<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


ژئوگرافی

ربط در بستر دشت زاب- که لوی - و در دامنه های کوه ترخان (Tarxan) گسترده شده‌است، گردنه زمزیران و کوه ابراهیم جلال در شمال غربی ربط قرار دارند.

زبان و فرهنگ و جامعه

مردم شهر ربط و منطقه گورک (Gawerek) به زبان کردی سورانی و با لهجه موکریانی (مُکریانی) صحبت می‌کنند. این شهر محل سکونت ایل گورک و دیگر عشایر مهم منطقه همچون مکری ، فیض الله بیگی(شیربیگی) ، بیگزاده ،پژدری ، خانواده محمدی از شیوخ ، منگور و ایل بریاجی می‌باشد.

تاریخ و پیشینه

ربط خاستگاه دولت شهر موساسیر یکی از مراکز مهم حکومتی فدراسیون ماناها می باشد، همچنین ربط نقطه اتصال تمدن آشور ، اورارتو با دولت مانایی بوده است. ربط تا سال 1342 همراه با شهر سردشت از بخش های تابعه شهرستان مهاباد بوده اند.


شهر ربط Rabat - (موساسیر) با جمعیت 14۰۰۰ نفر در استان آذربایجان غربی و منطقه موکریان در مسیر سردشت به مهاباد و ارومیه و بوکان واقع شده است.نزدیک ترین شهر به ربط ،شهر سردشت است این شهر محل سکونت ایل گورک مکری و دیگر عشایر مهم منطقه همچون منگور و بریاجی می‌باشد.

رویدادهای تاریخی شهر ربط

1- حمله اعراب به قلعه قیروان شاه در شهر ریپیتوا (ربط) .

2- مهاجرت ایل گورک در اوائل دوره قاجاریه حدود 260 سال پیش از منطقه اربیل (هولێر) به موکریان و شهر ربط و شروع دوران رونق و آبادانی ربط

3.اطلاق عنوان شهرک به ربط از اوائل سال 1350 شمسی مقارن با 1972 و همزمان انجام خدمات شهری و برقرسانی و آبرسانی مدرن و احداث ادارات دولتی و مراکز رفاهی.

4.استقرار پناهندگان کرد بارزانی در شهرک بارزانی ها ( ناحیه شبانه روزی و فرهنگیان کنونی ربط)

5.سفر صدام حسین ملعون به ربط در سال 1353 برای مذاکره با کردهای عراقی .

6.آزادسازی ربط از محاصره از گروه های معاند جمهوری اسلامی ایران.

7. بمباران هوایی و توپخانه ای ربط توسط هواپیماهای رژیم بعث.

8. حمله روس های تزاری به منطقه ربط در جنگ جهانی اول.

موقعیت ارتباطی ربط

ربط از شمال با مهاباد،از شرق با بوکان،از جنوب شرق با بانه ، از شمال غرب با پیرانشهر و از غرب و جتوب غرب با رودخانه زاب و شهر سردشت همسایه است.

شهرربط دارای فواصل زیر با شهرهای ذیل می‌باشد:


شهرکشورمسافت(کیلومتر)
اربیل عراق 275KM از مسیر پیرانشهر
ارومیه ایران 220KM
مهاباد ایران 105KM
نقده ایران 145KM
سردشت ایران 15KM
پیرانشهر ایران 90KM
اشنویه ایران 130KM
بانه ایران 62KM
بوکان ایران 135KMمسیر ربط-خلیفان-بوکان
بوکان ایران 85KMمسیر نیمه کاره ربط-بوکان
سقز ایران 120KM
مرز کیله سردشت ایران 30KM
مرز تمرچین پیرانشهر ایران 98km
تبریز ایران 315KM
تهران ایران 735km

شهر ربط با دارا بودن سایت باستانی موساسیر همه ساله گردشگران زیادی را به خود می کشاند. {گراوان} در یک کیلومتری موساسیرِ، چشمه ای است که از آن آب معدنی با املاح فراوان بیرون میزند.با جاری شدن این آب املاحش بر روی زمین رسوب میکند که سبب به وجود آمدن منظره ی زیبایی شده است(به شکل یک کوه).هر سال بر توده کوه مانند آن افزوده میشود.منابع

  1. پورتال اطلاع رسانی شهرداری ربط
[ جمعه ٢٤ آبان ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed