<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

سردشت؛ آسایشگاه بی‌آسایش هزاران جانباز!


سردشت؛ آسایشگاه بی‌آسایش هزاران جانباز!

محمدحسین جعفریان

هر ایرانی وقتی می‌شنود «هفتم تیر» به یاد یک فاجعه می‌افتد. به‌یاد جانیانی که 72 نفر از بهشتی‌ترین یاران امام(ره) و مردمی‌ترین چهره‌های انقلاب را از این آب و خاک دریغ کردند و به خاک و خون کشیدند. اما حقیقت و انصاف آن است که هفتم‌تیر یادآور دو فاجعه است. فاجعه‌ای دیگر جز انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و از کف رفتن مردی که یک ملت برای ما بود. فاجعه‌ای که اگر دلخراش و خونبار و مظلومانه‌تر از آن نباشد، کمتر نیست. عصر هفتم‌تیر 1366 و در اوج سال‌های دفاع‌مقدس، هواپیماهای صدام جانی، شش سال پس از ماجرای خونین 1360، به شهر سردشت یورش بردند. آن روزها شهرهای ما بسیار بمباران می‌شد. اما این یکی فرق داشت. سردشت مظلوم اولین شهر جهان بود که پس از جنگ جهانی اول و تصویب قرارداد منع سلاح‌های شیمیایی، مورد حمله و بمباران شیمیایی قرار گرفت. کاری که هیتلر هم در جنگ جهانی دوم با تمام خونخواری‌اش مرتکب نشد. 109 نفر در دم جان سپردند و آمار مصدومان تا 5 هزار نفر رسید و اما از آنجا که هیچ‌کس حتی حیوانات در برابر این گازها مصون نیستند، آمار واقعی را بیش از 10 هزار نفر ذکر کرده‌اند. 26 سال می‌گذرد و هنوز هزاران هموطن سردشتی با جسمی ناسور و سرفه‌هایی خونین درد می‌کشند. فرزندان هزاران نفر معلول و متاثر از بقایای گازهای شیمیایی در جسم پدر و مادر پا به عرصه وجود می‌نهند. اما عمده آنها از یاد رفته‌اند. تنها گاز خردل به یاد بدن‌های زخمی آنها باقی مانده است. گازی که تا 150 سال، نسل به نسل آثار مرگ‌آورش از پدر و مادر به فرزندان منتقل می‌شود. این همه جانباز در آن شهر کوچک؛ اما به راستی از یاد رفتگانند. صالح عزیزی‌پور رئیس هیات مدیره انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت با انتقاد شدید و تاسفی بغض‌آلود از بی‌توجهی‌ها خاصه انواع محلی آنها می‌نالد؛ هر سال لااقل مراسمی هر چند کوچک برای یادمان آن فاجعه بزرگ برگزار می‌کردیم، امسال همان هم نشد! چه خوب گفت رهبر انقلاب که: «مصدومان شیمیایی باید دغدغه‌ای جز درد بیماری نداشته باشند.» برای این همه جانباز شیمیایی حتی یک درمانگاه مجهز در این شهر نیست. عزیزی‌پور به رسانه‌ها گفته: درمانگاهی ویژه این کار در شهر راه‌اندازی شد اما جز ساختمان و تابلو، اثری از آن نیست.

آسفالت شهر نامرغوب است. ریزگردها هم مهمان ناخوانده‌اند و ریه‌های حل شده در گاز خردل و سرفه‌های خونین ... قلمم پیش نمی‌رود. مگر هزینه تامین یک بیمارستان مجهز برای این همه جانباز چقدر می‌شود. کاش آقای احمدی‌نژاد که نوکر مردم است، این همه سال این مردم را هم می‌دید و اگر تا امروز ندیده، لااقل به‌جای آنکه رفقایش را مدال و نشان و سکه باران کند، مدال سرافرازی و لیاقت را به زنان و مردان مجروح و جانباز سردشتی می‌داد که بعد از 26 سال تنها چند ده نفر آنان را به عنوان جانباز پذیرفته‌اند. گویی گاز خردل از دودکش خانه‌هاشان آمده، کاش آن صدها سکه را به‌جای هدردادن به پای مدیرانی که هیچ گلی به سر این مردم نزدند، برای درمان این قهرمانان صرف کرده و لااقل بیمارستانی مجهز برایشان فراهم می‌کردند. کاش این بخشش و این غیرت فراوان بود. کاش!

روزنامه تهران امروز

کد خبر: 132837

تاریخ خبر: دوشنبه, 10 تیر 1392

 

[ چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٢:٤۱ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed