<

زمزیران
جاذبه های تاریخی ،طبیعی،فرهنگی،توریستی(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
x

0933


قه لای ره به ت

تاریخ را در ربط به تماشا بنشینیم .

خوایه ئه وانه ی که بی باوه رن        هیچیان نه دیوه که هه له ده رن    

ده نا سه یریکی ره به ت به دل که ن       ته ما شا یه کی به عه قل و دل که ن

بی شک هر ملتی دیرینه ای دارد و دیرینه  هر ملتی نشانگر هویت آن ملت است و مطمئناً جای جای شهرستان سردشت گنجینه ای ارزشمند از باستان را به گواه  یافته های زیر خاکی  از شهرستان سردشت را در دل خود نهفته است و شهر ربط قلب تپنده دیرینه شناسی سردشت محسوب میشود که در طول چندین سال اخیر مورد کاوش باستان شناسان مجرب قرار گرفت و آثار باستانی ارزشمندی از دوران دیرین مانناها – سه هزار پیش از میلاد – همچون خشت های لعابدار با نقوش موجودات بال دار اساطیری و خشت نوشته های باستانی را از دل خاک بیرون آورند و هم چنین سنگ فرشهای مرور با اشکال هندسی کشف نمودند که با توجه به تقارن هندسی نشان از مهم ترین بقایای معماری باستانی محسوب می شوند .

در همسایگی ربط و در کنار آثار زیر خاکی ربط ، کوهی طلائی ارغوانی رنگ کانی گراوان به عنوان جاذبه ای طبیعی تاریخی ، چشم نوازی میکند .

 

شعری از ماموستا محمد امین امینیان درباره قه لای ره به ت

قه لای ره به ت

ئه و جا بابچمه سه ر قه لای ره به ت

زینه تی شارو گولی سه ر سه به ت

ئه م قه لا به رزه م قه دیم و کونه

به یاد و بیری خه م لیم وه کونه

گوتم ئه قه لات ، قه لاتی خه بات

بو گه ل و هوزم هه وینی خه بات

 لینک مطلب

http://rozhanalan.blogfa.com/

[ دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٢ ] [ ٤:٤٢ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند.
موضوعات وب
RSS Feed