<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

0933


 

بنا مسجد خلیفه فتاح

 

به طوری که قرائن و مدارک موجود نشان می دهد «مرحوم خلیفه فتاح» شخص مؤمن ، متدین و با تقوا جد بزرگ ، فتاحی های سردشت می باشد ، از طرف شیخ ضیاء الدین عمومی شیخ حسام الدین به سمت خلیفه منصوب گردید . در سال(1285 هـ .ق) مسجد خلیفه فتاح را با اصول قدیمی که دارای ایوان و خدمات موقوفه بوده بنا نهاده و در جنگ بین المللی اول روسها این مسجد را آتش زدند که در سال (1322 هـ.ق) مرحوم حاج غلام فرزند خلیفه فتاح آن را تعمیر می نماید مرحوم ملا سعید نیز در آن مسجد به سِمت پیش نمازی تعیین می گردد . در سال (1336 هـ .ش) با کمک فرمانده وقت و پیشنهاد ملا سعید و کمک مردم تعمیر و ملا سعید تا آخر عمر در آن پیشنماز بود . در سال(1354 هـ .ش) مرحوم حاج مطلب شمامی از جمله مردان طراز اول سردشت با کمک اهالی خیر از نو بنا و مسجد مدرن امروزی را ساخت از خداوند تعالی مسئلت می نمایم به کلیه آن ها در این باقیات الصالحات پاداش خیر عطا فرماید.

 

مضافاً در سال های متمادی مخصوصاً از سال1279 تا 1307 هـ . ش فیمابین دولیت ایران و طایفه (میراودلی ) پشتدری عراق بیش از سی سال بود خصومت و جنگ و کشتار و ناامنی حکم فرما بود. مرحوم حاجی غلام به سمت میانجی فیمابین طایفه میراودلی و سران حکومت وقت تعیین و آن مرحوم نقش اساسی در این مورد عهده دارد و با تماس مکرر صرفاً برای رضای خدا قبول زحمت فرموده و با تماس های مکرر و رفت و آمد زیاد به نحو احسن فتنه را خاموش و امنیت مرزی در نتیجه تدبر و زحمات آن مرحوم برقرار گردید که هم اکنون فرزندان خلف و نوه های آن مرحوم و طایفه فتاحی دارای شخصیت و الا در منطقه می باشند.

 

تهیه کننده : نرمین معروفی، کارشناس آموزش ابتدائی

 

لینک مطلب : http://narminsardasht.blogfa.com/post-19.aspx

[ یکشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٥٧ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed