<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

آلان سردشت_باتلاق سردار مقدونی
به قلم : هیوا سعدی
بخش سوم :
چنانچه در کتب ذکر شده است ، بر طبق روایات کتب یونانی ، در سه جبهه ی مختلف با سپاهیان ایرانی در گیر شده و در هر سه جنگ توانسته است با سی تا سی و پنج هزار نفر نیروی خود ، لشکر یک میلیون نفری هخامنشیان را در عرض دو سال تعقیب و گریز از دادرانل تا سوریه و تا اربیل و موصل در سه نقطه به نامهای گرانیک ، ایسوس و گوگه مله یا گوگامل شکست داده است.
اولین سوالی که به ذهن میرسد این است که آیا واقعا یک نیروی مهاجم با سی و پنج هزار نفرنیرو و نیز وجود اجبار تامین آذوقه برای آنها توان آن را داشته است که در عرض هجده ماه دوهزار کیلومتر مسیر بین مناطق یاد شده را بپیمایدو در تمامی مسیر با نیروهای بومی و محلی نیز درگیر شده باشد و توانسته باشد همه ی آنها را شکست دهد ؟ جغرافیای تاریخی و تاریخ سیاسی ثابت خواهند کرد که همچین حرکتی آنهم در بیست قرن قبل با توجه به وضعیت راهها و نیز کمبود امکانات جاده ای و حمل و نقل، کاری غیر ممکن است . هیچ پادشاهی توان این لشکر کشی را در ابن مدت کوتاه آنهم در بلاد دشمنی قدرتمند همچون ایران ،نداشته است. اما با کمی تامل ، اسامی و اماکن یاد شده در کتب مورخان یونانی و تطبیق آنها ، به ما کمک خواهند کرد که فرضیه ای جدید ارائه دهیم و تاریخ سردار مقدونی و چگونگی مسیر لشکر کشی وی را بازسازی کرده و بعدها با کمک مستندات بیشتر ، آنرا ثابت کنیم.
گرانیک یا گرانیکوس نام رودی در قفقاز که امروزه به نام (بیغا چاى امروزى) مشهور است . ایسوس درسوریه کنونی و گوگامل یا گوگه مله در موصل و به روایتی در اربیل است .
اسکندر در گرانیک پس از جنگی راحت سپاه ایرانی را در هم شکسته و به "سید " حمله ور می شود و از آنجا به ایسوس رفته و در آنجا مستقیما با داریوش سوم درگیر میشود و او را شکست میدهد . داریوش به اربیل فرار کرده و اسکندر در پی تعقیب وی و با عبور از کوه آراز دوباره در گردنه ی گوگه مله او را گرفتار میکند و دویاره او را با شکست سختی مواجه می سازد و به سور حمله ور میشود. در حواشی درگیری میان نیروهای ایران و مقدونی ها ، داریوش سوم به دست دو تن از یاران خود کشته می شود. داریوش سوم با تکریم و احترام و غم و اندوه فراوان به دست اسکندر همراه با خزائن فراوان در شهری به نام" سد دروازه "(سمنان کنونی) دفن شده و به خونخواهی وی قاتلانش بر دار آویخته شدند.
با این تعاریف ، اکنون سوالاتی دیگر نیز در ذهن ما نقش خواهد بست. آیا ممکن است کسی که به نیت فتح و ویران کردن کشوری به آن حمله کند ولی از مرگ پادشاه آن از دو دیده خون ببارد؟ آیا امکان دارد دشمن خود را با لباس پادشاهی خود و با تکریم و اخترام و همراه با هزاران تالان خزاین دفن کند؟ آیا ممکن است قاتلان دشمن خود را به دار بیاویزد؟ اینها سوالاتی هستند که روایات کتب یونانی را به چالش خواهد کشید. پس قضیه چیست و واقعیت کدام است؟ آیا اسکندر کشور گشا بوده با جهانگرد؟ آیا مهاجم مقدونی توانسته است با آن نیروی کم لشکر ایرانی را به نسبت یک به دویست و ده شکست دهد و تمامی قلمرو آن را فتح کند؟
اکنون ما با طرح فرضیه ای عاقلانه سعی خواهیم کرد که به جواب این سوالات برسیم. ما اسامی ذکر شده را به مانند یک پازل کنار هم قرار داده و به دنبال آنها در یک محوطه ی تاریخی به نسبت، کوچکتر میگردیم.
گرانیک(گراوان؟ گرنک؟ ؟ ؟) _ سید( نام منطقه ای روبروی کوه هومل ، در قسمت شمال غربی روستای شلماش) ایسوس (آسوس در نزدیکی قلعه دزه)_ گوگه مله( یا گردنه گوساله نزدیک رودخانه مرزی آلان_گوگه در کردی به معنای گوساله و مله به معنای گردنه می باشد.) _ آراز(کوه آراس)_شهر سور ( که اکنون با نام روستای شیخ سور با آثار یک شهر باستانی و متمدن)_سد دروازه (محلی در نزدیکی روستای ره زگه با آثار وجود یک شهر باستانی و مهم ، نزدیک به روستای شیخ سور)....

ادامه دارد....

[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:٤٥ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed