوشت گولم لای
دارا گیانیان کوشت للای لای
ده ی هه سته کورپه م پی بگره
دوژمنی دارا به ده ستت بگره
للای لای لای کورپه که م لای............................و...."
تحقیقات مردم نگاری و بررسی آداب و سنن یک ملت بسته به ریشه ی آنها در تاریخ میتواند به راحتی به باسازی زندگی و اتفاقات آن ملت در باستان ، کمک کند . اکنون در جهان باستانشناسانی که به کار باسازی مشغولند بدون کمک مردم نگاران کاری از پیش نمی برند .
در این بررسی بسیار جالب ما شاهد یک اتفاق در آن ناحیه هستیم که با توجه به متن و محتوای آن مستقیما به دارا ، آخرین شاهنشاه ایرانی در دوران هخامنشیان مربوط می شود . اتفاقی که در آن دارا (داریوش سوم) در آن ناحیه به دست نیروهای خائن خود کشته می شود و غمِ این حادثه بهت برانگیز به صورت یک اسم خاص بر روستا به یادگار گذاشته است.
باز خواهیم گشت به داستان اسکندر و مستقیما به درگیری او در تنگه ای سخت با ایل ممسنی و شخصی به نام آریوبرزن اشاره خواهیم کرد.
ادامه دارد....
هیوا به گ / ..
(متن ویراستاری نشده است.)

[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:٤۸ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed