<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

 عالمی دانشمند وعارفی ارزشمند که صاحب تالیفات مفیده و کتب عدیده میباشد ؛که درحدود سال  نهصد و سی  در روستایی بنام یوسفکه ل(از توابع شهرستان سردشت) چشم بجهان گشوده ازمهمترین تالیفات آن جناب،میتوان به  تفسیرقرآن مشهورشان ،مسمی به «تفسیر منقول» اشاره کرد. ایشان در  سال  هزار و دوازده هجری قمری  وفات فرموده ؛مرقد مبارک این بزرگوار واقع  در روستای بریسوی سردشت میباشد.

داستانى شگفت از پرده‏ پوشى‏

درباره «ابو عبدالرحمن، حاتم بن یوسف اصمّ» که از بزرگان  بود و علم‏ و ورع و تقواى کم نظیرى داشت، نوشته‏ اند: شهرتش به اصمّ‏ ، براى این بود که زنى نزد او آمد تا مسئله‏ اى را معلوم کند. از آن زن در هنگام کلام باد معده خارج شد و آن زن به شدّت شرمسار و خجل گشت. حاتم به گوش خود اشاره کرد، کنایه از این که کلام تو را نمى‏ شنوم، سخن بلندتر گو تا بشنوم. آن زن بسیار خوشحال شد و خدا را بر این معنا شکر کرد که آبرویش نزد آن عالم نرفت. پس از این واقعه که کسى هم از آن آگاه نشد معروف به حاتم اصم گردید، چون تا آن زن زنده بود او به همان حالت با مردم زیست، هنگامى که از دنیا رفت یکى از بزرگان او را خواب دید و پرسید: مَا فَعَلَ اللَّهُ بِکَ؟ «خدا با تو چگونه رفتار کرد؟» گفت: به سبب آن که یک شنیده را نشنیده گرفتم، بر تمام اعمال و شنیده‏ هایم قلم عفو کشید.

وَلَا تُعَاجِلْنِى بِالْعُقُوبَةِ عَلَى‏ مَا عَمِلْتُهُ‏ فِى خَلَوَاتِى مِنْ سُوءِ فِعْلِى وَإِسَائَتِى،وَدَوَامِ تَفْرِیطِى وَجَهالَتِى، وَکَثْرَةِ شَهَوَاتِى وَغَفْلَتِى‏

به عذاب و عقوبتم به آنچه که در خلوت‏هایم مرتکب شدم شتاب مکن، از کار زشتم و گناهم و ادامه کوتاهى‏ ام در بندگى و نادانى ‏ام و بسیارى شهواتم و غفلتم‏

 از درگاه قادر متعال درخواست مى‏ شود که به خاطر گناهان و زشتى‏ ها و بدى‏ها و کوتاهى ‏ها و نادانى ‏ها و شهوت‏ها و غفلت‏هایى که در خلوت از انسان سر زده است شتاب نکند و با مهلت دادن به او راهى براى بازگشت بنده گناه‏کار شرم‏سار باز نماید. که تأخیر در عقوبت و مهلت دادن به گناهکار صفتى از صفات حضرت حق است.

[ پنجشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed