<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

1234شهرستان سردشت یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است و با داشتن موقعیت کوهستانی،جنگل های انبوه، دره های سرسبز، رودخانه های پرآب و پرندگان رنگارنگ، طبیعت بسیار زیبایی به وجود آورده است. سردشت را پل فلزی رودخانه “زاب” که از دوران جنگ به یادگار مانده است، از جاده اصلی جدا می کند. طبیعت سردشت و جاده های پرپیچ و خمی که دل کوه را شکافته و انبوه درختان جنگلی آن، آنقدر زیباست که دیدن آن می تواند برای هر تازه واردی بسیار جذاب باشد. اگر در دوران جنگ، سردشت بمباران نمی شد، جنگل های اطراف آن بسیار گسترده تر جلوه می کرد و این منطقه به یکی از زیباترین و دیدنی ترین مناطق کشور تبدیل می شد. با این وصف می توان گفت این منطقه بکرترین مناظر را دارد، به طوری که سردشت و شهرهای اطراف آن را باید شمال بدون رطوبت نامید .
    وسعت این شهر 1411 کیلومتر مربع است و 30904 نفر جمعیت دارد. جمعیت روستاهای اطراف آن نیز 62264 نفر برآورد می شود. سردشت که دارای 2 بخش و 6 دهستان است، در جنوب غربی شهرستان مهاباد واقع شده و از این شهر 125 کیلومتر فاصله دارد. فاصله سردشت از مرز ایران وعراق نیز 30 کیلومتر است. این شهر از طرف جنوب هم از شهرستان بانه 60 کیلومتر فاصله دارد.
    اکنون 5 هزار هکتار از اراضی سردشت را باغ های بسیار زیبا در بر گرفته است. محصولات منطقه انگور سیاه، گلابی، سیب، بادام، گردو و نخود است و از محصولات جنگلی آن نیز مازوج، سقز و دانه روغنی بنه را می توان نام برد.
    چشم اندازهای طبیعی سردشت
    با نگاهی به چشم اندازهای طبیعی سردشت به جرات می توان گفت که طبیعت جنگلی آن در برخی مناطق تقریبا دست نخورده مانده و وجود این جنگل های زیبا، روستای حذرآباد و بیوران و زمیران را دوچندان کرده است. برخی چشم اندازهای زیبای سردشت عبارتند از:
    چشمه گراو
    این چشمه از چشمه های آب معدنی است و املاح آن حداقل یک گرم در لیتر است. این چشمه در نزدیکی روستای “کانیه گویز” در شرق حوزه زاب است و از آن آب جوشان فوران می کند. این چشمه معدنی گازدار است و می گویند آب آن برای درمان عوارض پوستی مفید است. این چشمه در جوار شرقی رودخانه “زاب” میان روستاهای هرمزآباد و کانیه گویز قرار دارد. آب این چشمه پس از جریان در سطح زمین از خود موادی به جای می گذارد که روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می شود.
    آبشار شلماش
    از مهمترین آبشارهای حوزه زاب در مسیر رودخانه، شلماش است که به امتداد شمال غربی و جنوب شرقی در پایین دست “ویسک” و “چشم تمو” بر رودخانه زاب می ریزد. این رودخانه درست روی گسل فرعی روستای “آلمان” و روستای “شلماش” جاری است. در نزدیکی این روستا 3 آبشار در مسافت کوتاه 200 متری نمایان هستند که آبشار جنوبی تر به علت ارتفاع فراوان و شکست شیب در مرکز آن مانند 2 آبشار دیده می شود و آبشار شمالی تر که در اطراف آن پوشش جنگلی متراکم وجود دارد، از چشم اندازهای طبیعی و زیبای منطقه است و هرسال تعداد بسیاری از گردشگران به تماشای آن می آیند.
    همچنین رودخانه زیبای “زاب” در مسیر 400 تا 440 کیلومتری خود زیبایی های بسیاری به وجود آورده است و زلالی و سردی سرچشمه این رود در روستای “بیوران سفلی” مثال زدنی است.
    رودخانه زاب
    این رودخانه به دلیل واقع شدن در بخش میانی به واسطه کوه های بلند جنگلی دره ای ژرف به وجود آورده که تا قسمت فعلی امتداد یافته است. مهمترین تنگه این بخش “تنگه گرژال” است که به تازگی سدی بر روی آن ساخته می شود. شاخه ای از (زاب) صغیر از کوه های شمال غرب پیرانشهر سرچشمه می گیرد. همچنین آب شعبه هایی مانند “چم لاوین” و “چم بادین” به تنگه گرژال می ریزد. این رود در دشت “کلوی” در 6 کیلومتری سردشت و در پیچ و خم کوهستان جریان دارد و با پیوستن شعبه های دیگری به آن مانند چم، شلماش و زرگه، مرز بین ایران و عراق را در منطقه “آلان” پدید آورده است. این رودخانه از طریق “چم تیت” وارد خاک عراق شده و با رودهای دیگر به دریاچه “دوکان” عراق می رسد و بعد به دجله می پیوندد. در کنار همین رود ابومسلم خراسانی، مردان بن حمار آخرین خلیفه اموی را شکست داد. روی رودخانه زاب صغیر 3 پل ساخته شده است: “پل قلاتاسیان” را در اواسط قرن سیزدهم شیخ مولانا صادق از مریدان شیخ یوسف شمس الدین برهان میان روستاهای بنی آوا و موسالان ساخت. “پل فلزی” که در سه راهی سردشت- مهاباد- بانه است از سوی عزیزخان مرکی سردار کل از رجال معروف دوره قاجاریه و داماد میرزا تقی خان خراسانی ساخته شده است. سومین پل نیز “پل تیت” در 6 کیلومتری روستای “میتوش” است. رودخانه زاب در مسیر خود از پیرانشهر، سردشت تا عراق چشم اندازهای بسیار زیبا را به وجود آورده که بویژه در فصل بهار بسیار تماشایی است.
    حمام قدیمی سردشت
    حمام قدیمی جنب کاروانسرای الیاس آقا (پارک شهر) به دستور عزیزخان مرکی سردار کل والی کردستان ساخته شده و در سال 1378 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
    روستای بیوران
    در شرق شهرستان سردشت روستای سرسبز و خوش آب و هوایی به نام “بیوران” است که سرچشمه معروفی دارد. آب این سرچشمه در وسط تابستان آنقدر سرد است که کمتر کسی می تواند دست هایش را به مدت یک دقیقه در آن نگه دارد.
    پل قلاتاسیان
    جلگه اصلی “زاموا” که رودخانه “زاب” کوچک در آن جاری است در بخش میانی در میان کوه های بلند جنگلی، دره ای ژرف به وجود آورده که با شتر گلوهای متعدد تا قسمت سفلی امتداد یافته است. مهمترین تنگه این بخش تنگه مشهور گرژال است. یکی از پل های باقیمانده بر روی این رودخانه پل “قلاتاسی” یا “قلاتاسیان” است. این پل شمالی، جنوبی است و در حقیقت به استثنای یکی از ستون های شمالی که سنگ چینی ملات آن تقریبا از پایه شروع شده است بقیه ستون ها را سنگ های طبیعی دو طرف پل که ناشی از شیب تند کوهستانی و آخرین دامنه آن است با 3 ستون سنگی نیمه تمام طبیعی که هر کدام با سنگ چینی محکم پایه های اصلی پل را تشکیل می دهند. این پل که به نام روستای قلاتاسی خوانده می شود بر سر راه قدیمی میرآباد به مهاباد در قسمت شمالی رودخانه “زاب” کوچک بنا شده است. تاریخ ساخت پل درست مشخص نیست اما آنچه مسلم است در اواسط قرن سیزدهم هجری به دستور شخص نیکوکاری به نام شیخ مولانا ساخته شده که به همین جهت به نام پل “مولانا” شهرت دارد.
    ناهید جعفرپورکامی

[ چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ٤:۳٠ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed