<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

ربط (شهر موساسیر)

ربط شهری است در بخش مرکزی شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی ایران
شهر ربط Rabat - (موساسیر) با جمعیت ۲۰۰۰۰ نفر در استان آذربایجان غربی در مسیر سردشت به مهاباد و ارومیه واقع شده است.نزدیک ترین شهر به ربط شهرستان بوکان است این شهر محل سکونت ایل گورک مکری و دیگر عشایر مهم منطقه همچون منگور و بریاجی می‌باشد.
شهرربط دارای فواصل زیر با شهرهای ذیل می‌باشد:
ربط-سردشت ۱۶ کیلومتر
ربط-بوکان ۸۵ کیلومتر ( در حال احداث )
ربط-مهاباد ۱۰۵ کیلومتر
ربط- ارومیه ۲۰۰ کیلومتر
ربط-پیرانشهر ۹۵ کیلومتر
ربط - نقده ۱۴۵ کیلومتر
ربط-بانه ۶۲ کیلومتر
ربط-سقز ۱۳۰ کیلومتر
شهر موساسیر یکی از زیباترین عجایب طبیعی را در خود جای داده است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود می کشاند {گراوان} در یک کیلومتری موساسیرِ، چشمه ای است که از آن آب معدنی با املاح فراوان بیرون میزند.با جاری شدن این آب املاحش بر روی زمین رسوب میکند که سبب به وجود آمدن منظره ی زیبایی شده است(به شکل یک کوه).هر سال بر توده کوه مانند آن افزوده میشود
شهر ربط Rabat - (موساسیر) با جمعیت ۲۰۰۰۰ نفر در استان آذربایجان غربی در مسیر سردشت به مهاباد وتبریز وارومیه واقع شده است. این شهر محل سکونت ایل  گورک مکری و دیگر عشایر مهم منطقه همچون منگور و بریاجی می‌باشد.. شهرک صنعتی ربط یکی از فعال‌ترین شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان غربی می باشد. جاده مهم بوکان - سردشت نیز از مسیر شهر ربط در حال احداث می‌باشد که خود تحولی عظیم در توسعه مکریان و جنوب آذربایجان غربی خواهد بود. این شهر محل عبور کاروانهای باری از شهرهای اربیل و سلیمانیه کردستان عراق می باشد.
شهر ربط Rabat - (موساسیر) با جمعیت ۲۰۰۰۰ نفر در استان آذربایجان غربی در مسیر سردشت به مهاباد وتبریز وارومیه واقع شده است. این شهر محل سکونت ایل  گورک مکری و دیگر عشایر مهم منطقه همچون منگور و بریاجی می‌باشد.. شهرک صنعتی ربط یکی از فعال‌ترین شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان غربی می باشد. جاده مهم بوکان - سردشت نیز از مسیر شهر ربط در حال احداث می‌باشد که خود تحولی عظیم در توسعه مکریان و جنوب آذربایجان غربی خواهد بود. این شهر محل عبور کاروانهای باری از شهرهای اربیل و سلیمانیه کردستان عراق می باشد.
مردم ساکن در این شهر بیشتر از عشایر گورک - ملکاری -بریاجی و منگور می باشند.و مردم این شهر به زبان کردی سورانی و با لهجه مکریانی صحبت می کنند. این شهر خواستگاه یکی از بزرگترین تمدن‌ها و شهرهای باستانی در جنوب دریاچه ارومیه بنام مانایی‌ها می باشد

مختصری از تاریخچه شهر :(Memoir Of Rabat City)
تاریخچه ربط به حضور قوم مانا که برای اولین بار در سال 843 قبل از میلاد در میان متون آشوری ظاهر می شود بر می گردد . دولت مانا در اوج قدرت خود حوضه ی جنوبی و شرقی دریاچه ارومیه منطقه میانه و دره قزل اوزن را در اختیار داشته و پایتخت اصلی آن این برتو نام داشت از مهمترین محوطه های منسوب به مانا می توان به حسنلو – زیویه ، قلایچی و ربط اشاره کرد – دولت مانا در سالهای پایانی قرن 7 قبل از میلاد با افزایش قدرت دولت ماد به قلمرو این پادشاهی الحاق شد و برای آخرین بار در سال 593 قبل از میلاد از آن بعنوان تابع دولت ماد یاد می شود . با توجه به نوشته ها و نقوش حک شده بر روی آجرهای با ابعاد مختلف (30×30 – 40×40) (33×33) کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که قطعه ربط 2 مربوط به دوران مانا بود ، و پایتخت موصاصیر می باشد و معبد مهم و مورد احترام اورارتوئی و گاهی آشوری و مانا به نام خدای هالدینی (خالدینی) نیز در آن قرار دارد – محوطه این تپه حدود 50 هکتار و قطعه های زیادی نیز بعنوان دژهای محافظ این شهر مهم و باستانی در اطراف آن قرار دارد . شهر ربط در دورانهای مختلف بعد از حکومت مانا در دوران مادها – هخامنشی ها و ساسانیان نیز یک شهر و مرکز مهم بوده که قبل از اسلام نام آن رپیتوا یعنی الهه خورشید و تابستان بوده و در زمان حمله اسلام نیز دارای پادشاهی بنام قیروان بوده و مردمان آن آتش پرست بوده اند که در مقابل لشکریان اسلام شکست خورده و به اسلام گرویده اند بعد از اسلام نام این شهر رباط بوده و بعداً به ربط تغیر یافته است . و هم اکنون نیز این شهر یکی از مناسبترین محل در منطقه برای توسعه شهری بوده و در محلی استراتژیک و مناسب از هر جهت قرار گرفته است .

تعدادی از آثار مکشوفه از تپه های باستانی شهر ربط :                                                                                                   
ربط در نیمه دوم سال 1382 به شهر تبدیل و در این مدت تا کنون رشد چشمگیری از لحاظ توسعه و عمران شهری داشته که با نرخ رشد جمعیت بیش از 5/6 درصد پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به شدت بر جمعیت آن افزوده شده است جمعیت شهر ربط بر اساس سر شماری سال 1385 ، 8229 نفر بوده این در حالیست که اکثر شهروندان در زمان سر شماری مشغول کار کشاورزی و ... در روستاها و شهرهای همجوار بوده اند تخمین زده می شود که جمعیت واقعی ربط نزدیک به 18 هزار نفر باشد .
اولین شهردار این شهر آقای مهندس لقمان مرتضی نژاد بود که در دوره خدمت ایشان خدمات و توسعه چشمگیر همه جانبه عمرانی و آبادانی صورت گرفت بطوری که شهر در این مدت پوسته روستایی خود را بسرعت وا نهاده و در مسیر رو به رشدی از لحاظ فرهنگی ، اجتماعی و عمرانی قرار گرفته است با عنایت به فعالیتهای انجام گرفته از بدو تاسیس شهرداری، در تاریخ 7/5/85 ارتقای درجه شهرداری به4 از طرف وزیر محترم کشور محقق شد و این مهم مرهون تلاش ، زحمات ، همکاری و مساعدتهای بی دریغ استاندار محترم و محبوب ، معاونت محترم عمرانی استانداری ، مدیر کل دفتر فنی ، دفتر محترم امور شهری ، فرمانداری محترم شهرستان ، پرسنل تلاشگر و خدوم شهرداری ، همراهی و همدلی مجموعه شورای محترم اسلامی ومردم شریف و شهروندان همیشه در صحنه دزفول آذربایجان ، سنگرگاه دفاع مقدس مردمان این دیار بر علیه رژیم متجاوز بعثی عراق بوده و می باشد .  

http://www.rabataftab.blogfa.com/
http://www.rabatcity.ir/
http://rabatnews.blogfa.com/


چنانکه می دانیم نور خورشید یک منبع قدرتمند انرژی است. گرچه پرتو آفتاب نقش بی همتایی در تولید گرمای لازم برای حیات و همچنین تولید اکسیژن در فتوسنتز دارد در عین حال می تواند در صورت بی توجهی برای انسان مرگ آور باشد.

نور خورشید با معیاری به نام ثابت خورشیدی اندازه گیری می شود که معادل است با میزان تجزیه ای که نور خورشید در یک محدوده مشخص ایجاد می کند. بدون وجود اتمسفر در اطراف کره زمین ثابت خورشیدی چیزی حدود 1370 وات در متر مربع می شد اما با وجود اتمسفر این مقدار 20 درصد کاهش پیدا کرده و به 1000 وات رسیده است. یادمان نرود که هرچه بالاتر می رویم از میزان فیلتراسیون اتمسفر کم می شود.

عامل اصلی در آسیب به پوست و چشم پرتو فرابنفش است. علاوه بر آفتاب سوختگی پرتو UV می تواند باعث پیری زودرس پوست و همچنین بروز سرطان پوست شود. همین پرتو UV در صورت تابش به میزان مناسب بر سطح بدن عامل مفیدی در ضد عفونی کردن سطح بدن است.

پرتو UV به طور مشخص به سه گروه UVA-UVB-UVC تقسیم می شود. UVA در مقدار مناسب کاربرد درمانی دارد و UVB نیز در سنتز ویتامین D در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اما همین دو پرتو در صورت بیش تابش به بدن می توانند آسیب هایی مثل سرطان پوست، پیری زودرس پوست، آسیب به چشم و آسیب به سیستم ایمنی را ایجاد کنند.

پرتوهای UVC خطرناک ترین و پر انرژی ترین پرتوهای UV هستند اما از آنجا که این پرتوها توسط اتمسفر فیلتر می شوند تاکنون توجه کمتری به مطالعه آثار زیستی آنها بر روی انسان شده است.

 

حفاظت طبیعی پوست:

پوست با داشتن حدود 19 میلیون سلول در هر اینچ مربع بزرگترین ارگان بدن محسوب می شود. پوست یک سد حرارتی کم نظیر و همچنین محافظی در برابر عفونت، ذرات مضر و... برای بدن ایجاد می کند.

تابش مناسب نور خورشید به پوست باعث افزایش میزان سلامتی می شود و در عین حال تولید رنگیزه ملانین را افزایش می دهد که همین امر باعث تیره تر شدن رنگ پوست می شود و هرچه پوست تیره تر شود توان تحمل نوری آن هم افزایش می یابد. اما این تحمل هرگز آنقدر نیست که بتواند جلوی آسیب های حاصل از بیش تابش خورشید را بگیرد.

 

مشکلات حاصل از بیش تابش:

1) پوست خشک: پوست خشک شده ، دچار خارش می شود و رنگ آن نسبت به سایر جاهایی که مورد تابش قرار نگرفته اند تفاوت پیدا می کند.

 

2) آفتاب سوختگی: با تشدید علایم بالا ایجاد می شود.خود به چند درجه تقسیمی شود. در نوع یک درد و قرمزی پوست در ناحیه مورد تابش وجود دارد و این قسمت با مرزی بارز از بخشی که پوشیده بوده است مشخص است. در انواع شدید تر تاول های دردناکی در پوست ایجاد می شوند که گاه از شدت درد همراه با تهوع و گیجی هستند.

 

3) کراتوز اکتینی: کراتینی شدن اکتینی و سایر انواع کراتینی شدن می توانند بروز کنند.            

وجودشان اولین گام در شناسایی سرطان پوست است. بافت حالتی مثل کاغذ سمباده پیدا می کند که می تواند به رنگ های صورتی، زرد، قرمز یا قهوه ای در آمده باشد.

 

4) آسیب کلاژن پوستی: کلاژن را می توان چسب متصل کننده بدن نامید. گاه تا 25 درصد پروتئین های بدن را تشکیل می دهد. بیش تابش نور خورشید باعث آسیب به کلاژن پوستی می شود که با ایجاد خطوط روشن در پوست، شکاف های ریز و ضخیم شدن پوست مشخص می شود.

 

سرطان پوست:

مجموعه عوامل زیر باعث افزایش خطر بروز سرطان پوست در فرد می شوند:

1) داشتن پوست حساس یا موی قرمز و بلوند.

2) رنگ روشن چشم ها.

3) به راحتی آفتاب سوخته شدن.

4) داشتن خال، جوش و علائم مادرزادی زیاد روی پوست.

5) کار یا ورزش در محیط باز.

6) قرار داشتن زیاد در معرض آفتاب در کودکی.

7) سابقه آفتاب سوختگی شدید.

8) اعضای خانواده دارای سرطان پوست.

9) برنزه کردن طبیعی و مصنوعی غلط.

با دیدن چیزی مشابه هر یک از تصاویر بالا به پزشکتان مراجعه کنید. در عین حال از این زمان مراقب تغییر حالت خال های بدنتان باشید. خال های نرمال اغلب قهوه ای رنگ، به رنگ پوست و یا کم رنگ هستند، کمی فرو رفته اند، لبه هایشان کاملا مشخص است، دایره یا بیضی شکل هستند و اندازه شان کمتر از یک چهارم اینچ است. به دقت مراقب خال هایی که سریعا رشد می کنند و یا بعد از سی سالگی ایجاد می شوند باشید.

 

نشانه ها در سرطان پوست:

1) عدم تقارن: وقتی خال را به دو بخش مساوی تقسیم می کنید تقارنی که در خال های طبیعی وجود دارد وجود نخواهد داشت.

2) مرز نامشخص: بر خلاف خال های طبیعی هم پوشانی وجود داشته و مرز مشخصی با سایر بخش های پوست دیده نمی شود.

3) رنگ: در رنگ خالی که از قبل وجود داشته تغییراتی مثل پخش شدن رنگ، تیره تر شدن، و چندگانگی رنگی بروز می کند.

4) افزایش اندازه: اندازه خال به بیش از یک چهارم اینچ افزایش پیدا می کند.

5) افزایش ارتفاع: خال نسبت به سطح پوست بالاتر می آید و در سطح خود دارای نابرابری می شود.

حفاظت از پوست در برابر بیش تابش خورشیدی:

تا حد امکان سعی کنید در ساعات اوج تابش خورشید در فضای آزاد قرار نگیرید. از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر اشعه آفتاب در حداکثر مقدار خود قرار دارد. سعی کنید برنامه را طوری طراحی کنید که کمترین زمان ممکن در این فاصله زمانی سپری شود. گرچه رعایت این مسئله در صعودهای بلند بسیار مشکل است.

تا حد امکان سطح بیشتری از بدنتان را با لباس مناسب بپوشانید. بلوز و شلوار بلند و کلاه لبه دار به خصوص اگر از پارچه با قابلیت SPF باشند بسیار مفید خواهد بود.

دقت کنید از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که هم در برابر UVA و هم UVB مقاوم باشد و حتما نیم ساعت پیش از حرکت کرم را روی قسمت های برهنه پوستتان بمالید. حداقلSPF لازم در ساده ترین برنامه ها 15 است. این مقدار برای کودکان باید 30 در نظر گرفته شود. با افزایش ارتفاع باید از کرم های با SPF بالاتر استفاده کرد.

توجه داشته باشید که بعضی درمان ها و محصولات ویژه پوست خطر آسیب رسانی  UV به پوست را افزایش می دهند. در صورت استفاده از این مواد، قبل از رفتن به ارتفاع با پزشکتان مشورت کنید.

 

حفاظت از چشم ها:

وقتی صحبت از حفاظت از چشم ها در برابر آفتاب می کنیم بیشتر UVB مورد نظر است. آب مروارید،

پارگی رگ هاو ورم ملتحمه ممکن است در اثر تابش UVB ایجاد شوند. استفاده از عینک هایی که جنس لنزشان از پلاستیک است به انواع شیشه ای برتری دارد. چون در صورت برابری سایر فاکتورها پلاستیک جذب بهتری نسبت به شیشه برای UVB دارد.

کوهنوردان به علت کاهش فیلتراسون اتمسفر در برابر پرتوها و همچنین بازتابش نور از سطح برف، یخ و سنگ بیشتر در معرض آسیب های چشمی قرار دارند. استفاده از عینک مناسبی که از اطراف هم چشم ها را در بر گیرد احتمال این آسیب ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. عدم استفاده از عینک مناسب علاوه بر ایجاد آ سیب های بلندمدت که در بالا نام بردیم، می تواند موجب آفتاب زدگی و برف کوری در چشم شود که گرچه ترمیم پذیر هستند اما می توانند یک برنامه کوهنوردی را مختل کنند و بسیار زجر آور باشند. 

 

منبع: summitpost.org

گزیده برداری: فریدون فرقانی

برچسب‌ها: دانستنیهای پزشکی

 

 

 

[ یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤٧ ‎ب.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed