<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

آلان سردشت_ باتلاق سردار مقدونی
به قلم : هیوا سعدی
بخش دوم :
داستان حمله ی اسکندر مقدونی به ایران در دوران هخامنشیان و فتح تمامی قلمرو هخامنشیان و نیز هندوستان را همه ی ما در داستانها و روایات کتب تاریخی دیده و یا شنیده ایم . سرچشمه ی همه ی این داستانها از قلم مورخان یونانی ست که اولین راوی آن به نام دیورسیسیلی که در قرن اول قبل از میلاد می زیسته وقدیمی ترین مورخی است که آثاری درباره اسکندر به او منسوب است . این مورخ سه قرن بعد از اسکندر می زیسته وقاعدتاً نوشته های او که نزدیکترین مورخ به اسکندر است باید مورد توجه خاص باشد. بعد از وی نیز مورخانی از جمله : کنتکورث-(کوینتوس کورثیوس روفوس) ، پلوتارک ، ژوستن ، آریانوس و استرابون ، به شرح داستان حمله ی اسکندر و کشور گشایی های او پرداخته اند . خوب است بدانیم که هیچ مورخ دیگری از هیچ جای دنیا در این مورد چیزی ننوشته و حتی اطلاعی هم در این مورد نداشته اند . داستان اسکندر هم در ایران که در کلیه ی ادوار تاریخی بعد از آن برهه ی زمانی ریشه دوانیده است ، از همین کتب بونانی گرفته شده و اقتباس گردیده است و هیچگونه نوشته با یافته ای تاریخی مکتوب مبنی بر آن بدست نیامده است.
در طول چند دهه ی گذشته چند نفر از مورخان و صاحب نظران ایرانی برای اولین بار این داستانها و حتی شخصیت اسکندر مفدونی و ماهیت آن را نیز زیر سوال بردند که مهمترین آنها : اصلان غفاری ، دکتر احمد حامی ، پرنیان حامد و چند تن از نویسندگان دیگر می باشند. اشخاص مذکور هر کدام به نوعی لشکر کشی اسکندر را زیر سوال برده و به طرح نظریات بسیار ارزشمندی پرداخته اند . از بین آنها پرنیان حامد و انوش راوید در نوشته های خود به طور کلی منکر وجود همچین شخصی(اسکندر مقدونی)شده اند که به نظر من با توجه به سکه های یافت شده و نیز آثار بر جای مانده از آن دوران ، افراط بیش از حد است . اصلان غفاری بسیار منطقی و استادانه به طرح چند سوال در مورد راویان آن و نیز چگونگی فتوحات اسکندر پرداخته که جای بسی تامل است . در این بین دکتر حامی مشهور به پدر راه ایران که به گفته ی خودشان تمام عمر خود را در راههای ایران به دنبال رد پایی از اسکندر مفدونی گشته ، مواردی را اشاره کرده اند که تاریخ آن سردار مقدونی را به چالش کشیده و توانسته است تا حدودی اطلاعات مفیدی ارائه دهد که ثابت کند ادعای مورخان یونانی کذب محض تاریخی است. ایشان با توجه به تحقیقات چندین ساله ی خودشان اطلاعات جالبی در مورد اسامی ذکر شده در کتب یونانی و تطبیق آنها با محلها و مناطق خاص در ایران ارائه داده اند که متاسفانه علیرغم این کشفیات بزرگ و مهمِ تاریخی در نتیجه گیری آخر به بیراهه رفته و بر اساس حس میهن پرستی که داشته اند منکر خیلی از واقعییات شده یا سعی در بازگویی آن به شکلی کاملا وارونه داشته اند.
به هر حال بازگویی و تشریح نظریات فوق از حوصله ی این محیط کاملا خارج است و همین مقدار به نظرم کافی است تا زمینه ای داشته باشیم برای شنیدن ادامه ی نوشته ، به همین دلیل سعی خواهیم کرد که بسیار مختصر و مفید به بیان اصل موضوع و نیز بیان رابطه ی آن با مناطق سردشت ، بپردازیم.
در بخشهای بعدی ما در هر قسمت با طرح یک سوال سعی خواهیم کرد که خیلی کوتاه کذب روایات کتب یونانی را ثابت کرده و مواردی را که مربوط به منطقه ی سردشت است توضیح دهیم و تا توانسته باشیم فرضیه ای مفید و جامع بر اساس واقعیتهای موجود در این مورد اداه داده ، که چه بسا مورد توجه اساتید امر قرار گرفته و ایران و ایرانی در مقابل عظمت تاریخ این منطقه سر تعظیم فرود آورد.
ادامه دارد....

[ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed