<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


 

فولکلور چیست؟

به مجموعه متل ها، قصّه ها، طنزها،تمثیلها،ترانه ها،آوازها،چیستانها و حتّی آداب ورسومی که توده مردم خالق آن ها هستند وسینه به سینه به مارسیده اندفولکلور میگویند. فولکلور بیانگر هویت، تفکر و اندیشه یک ملّت است.

«ویژگی فولکلور،سادگی بیان و درک سریع عوام از مفهوم آن است. کاوش در ماهیّت فولکلور، ابزار شایسته برای شناخت زبان، نوع  زندگی اجتماعی و تاریخی اقوام مختلف در قلمرو زبانشناسی و ادبیّات شناختی است»(مصطفی رسول، 1379: 12).

فولکلور کُردی

«یابا ژنرال کونسول روسیه در نیمه های قرن نوزدهم به مطالعه در زبان کردی پرداخت.پس از وی سوسین و پریم نیز در اواخر همان قرن به این کار دست زدند و پس از ایشان ماکاس و مان در آغاز قرن بیستم بودند که بسیاری از متن های فولکلور کردی را گرد آوردند. بهترین مجموعه از آنِ اُس کارمان است( متن های کردی با ترجمه ی آلمانی).

قطعه ی مهم این مجموعه چریکه ی مم و زین است. در بین منظومه های دیگر میتوان لاس و خزال، ناصر و مالمال، شیخ فرخ و خاتون استی، جولیندی و... را نام برد. همه ی این آثار گنجینه ای واقعی از اطلاعات در باره ی ملت کرد به دست میدهند. که صحنه های شکار و نبرد، نفرین و ناله¬های عاشقانه، ناسازگاری مشهود بین خوی وسرشت کوه نشینان و ساکنان دشت خرافات و معتقدات بی پایه، شرح مناظر(طغیان سیلابها و توفان)، نکته های عجیب مربوط به حکمت وحدت (دعاهای خطاب به پرندگان به اسب یا به برف) و موضوعات بسیار متنوع دیگر در آن ها می توان یافت. آخرین مجموعه از این نوع که از نظر تاریخ تازه تر از همه است، مجموعه ای است که در ایروان در سال 1936 م. به وسیله ی انتشارات دولتی جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی، با قید واژه ی اول روی جلد منتشر شده است و این امید را به خواننده میداد که این سری ادامه خواهد داشت. محتوای این جلد به چندین بخش تقسیم شده است: بخش اول متضمن سی متن مختلف راجع به اعمال و حرکات دو برادر به نام کر و کلکاست. بخش دوم شامل هشت منظومه ی حماسی است که یکی از آن ها مم و زین است. دو بخش آخر آن متضمن منظومه ها و حکایت هایی از جمله، بیت زنبیل فروش و لیلی و مجنون و قلای دم دم است. بخش سوم شعر¬های غنایی کودکانه و شیبانی آمده است»(نیکیتین: صص 533 ـ531). آثار فولکلوریک و عامیانه میتواند یکی از بهترین منابع برای انعکاس فرهنگ، دین، اخلاق، روحیّات و شخصیّت ملّتها باشد. ملّت کُرد از حیث ادبیّات فولکلوریک بسیار غنی و پربار است و میطلبد، پژوهندگان و محققان بیشتر به این جنبه از ادبیّات کّردی بپردازند و آن را با دیگر ادبیّات ملل مختلف تطبیق و بررسی نمایند.

[ دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤۳ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed