<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x


قدی بر آنچه که تاکنون بر شهر مرزی پیرانشهر گذشته / مدیریت شهری پیرانشهر با تمرچین جان می گیرد

اگر شهرداری یک مدیریت معقول انجام می داد می توانست از قبل صدور پروانه همین مجتمع ها  و طرح های در حال اجرا توسط بخش خصوصی در بازار، هزینه تغییر و تحول اساسی در شهر را ایجاد کند .

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : پیرانشهر را درقدیم ” خانه ” می گفتند ؛ شهری که اساس توسعه اش کشاورزی است، شهری که کمتر از یک ساعت با کشور عراق فاصله دارد و قبل از محور کشاورزی می تواند اساس پیشرفتش را  درمرز و تبادلات مرزی و حوزه تجاری و خدمات جستجو کند. شهری که مورد بی توجهی محض مسوولان در ادوار گذشته  قرار گرفته !

تنها شهری در استان آذربایجان غربی که ۳ پادگان دارد و از این لحاظ دارای موقعیت خاص جغرافیایی و سوق الجیشی است. در گذشته مورد تهاجم سیستم دشمن بعثی و ضد انقلاب قرار گرفت ، همیشه یک طعمه بوده و امروزه هم هست.

 

شهریست که می تواند به یک منطقه آزاد تجاری تبدیل شود و یکی از درخواست ها از دولت آینده هم همین موضوع خواهد بود که پیرانشهر استحقاق تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد و از قبل این مهم می تواند توسعه را به شکلی واقعی تجربه کند.

سال ۸۸ با همت دولت نهم و با درایت استاندار وقت دکتر رحیم قربانی یکی از روزهای دیرینه و بحق مردم شهرستان  واستان، ( تمرچین ) به عنوان مرز رسمی شناخته و به تصویب هیات دولت رسید.پایانه مرزی در سریع ترین زمان ممکن در دستورکارقرار گرفت.

اساسی ترین مشکل این شهر عدم توسعه یافتگی مفرط در حوزه شهرسازی و عمرانی داخلی شهر است هرچند قبل از سال ۸۸ یک رشد شتابان گرفت ولی به یکباره و در اثر ندانم کاری  ، بی توجهی ، بی مبالاتی واردیک رکود شدید شد و در دور سوم شورای اسلامی شهر با یک حرکت لاک پشتی در جا زد ، بطوریکه  بعنوان مثال در طول ۶ سال ۳ شهردار و ۳  سرپرست به سکان مدیریت شهری تکیه زد .

 با نگاهی اجمالی به وضعیت پروژه های عمرانی در حال ساخت و وضعیت نامناسب خیابان ها و کوچه ها و معابر به این مهم می رسیم که شهر پیرانشهر در یک بی مدیریتی محض به سر می برد و سهم مدیران و مسوولان اجرایی در کنار مدیران امور شهری و شهرداری و شوراها بطور مساوی و البته عدم همکاری مردم هم مزید بر علت شد تا پیرانشهر نتواند از امتیاز مرزی خود استفاده بکند.

در حال حاضر بیش از ۱۰ مجتمع تجاری بزرگ در حال ساخت و اگر شهرداری یک مدیریت معقول انجام می داد می توانست از قبل صدور پروانه همین مجتمع ها  و طرح های در حال اجرا توسط بخش خصوصی در بازار، هزینه تغییر و تحول اساسی در شهر را ایجاد کند .

بطوری که کل اعتبار یکسال شهرداری که کمتر از ۷ میلیارد تومان بود از همین پروژه های در حال ساخت ۵۰ درصد این مبلغ تحقق می یافت و پروژه ها به خواب فرونمی رفت !

 البته مقصر اصلی این نابسامانی شوراهای اسلامی دور سومی بودند که نتوانستندیک شهردار کارآمد و قوی برای یک  مدیریت شهری برگزینند و البته هدایت آن توسط مسوولان و مدیران اجرایی شهرستان هم می تواند مشکل اصلی این رکود باشد.

اکثر پروژه های در حال اجرا راکد مانده این شهر مربوط به دوران مدیریتی عبداله اسماعیلی و بعد از آن کامران فاتح است و بدون شک  دوران فعالیت اسماعیلی و فاتح دوران پیشرفت و ترقی امور شهری پیرانشهربود و شایسته است شورای دور چهارم با بررسی نقاط ضعف فعلی از اینگونه افراد و چه بسا کسانی که امور شهری را خوب می شناسند بهره گیرد.جایگاه واقعی به شهر بخشند و شهری در شان و مقام شهرستان مرزی و در حال توسعه برای مردم بسازند. و کمک کنند تا طرح های در حال رکود از خواب بی مدیریتی خارج شوند، از جمله تسریع در رینگ کمربندی اول و دوم ، ساماندهی معابر عمومی و خیابان و کوچه ها و آسفالت آنها به عنوان ابتدایی ترین کار ممکن،توسعه فضای سبز و مبلمان شهری ،تعریف منابع پایدار شهری و استفاده بهینه ار منابع موجود،تسریع در راه اندازی کارخانه کمپوست شهرداری ، در دستور کار قرار دادن و جذب اعتبارات شهری و رایزنی موثر با دولت و مسوولان استانی برای توسعه بخشی شهرستان و … می تواند اساس برنامه های مدیریت شهری در آینده باشد و شهرداری انتخاب کنند تا بایک برنامه کارشناسی کمک کند تا پیرانشهر را واقعا پیرانشهر کند.

[ جمعه ۱۱ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱:۳٢ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed