<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

مردم ربط آریایی های خالص هستند که از دنیای باستان تا دنیای امروزی پیرو حقیقت
و عدم خشونت بوده اند و همانها هستند که با اندیشه های نیک باستانی خودشان
به شرافت و انسانیت معنی بخشیده اند، در یکی از کتیبه های باستانی شهر ربط
آمده است که
پیوند و ارتباط میان بدن و اندیشه ما به قدری نزدیک است که اگر هر
یک از آنها از نظم عادی و موزون خود خارج شوند تمامی دستگاه زندگی از آن آسیب
خواهد دید از این موضوع نتیجه گیری می شود که اساس سلامت به معنای واقعی
کلمه داشتن شخصیت و اندیشه پاک و منزه است و می توان گفت که تمام اندیشه
های زشت و شهوات پلید صورتهای مختلف بیماری هستند
.
در زمان باستان مردم
ربط
به نژاد برتر و نژاد نیک معروف بودند و مردم ربط آن دوران بر این عقیده بودند که
کتاب موساسیر (کتاب مقدس باستانی ربط) ،روح و گوهر مذهب است و به همین
دلیل باید هسته زندگی انسان تلقی شود، زیرا هیچ انسانی نمی تواند بدون مذهب زندگی کند.


 

کشف سنگ فرش های ۶ هزار ساله که تاکنون در هیچ یک از محوطه های اورارتویی دیده نشده، باستان شناسان را غافلگیر کرد.

 

                            
باستان شناسان در تپه ربط ، سنگ فرش هایی با تزئینات منحصربه فرد کشف کردند. این یافته تا کنون در محوطه های اورارتویی سابقه نداشته است.
این نقش از دایره های متحدالمرکز تشکیل شده است. هرکدام از این نقش ها سه دایره تو در تو است که بزرگترین دایره به رنگ فیروزه، دایره وسط به رنگ سفید و دایره مرکزی فیروزه ای یا سبز است. کمرنگ شدن این رنگ ها به مرور زمان تشخیص آن را دشوار کرده است. در اطراف هر یک از این دایره ها هلال زرد رنگی کشیده شده است و دایره ها به وسیله خط افقی به هم وصل شده اند. قطر دایره بزرگ 8 و عرض آن 3 سانتی متر است. این دایره ها به وسیله سنگ های رود خانه بیضی شکل کنار هم چیده شده است. در نهایت این سنگ فرش ها با آجرهای پخته شده کادر بندی شده است. »
همچنین این کاوش ها به کشف 8 نقش درخت زندگی بر روی آجرهای کنگره دار منجر شد. این درختان بر روی آجرهایی که به شکل دو پلکان در بالا به هم می رسند نقش بسته اند. درخت زندگی، موتیفی از فرهنگ و تمدن بین النهرین است. رنگ زمینه این درخت ها فیروزه ای، ساقه ها به رنگ سفید و گل و غنچه آن به رنگ زرد است. این گل ها دارای کاسه برگ و گلاله گل هستند. کاسه برگ ها سفید و زرد هستند. گل های درخت های کشف شده دارای 8 برگ است.


 

باستان شناسان موفق به کشف معبد موساسیر در شهر ربط شدند.باستان شناسان این کشف را آغاز شناسایی چهل دولت شهر می دانند.
موساسیر دولتی همزمان با اورارتو و آشور ها بوده است. این حکومت از سوی آَشور ها، آرتین یا کشور آفتاب خوانده می شد.
 
تلاشهای اخیر در  شهر ربط به کشف کتیبه های امپراتوری آفتاب منجر شد طبق مستندات موجود بزرگترین معبد یکتا پرستی در دولت آرتین شهر ربط قرار دارد
سنتهای زنده نگه داشته شده شهر ربط همچون نوروز،چهارشنبه سورا و سیزده بدر ،روشن کردن آتش در این جشن های باشکوه وفاداری مردم ربط به نیاکان باستانی خودشان را نشان می دهد.
 
    
      
شهر سردشت و در کرانه شرقی رودخانه زاب کوچک قراردارد تا پیش از بررسی ها، وسعت این تپه چهارده هکتار تخمین زده می شد اما کاوش ها نشان داد که این تپه 25 هکتار وسعت دارد.
برای اولین بار باستان شناسان در تپه ربط سردشت به کشف نقش دو الهه عریان بر روی آجر منجر شد. تاکنون چنین نقشی در محوطه های باستانی کشور دیده نشده است. اهمیت کشف های جدید در تپه ربط، خبرنگاران بی بی سی و یک خبرنگار از کشور عراق را به این منطقه کشانده است. خبرنگاران کشورهای دیگر از جمله فرانسه اخبار این کاوش ها را تلفنی کسب کردند.
وجود نقش الهه های بالدار در ۶هزار سال پیش در این منطقه تعجب همگان را برانگیخته است. در طی حفاری های باستان شناسی نقاط گوناگون جهان، ده ها هزار کننده کاری و مجسمه الهه بزرگ یا الهه مادر، عریان و گاه منقوش به رنگ سرخ کشف شده است. در الهه های کشف شده در این مناطق ویژگی مادری بطور اغراق آمیزی تصویر شده است. این ها زنانی هستند که در شرف زایش هستند اما الهه های کشف شده در این حفاری ها اندامی کاملا متناسب دارند به همین دلیل باستان شناسان آن ها را الهه باروری و زایش نمی دانند.
الهه های عریان در هنر یونانی یافت می شوند. در این هنر، پیکرک های الهه های زن، نماد باروری به شمار می روند اما فاقد بال هستند. الهه های کشف شده بر روی آجرهای کنگره دار در سایت باستانی دارای دوبال هستند. دست های این الهه ها به صورت افقی باز شده است و بال آن ها رو به پایین است. بدن این الهه ها سفید رنگ است و بر روی شکم یکی از آن ها حلقه هایی کنده شده و پاها به صورت غیر طبیعی باز شده است. رنگ بال های این الهه ها زرد وسفید است. یکی از الهه ها سر ندارد و دیگری فاقد سر و پا است. چگونگی وجود این نقش ها در این منطقه از کشور سوالی است که هنوز پاسخی به آن داده نشده است. شاید بتوان شواهدی از این آثار را در کشور عراق یا ترکیه یافت و بسیاری از سوال های بی پاسخ امروز جواب داد .
 کشف آثاری از تمدن اورارتوها در شمال غرب ایران، احتمال وجود مرکز دولت موساسیر (کشور آفتاب) در ۶هزار سال پیش را قوت بخشید.
باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که  ربط باستان  مرکز حکومت ماد و مانا در۱۷ هزار سال پیش می باشد و در کتیبه های به دست آمده ربط کلمه های آرتین و ساتیا زیاد مورد توجه قرار گرفته است و زبان آن دوره از مردم شهر ربط بسیار نزدیک زبان فعلی ربط می باشد. 

تصویر زیر مربوط به یک قرن پیش مردم شهر ربط است

                 

 

 
 
[ پنجشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ۳:۳٥ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed