<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


                                                                                           
قه ندیل کوێ یه ؟

قه ندیل زه نجیره کێوێکی پڕ له شیو و دۆڵ و لووتکه و ئه شکه وت و ره وه زی سه خت و لێڕه وار و داوێنی کاکی به کاکی وزۆر شتی سه یر و سه مه ره ی تره . به پێی هێندێ له به ڵگه نهێنیه کانی باوه ڕپێکراو قووڵایی دڵی قه ندیل یه کێ له کانزا گه وره کانی ناوچه ی رۆژهه ڵاته .
ئه م ناوچه یه شوێنی ده سه ڵاتی نه ته وه یاساغه کانه . قه ندیل دایمه جێگای هه وارچی و که ژه وان و ته ره گه ی ژنان و پیاوانی ته ره ی پارچه جیاجیاکان و جێی حه سانه وه و حه شارگه ی گرووپه دژبه ره کانی ده وڵه تانی ناوچه بووه .
به ڵام ئه وه ی که جێی باس و سه رنجه ، ئه وه یه که تا ئێستاشی له گه ڵدابێت ، هیچ کام له ده وڵه تانی ناوچه خۆیان به خاوه نی ئه م زه نجیره کێوه نازانن . کاتێ که له رۆژ هه ڵاته وه ده درێته به ر شاڵاوو به خه ستی تۆپ باران ده کرێ و زه ره ر و زیان به دانیشتوانی ناوچه که ده گات ، هیچ لایه نێک ( ده وڵه تێک ) نیه که بڵێ هێرش کراوه ته سه ر خاکی و وڵاته که ی که وتۆ ته به ر په لاماری نیزامی.له هه مان کاتدا که سه ربازانی تورک سنوور ده به زێنن و به چه کی سووک و قورس و هه روه ها به بۆردمانی فڕۆکه ش شاڵاوی بۆ دێنن و له که ناڵه خه به ریه کانیانه وه راده گه یه نن که سنووریان به زاندووه و له ده ره وه ی سنوور به دژی په که که خه ریکی ئۆپه راسیۆنن ، هیچ کام له ده وڵه تانی تر خۆیان به لایه نی هێرش بۆ کراو نازانن . وه کوو نه بایان دیبێت و نه بۆران و هیچ شتێک رووی نه دابێت ، ته نانه ت وه کوو هه واڵێکیش رای ناگه یه نن.
کاتێ ده وڵه تی تورکیا حکوومه تی هه رێم ده خاته ژێر زه خته وه و داوای ده ر کردنی پارتی کرێکارانی کوردستان له خاکی هه رێم دا ده کات ، ئه وان ده ڵێن که په که که له قه ندیله و له خاکی کوردستاندانیه .

سه یرتر له مانه ئه وه یه که ئه م شوێنه به پێی سووننه تی ناوچه که و هه روه ها به پێی را و بۆچوونی حاکمان و ده مڕاستانی ئه مریکا ، نه که وتۆته نێو جه غزی هێڵی دژه فڕینه وه و ئه مریکا وه کوو تاکه ده سه ڵاتداری وڵاتی عێراق خۆی به خاوه نی قه ندیل نازانێت . هه ر بۆیه ده بینین فڕۆکه کانی تورکیا زۆر به ئازادی به سه ر ئاسمانیدا ده فڕن و ته نانه ت له لایه ن ناوه ند ه ئیتلاعاتیه کان و فڕۆکه گه ڕۆکه کانی ئه مریکاوه زانیاری تێر و ته سه لیان ده درێتێ و شوێنی خۆ حه شاردانی گریلاکانی په که که به ئه رته شی تورکیا ده درێت .دوای بۆردومانی قه ندیل له لایه ن فڕۆکه کانی تورکیاوه و گه یشتنی ئه و هه موو زه ر ه ر و زیا نی گیانی و ماڵیه به خه ڵکی زه حمه تکێشی ناوچه که ، هیچ وڵاتێک خۆی نه کرده خاوه نی و وه کوو به فره که ی پار رۆیشت .
ئاخۆ قه ندیل کوێ یه ؟ !! قه ندیل ناوچه یه کی یاغی و کۆنترۆڵ نه کراوی رۆژهه ڵاتی ناوینه . بێ گومان هه موو ئارامی و ئاسایشی ناوچه که به وێوه به ستراوه ته وه . تا ئه و کاته ی ئه شکه وت نشینانی ئه م شاخه سێحراویانه به هه ند وه رنه گیرێن و له ده سه ڵاتی ناوچه که به شدار نه کرێن و وه کوو شارۆمه ندی خاوه ن که رامه ت سه یر نه کرێن ، نائارامی و ئاڵۆزی هه روا باڵ به سه ر ئه م به شه ی گۆی زه وی دا ده کێشێ .

[ چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed