<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

0933


شیخ ملا محمد مشهور به سعدی ثانی

 

استاد شیخ عبدالرئوف نقـشـبندی ،

 

شیخ ملا محمد مشهور به سعدی ثانی فرزند عارف کامل حضرت شیخ محمدامین نقشبندی(قدس سره) ،پدر و استاد اول ماموستا شیخ عبدالرئوف بود. ابن الشیخ به سال 1305 هـ.ق دیده به عالم خاکی گشود(دقیقا همزمان با عروج ملکوتی جناب کاکه احمد شیخ سلیمانیه ای،فرزند عارف نامی حضرت شیخ معروف نودهی و استاد جناب شیخ محمدامین نقشبندی).

 

آن شب که جناب ملا محمد متولد میشود پدرش(شیخ امین)در بیاره شریفه در محضر حضرت شیخ ضیاء الدین نقشبندی(قدس سره) معتکف و مشغول سیر الی الله بود؛صبح روز بعد حضرت شیخ ضیاءالدین رو به سوی شیخ امین کرده میفرماید:تو را مزده باد که امشب خداوند به تو پسری عطا فرموده و من نامش را «محمد» نهاده ام و او را به فرزند معنوی خود می پذیرم.بعدها که شیخ امین به روستای بیژوه(اسلام آباد کنونی)برمیگردد قریب سه ماه از تولد «محمد» گذشته بود و شیخ احمد سراوی (والد ماجد شیخ امین) نام فرزند متولد شده را عثمان نهاده بود.اما پس از شنیدن ماجرای شیخ ضیاءالدین و اینکه ایشان نام «محمد»را برگزیده اسم عثمان را به محمد تغییر دادندو او را محمد نام نهادند.بارها شیخ ملا محمد فرموده اند :من محمد عثمانم.(بر گرفته از کتاب اختران ثابت و سیار آلان سردشت.استاد شیخ عبدالرئوف نقشبندی.ص30)

 

شیخ ملا محمد در کنف حمایت و تربیت والدینش در سن هفت سالگی قرائت کتاب تصریف زنجانی(در علم صرف) را شروع کرد.کتب فقهی و علوم دینی و بینش های اسلامی و قواعد و دستورات ادبیات فارسی و عربی را در محضر والدش فرا گرفت؛وی طبع شعر بسیار قوی داشته و اشعار آبداری سراییده ؛ در به کار بردن فنون و صناعات ادبی و بدایع شعری آنچنان تبحر داشتند که به«سعدی ثانی» شهرت یافته بودند.وی در شعر مقلد حافظ و مولوی و به ویژه سعدی(علیهم الرحمه)بوده و در ابیات مفرده به شیوه ی مولانای جام شعر می سرایید.به عنوان نمونه یکی از ابیات مفرد مولانای جامی را که حضرت مولانا خالد ذی الجناحین تغییر داده و بعد شیخ ملا محمد هم در آن تجدید نظر فرموده و تغییر دادده است ذکر میگردد:

 

مولانای جام می فرماید:

 

چو رسی به طور سینا ارنی مگو و بگذر که نیرزد این تمنا به جواب لن ترانی

 

مولانا خالد ذی الجناحین شهرزوری چنین میفرماید:

 

چو رسی به طور سینا ارنی بگو و مگذر شنوی ز دوست حرفی اگر چه لن ترانی

 

شیخ ملا محمد هم چنین فرموده اند:

 

بر خود دهد خموشی به سخن میا که سینا به خموشی کام برد از ارنی و لن ترانی.

 

(بر گرفته از کتاب اختران ثابت و سیار آلان سردشت.استاد شیخ عبدالرئوف نقشبندی.ص 37)

 

ابن الشیخ در شیوه ی نثر نویسی هم به سان اشعار لطیف و پر نغزش در خور توجه و ستایش است.اینک نمونه ای از نوشته های منثور او در وصف پدرش حضرت شیخ محمد امین:

 

«... آری ذوات مقدسه ی ایشان و نفوس ذاکیه ی عالیشان به عین توفیق از کمال ریاضت و حُسن مجاهدت و صفای درون آنقدر پرورش یافته که گویا در صفای باطن با صبح صداقت از یک پستان شیر خورده اند و ضمایر پر نور ایشان که مانند طور جمال و مظاهر انوار حق است آنطور به لمعات تجلیات متحلّی گردیدهکه گوییا مهر انور در دایره چرخ اخضر از کاسه کشکول همتشان فیض و افاده دریوزه کرده است»(اختران ثابت و سیار آلان سردشت.استاد شیخ عبدالرئوف نقشبندی.ص 55)

 

شیخ محمد امین برای پخته شدن و پرورش نیروی شعری و ذوق شاعرانه فرزندش کتابی به نام (وافیه شرح کافیه) در علم عروض و قافیه تالیف نموده و بدوتقدیم می کند که در نوع خود بی نظیر است.

 

ملا محمد در سن بیست وسه سالگی پس از خوشه چینی از کمالات و افادات والدش جهت ادامه تحصیل و فراگیری کمال و منطق وحکمت راهی روستای ربط میشود و از محضر استاد ملا غزائی گناوی بهره ها می برد.در سال 1333ه.ق جهخت فراگیری علوم ریاضیات و نجوم واسطرلاب راهی حوزه سلیمانیه می شود و وارد مکتب «عرفان افندی» می شود و پس از خوشه چینی از خرمن علوم و معارف آن بسوی زادگاه خود مراجعت نموده و روزگار را به تدریس و ارشاد و امرار معاش از طریق کشاورزی سپری می نماید.

 

سعدی ثانی در علوم مختلف سیاست،ادبیات،عرفان وتصوف و فقه دانشمندی بی نظیر و نویسنده ای کامل الشرائط بود که بنا به قول خودش:«نویسنده کسی است که نوک خامه ی وی تسلی بخش دلهای مرده و نشاط آفرین ارواح افسرده باشد.»( برگرفته از کتاب اختران ثابت و سیار آلان سردشت،استادشیخ عبدالرئوف نقشبندی.ص42)

 

سبک نویسندگی شیخ ملا محمد از آثارش هویداست؛سهل ممتنع که شیوه ی ادباست یعنی ساده و آسان و درعین حال دست هر کس به دامن رفیعش نرسد .

 

معظم له پس از تفرج در عالم شعر و ادب و فقاهت و تقوا و تصوف و عرفان در سن شصت و هفت سالگی دار محنت را ترک و به لقاءالمحبوب خرامید.

 

از آخرین اشعار ایشان رباعی پند آموز و پرنغزی است که یکی دو سال قبل از وفاتشان سروده اند و در آن سن وفات خود را بصورت رمزوار برای فرزندش بیان نموده و فرزند خردسال را به حفظ این شعر توصیه نموده است.

 

پس از (چندی) همی بینی پسر را بی پدر گردد نماند بی پدر هرگز چو فرزند هنــر گردد

 

اگـــــر بادی وزد، کـودن به بندی مـــبتلا بینی هنر ور محترم گرچه جهان زیر و زبر گردد

 

در اینجا رمز کار و نکته فابل توجه که مربوط به سال وفات ایشان میباشد کلمه ی «چندی» است که به حساب ابجد مطابق عدد شصت و هفت است و درسال شصت و هفتم از عمر شریفش به لقاءالله شتافت و این معنی را پر واضح در مصراع اول به شیوه ی ابجد گنجانیدهکه تصریح میفرماید:پس از ابجدیت «چندی 67»، ای پسر من! تو بی پدر خواهی شد...

 

 

 

لینک مطلب : http://hesam1365.blogfa.com/post/26

[ یکشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ٩:٠۳ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed