<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


سماق سردشت به دلیل رنگ و طعم مطبوع آن از سماق های بسیار مرغوب در کشور است که همه ساله بخشی از آن نیز به خارج از کشور صادر می شود. بالا رفتن قیمت محصول سماق این شهرستان در بازار باعث شده تا باغداران از احداث باغات این محصول استقبال کنند.  سماقکاران همه ساله پیش از فرا رسیدن فصل پاییز خوشه های خشک سماق را از درختان جدا کرده و پس از آماده کردن آن را به بازار مصرف عرضه می کنند. سردشت در جنوب آذربایجان غربی و در نوار مرزی ایران با عراق واقع شده و 80 هزار هکتار از مساحت آن را عرصه های جنگلی تشکیل می دهد. به غیر از سماق، سالانه هزاران تن انواع انگور، گردو، بادام، انجیر، سقز و انواع گیاهان دارویی از جنگل های سردشت استحصال و روانه بازار مصرف می شود.نبود نهالستان سماق مهمترین مشکل ایجاد باغات جدید سماق در سردشت است.
درخت سماق درختی شبیه درخت انار است که بصورت پاجوش و در اوایل اسفند هر سال تکثیر و محصول آن بصورت خوشه ای در اواخر شهریور ماه برداشت می شود . این درخت در برابر سرما حساس و در برابر خشکسالی مقاوم است .
سماق خواص دارویی بسیاری مانند اشتها آوری ، تقویت معده ، تنظیم فشار و چربی خون دارد

[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:٤۳ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed