<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

 آب چشمه پس از جاری شدن بر سطح زمین از خود موادی بر جای می گذارد که روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده گردیده و یکی از نادرترین و زیباترین جلوه های طبیعت را در منطقه و حتی کشور به وجود آورده است .

آب آن از نظر سنتی جهت معالجه امراض جلدی شهرت داشته و ضمن خواص درمانی و بیوفیزیولوژیکی در درمان ناراحتی های پوستی مورد استفاده قرار گرفته است.

 


آب چشمه از دو مظهر به فاصله ۱۰۰ متر از یکدیگر از زمین خارج مى‌شود. سنگ‌هاى کربنات آهکى اطراف دو مظهر را تراشیده و دو حوضچه به وجود آورده‌اند، حوضچهٔ اول به شکل مربع مستطیل و به طول ۲/۴ متر، به عرض ۱/۹ متر و به عمق ۸۰ سانتى‌متر است.

حوضچه‌ دوم در شمال شرقى حوضچه اول قرار دارد و به شکل مستطیل به طول ۱/۸، به عرض ۱/۴ متر و به عمق ۲۰ سانتى‌متر است .از نقاط گوناگون کف حوضچه‌ها گاز به مقدار فراوان خارج مى‌شود، ولى آبدهى چشمه‌ها خیلى کم است. این دو حوضچه به فاصله تقریبی 10 متر از یکدیگر قرار دارند .

این چشمه زیبا که آب آن غیر قابل شرب است , از چشمه های آب معدنی گازدار است و املاح آن حداقل یک گرم در لیتر است .

می گویند آب آن برای درمان عوارض پوستی بهتر از هر دارویی است و برای از بین بردن جوش نیز مفید است و کسانی که حساسیتهایی نسبت به مواد شوینده دارند نیز از آن استفاده میکنند .

آب این چشمه پس از جریان در سطح زمین وارد کانال کوچکی می شود و سپس به کانالهای کوچکتر تقسیم میشود و در نهایت از تمامی نقاط تپه ای که بر روی آن است به پایین سرازیر میشود .

این چشمه که از خود موادی بجای می گذارد , روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می شود و یک تپه رسوبی خارق العاده را بوجود آورده است .

در حقیقت املاح موجود در چشمه گراوان پس از میلیونها سال این تپه شگفت انگیز را بوجود آورده اند و وقتی آفتاب به این تپه می تابد زیبایی آن خیره کننده میشود .

این چشمه یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان سردشت است و هر ساله افراد زیادی از اقصی نقاط کشور را به سمت خود می کشاند ./

[ دوشنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed