<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

آلان سردشت _ باتلاق سردار مقدونی
به قلم : هیوا سعدی
بخش نخست :
تاریخ از دیدگاه واژگانی به واژه ای اطلاق می شود که شامل اطلاعاتی راجع به گذشته است . زمانیکه تاریخ به عنوان یک زمینه و رشته ، بررسی و تحصیل می شود به معنای تاریخ بشری است که گذشته های ثبت شده ی جوامع بشری است . واژه ی تاریخ از واژه ی پارسی ماه روز آمده که این واژه پس از وامگیری از سوی عربی به شکل مورخ در آمده و پس از صرف شدن در دستگاه بابهای عربی ریشه ارخ و سپس واژه ی تاریخ از آن مشتق شده است .
سالهای سال مردم ایران زمین با واژه ی نامانوس اسکندر مقدونی زندگی کرده و سنگینی سایه ی آن را حس کرده اند در طول چندها قرن وجود این مهم در تاریخ ایران نفرت و کینه ی زیادی در دل عده ای کاشته و بالعکس عده ای را نیز ، با اعتقادات خاص خود به ستایش واداشته است . اطلاعاتی را که ایرانیان در مورد تاریخ و گذشته ی خود دارند بدون شک ( جدای از کتیبه ها و لوح نوشته ها که آن هم به لطف غربی هاست ) از مورخان یونانی قدیم گرفته شده است . در طول تاریخ ایران و یونان دو رقیبی دیرینه در صحنه ی سیاسی و نظامی بوده و دشمنیها همیشه بیشتر از دوستیها بوده است .
در مورد اسکندر مقدونی هم تمامی اطلاعات و شرح آن از اول تا آخر را ایرانیان از روی نوشته های یونانی اقتباس کرده و خود هیچ گونه اطلاعی در مورد آن ندارند که بفهمند پادشاهی جوان به نام اسکندر مقدونی در طول هفت سال چگونه توانسته است حدود هشت میلیون هکتار زمین کشورهایی را فتح کند که قبل از او هیچ کدام از پادشاهان مقتدر تاریخ در طول قرن ها نتوانسته اند به این مهم دست یازند . در این نوشته ما سعی کرده ایم با طرح فرضیه هایی و نیز با تطبیق نامها و اسامی ذکر شده در کتب مورخان یونانی با اسامی موجود منطقه آلان سردشت و همچنین روایات محلی موجود ، به این سوالات پاسخ دهیم : که چگونه اسکندر مقدونی توانسته است در طول مدت کوتاه زندگی خود به چنین فتوحاتی دست پیدا کند ؟ چرا مورخان یونانی سعی در بزرگ نشان دادن همچین شخصی دارند؟ واقعیت حمله ی اسکندر چگونه بوده و محدوده ی آن کجاست؟ کشورهای متمدن و بزرگی که راویان و مورخان بونانی به آن اشاره کرده اند کجا هستند؟
در بخشهای بعدی این نوشته سعی در تطبیق اسامی و روایات محلی با تکیه بر مستندات تاریخی در محدوده ی شهرستان سردشت خواهیم داشت و نیز وقایع تاریخی آن را به صورت مختصر روشن خواهیم نمود .....سبز باشین.
ادامه دارد......

[ جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed