<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

ناگفته های تاریخ سردشتمبحثی کلی در خصوص تاریخ منطقه ی سردشت ( بخش اول )
 

در طول مدت چندین سال تحقیقات میدانی و بررسی ها و پیگیریهای مصرانه به همراه اساتید محترم باستان شناس و تاریخدان، در منطقه ی شهرستان سردشت و حیطه ی محدودی در همسایگی این منطقه ، به جای اینکه با تلاشهای مذکور بتوانیم پاسخی برای سوالات و مجهولات تاریخی آن پیدا کنیم ، هزاران سوال و معمای دیگر ذهن ما را درگیر خودش کرده است .
طی سالیان متمادی تنها خاطره ی تاریخی ما از دوران باستان به دوران حمله ی اعراب و هجوم های جسته گریخته ی آنها به مناطق مختلف سردشت برمیگردد ، و این یعنی ما به دلیل کاوش نشدن منطقه هیچ اطلاع دقیقِ علمی از دوران باستان آن نداریم . اما چرا در هیچ کدام از کتب مورخان ایرانی و یونانی و عرب نیز به آن اشاره ای نشده است ؟ آیا واقعا این منطقه با یک فقر تاریخی مواجه است؟ آیا نوای بلند آواز تمدن و فرهنگ به این منطقه نرسیده است؟ آیا این منطقه هیچ اهمیتی برای امپراتوریهای باستان نداشته است؟ و مهمتر از همه اینکه چرا حتی در دوران اسلامی نیز هیچکدام از مورخین ، جغرافی دانان و حتی جهانگردان نیز تا قبل از دوره ی عثمانیان اشاره ی خاصی به این منطقه نکرده اند؟ (حتی در مورد تاریخ معاصر هم اگر تحقیقات جامع و دلسوزیهای کسانی چون استاد فریدون حکیم زاده سردشتی نبود ، هیچ چیزی مکتوب در دسترس علاقمندان نبود . ) و صدها سوال دیگر که ذهن هر مورخی را به خود مشغول میکند .
اما اینچنین که همه میدانیم آثار و یافته های تاریخی در این منطقه حکایت از چیز دیگری دارد . گمانه زنی ها و متعاقب آن کاوشهای جسته گریخته ، طی چند سال گذشته دال بر این است که تاریخ آن بسیار فراتر و غنی تر از آن چیزی است که جمیع مورخان و باستان شناسان در مورد آن فکر می کردند .
از آثار فسیلی از انگشت انسان متعلق به دو میلیون سال قبل گرفته تا آثار فراوان دوره های قبل از سفال و دوره های مختلف سفال تا آثار اورارتویی ، سکایی ، ماننایی ، مادی ،هخامنشی ، اشکانی ، ساسانی ، رومی ، یونانی ، و چندین فرهنگ و تمدنی که هنوز بشر موفق به کشف و بررسی آنها نشده است . جالبتر و تعجب آورتر اینکه در بعضی جاها حتی آثاری از هنرهای باستان بابلی و مصری و حتی چینی هم موجود است که تعجب همگان را برانگیخته است .
اما چرا و چگونه؟ چطور ممکن است که با این همه عظمت باستانی ، نامی از این منطقه در هیچ جای تاریخ نباشد ؟ واقعا چرا؟
 پاسخ به این سوالات کار ساده ای نیست و نیازمند تحقیقات و واکاوی های مداومِ اساتید امر است که شاید روزنه ای برای پاسخ به آن بیابند .
اگر بیایم محدوده ی شهرستان را به هشت قسمت تقسیم کنیم و به صورت علمی و دید باستان شناسانه آنها را بررسی کنیم متوجه یک پدیده ی خاص خواهیم شد.................
 

ادامه دارد   -    هیوا به گ

[ دوشنبه ٢ دی ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed