<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

مشاهیر سردشت


ابن الحاج( هزار میردی)

علامه شهیر و دانشمند بزرگ و  عارف نامی و استاد کلامی ملا محمد فرزند حاج حسن مشهور به (ابن الحاج) متولد روستای سنجوی از دهات سردشت . وی از محدثین و متکلمین بزرگ است که به علت تبحر در  علم کلام به (علامه کلامی) شهرت یافته است.

وی تحصیلات خود را ابتدا در ذادگاهش شروع کرد و پس از ان به سیر و سیاحت پرداخته و از هر گوشه ای توشه ای و از هر خرمنی خوشه ای فراهم اورد تا اینکه به حد کمال رسید پس از اخذ اجازه به سنجوی برگشت و مشغول تدریس شد اما بعد از چندی به ابادی هزار میرد  از روستاهای اطراف سلیمانیه مهاجرت کرد تا اخر عمر همانجا می زیسته است . جمع کثیری از فضلا و دانشمندان بزرگ کرد از شاگردان استاد (فرجاد) بوده اند از جمله ملا عبدالله بیتوشی و معروف نودهی برزنجی.

شاعی در توصیف ابن الحاج چنین سروده:

ملا محمد انکه زدریای علم خویش           گوش زمانه پر در شاهوار کرد

ذکری چون ذکر او نبود در هزار ذکر            مردی به سان او نبود در هزار مرد

 ابن الحاج منظومه ای  به زبان کردی دارد  به نام مهدی نامه که در ۱۱۸۶ ه ق انرا نظم کرده است و شامل ۶۴ بند که هر بند ان دارای ۴ مصراع می باشد.

[ سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed