<

زمزیران
دانشنامه تاریخ ،جغرافیا، فرهنگ و ادبیات و فولکلور و جاذبه های گردشگری شهرهای(سردشت و پیرانشهر) 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان


وقتی درناهای کاغذی به پرواز در می‌آیند

 

جدیدترین پروژه سیروس حسن پور همچنان در مرحله تحقیق و نگارش به سر می برد.

سیروس حسن پور کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما باشگاه خبرنگاران؛ افزود: هم اکنون در حال بررسی و همچنین تحقیق و نگارش فیلم نامه "درناهای کاغذی" هستیم.

وی گفت: "درناهای کاغذی" پروژه سنگینی است که تحقیق و نگارش آن تا پایان سال ادامه دارد.

وی افزود: این فیلم نامه را به همراه نغمه ثمینی می نویسم قصه "درناهای کاغذی" نیز از سردشت و زمان بمباران شیمیایی این شهر توسط رژیم عراق آغاز می شود و دختر بچه ای که مادرش را در این بمباران از دست داده به عنوان شخصیت اصلی این طرح است. مادر دفتر کتابدار کانون پرورش فکری بود و دختر با خواندن کتاب "درناهای کاغذی" تشویق می شود در مسابقه ای در کشور ژاپن حضور پیدا کند.

وی همچنین در خصوص فیلم برداری این پروژه، گفت: فیلمبرداری به احتمال زیاد از اوایل سال 91 آغاز می شود فیلم به صورت مشترک با کشور ژاپن و بنیاد ساداکو و سیما فیلم تهیه می شود.

لازم به ذکر است؛ سیروس حسن پور با فیلم نامه "درناهای کاغذی" در بخش فیلم طلایی جشنواره بین المللی فیلم دفاع مقدس حضور داشته است.

موزه صلح چیست ؟

25 اسفند خاطرات بمباران حلبچه را به‌خاطر ما می‌آورد. اما حلبچه تنها قربانی نبود. بسیاری از مناطق مرزی کشور هدف بمب‌های شیمیایی قرار گرفتند. هنوز کشاورزان وکودکان در مرزهای ایران روی مین می‌روند و دست‌ و پا و جانشان را از دست می‌دهند.

جنگ اتفاق غمگینی است. مرگ، معلولیت، مشکلات روحی روانی، تخریب خانه‌ها و مدرسه‌ها و... از عوارض آن نیست. جنگ غمگین‌ترین اتفاق دنیاست.

سردشت موزه صلح دارد؟

تهران موزه صلح دارد.موزه‌ی صلح تهران در ساختمان اهدایی شهرداری تهران در پارک شهر قرار دارد. در این موزه اثرات جنگ، مشکلاتی را که مجروحان شیمیایی در جنگ ایران و عراق تجربه کرده‌اند و تجربه‌های تلخ انسانی را که در جنگ‌های جهانی اتفاق افتاده، به نمایش گذاشته شده است.

موزه‌ی صلح تهران چه می‌کند؟

 کارگاه‌های متنوعی با موضوع صلح و محیط زیست برای کودکان و نوجوانان درآنجا برگزار می‌شود. روزانه تعدادی دانش‌آموز از این موزه دیدن می‌کنند و با مفهوم صلح آشنا می‌شوند.

 «در این موزه، تلاش شده تا بازدیدکنندگان با جنبش جهانی صلح به ویژه شخصیت‌ها و سازمان‌های مربوطه آشنا شوند. بخشی از موزه به برنامه‌های آموزشی اختصاص دارد که برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌هایی با موضوع فرهنگ، صلح، آشتی و حقوق بشر دوستانه بین‌المللی، خلع سلاح و لزوم ریشه‌کن شدن سلاح‌های کشتار جمعی از جهان و پیامدهای جنگ می‌پردازد.»

راهنماهای موزه خود قربانیان جنگ و مجروحان شیمیایی هستند و از اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمایی.

« در دنیا 150 موزه‌ی صلح وجود دارد که همگی پیامد‌های ناگوار جنگ را یادآور می‌شوند.»

در موزه صلح تهران :«در موزه‌ی صلح با قابیل، اولین کسی که در جهان جنگ را شروع کرد و برادر خود را کشت آشنا می‌شویم، با ضحاک ماردوش هم و بعد به هیتلر و صدام و دیگر جنایتکاران جنگی می‌رسیم.»

اندیشه‌ی تأسیس این موزه در سال 1384 شکل گرفت. محمدرضا تقی‌پور مقدم، مدیر موزه هم که خودش مجروح 70 درصد است تعریف می‌کند که چگونه آمریکا در جنگ ویتنام گرد سرخ شیمیایی را بر روی جنگل‌های ویتنام ریخت، طوری‌که هنوز در آن‌ منطقه کودکان ناقص‌الخلقه به دنیا می‌آیند.

او درباره‌ی تاریخچه‌ی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول و دوم می‌گوید و جانبازان شیمیایی را نشانمان می‌دهد و از سرگذشت آن‌ها برایمان می‌گوید.

مدیر موزه درباره‌ی گاز خردل، گاز اعصاب و... اثرات مزمن این گازها که تا سال‌ها در ایران باقی خواهد ماند،‌ توضیح می‌دهد.

ژاپن و موضوع صلح

 ژاپن کشوری است که بسیار بر روی این موضوع کار کرده است و با موزه‌ی صلح تهران هم ارتباط خوبی دارد.

کونیکو یامامورا (بابایی)، مدیر هنری موزه، ژاپنی است و در کارگاه‌هایی به کودکان و نوجوانان اریگامی یاد می‌دهد.

آن‌ها در کارگاه با هنر اریگامی آشنا می‌شوندو با کمک خانم بابایی یاد می‌گیرند درناهای کاغذی درست کنند. داستان درناهای کاغذی را می‌دانید که بعد از حمله‌های اتمی به ژاپن دختر کوچکی به سرطان خون مبتلا می‌شود و مادرش به او می‌گوید:« اگر 1000 درنای کاغذی درست کنی خوب می‌شوی ...»

و هر سال در ژاپن به یاد این دختر در مراسمی درناهای کاغذی درست می‌کنند.

در شهر هیروشیما رنج‌های حاصل از کاربرد سلاح های اتمی علیه ژاپن به انگیزه‌ای برای تلاش در مسیر صلح تبدیل شد که در موزه‌ی صلح هیروشیما به خوبی نشان داده شده است. بنیان‌گذاران موزه‌ی صلح تهران نیز از این تجربیات جهانی الهام گرفتند و به این فکر افتادند که رنج‌های مشابهی را به نمایش بگذارد که استفاده‌ی دشمن از سلاح‌های شیمیایی بر ایران تحمیل کرده است.

وقتی از موزه بیرون می‌‌آیی غمگینی. غمگین از این‌که این بشر، چه‌قدر می‌تواند بی‌رحم باشد و چگونه بنی‌آدم می‌توانند اعضای یکدیگر نباشند...

فیلم سینمایی «درناهای کاغذی» درباره بمباران شیمیایی کردستان به کارگردانی سیروس حسن‌پور کلید می‌خورد.

سیروس حسن‌پور کارگردان «مروارید» درباره آخرین خبرها از اکران عمومی این فیلم به سوره سینما گفت: پروانه نمایش فیلم صادر شده است. ترجیح من این است که فیلم مهرماه اکران شود که دانش‌آموزان بتوانند مخاطب این فیلم باشند. در حال حاضر در تلاش هستیم که بهترین زمان ممکن را برای اکران این فیلم تعیین کنیم. هنوز آنونس فیلم را نساخته‌ایم.

حسن‌پور درباره پروژه جدیدش «درناهای کاغذی» گفت: در تلاشیم تا فیلم را امسال کلید بزنیم اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

حسن‌پور این فیلمنامه را به همراه نغمه ثمینی نوشته است. قصه «درناهای کاغذی» از سردشت و زمان بمباران شیمیایی این شهر توسط رژیم عراق آغاز می شود و دختر بچه ای که مادرش را در این بمباران از دست داده شخصیت اصلی این داستان است.

این کارگردان ساخت فیلم‌های «قطار کودکی»، «تصمیم کبری» و… را در کارنامه دارد.

[ سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٢ ] [ ٧:۳٩ ‎ق.ظ ] [ محمد فاضل شوکتی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گر می خواهی پس از مرگ فراموش نشوی یا چیزی بنویس که قابل خواندن باشد یا کاری کن که قابل نوشتن باشد. "بنیامین فرانکلین" (زمزیران نام رشته کوهی زیبا و بلند در سلسله کوههای زاگرس مابین مهاباد ، ،سردشت و پیرانشهر میباشد) محمد فاضل شوکتی دانش آموخته علم مدیریت .کارمند و مدرس: که به تحقیق در زمینه میراث معنوی و فکری شهرهای پیرانشهر و سردشت می پردازد،و سعی دارد تا برگیرنده مطالب و مقالات مرتبط با این دو شهر باشد. این وبلا گ در راستای مدیریت و جمع آوری اسناد ،مدارک ،عکسها و نشریات،مشاهیر و اطلاعات : تاریخی ،فرهنگی،اجتماعی، دوشهر( پیرانشهر و سردشت ) به منظور شکل دادن کانالی برای حضور در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و معرفی این دو شهربه ایران و جهان شکل گرفته است . بررسی و غور در میراث معنوی و فکری هزاران ساله ی این دو شهر از عهده یک یا چند نفر خارج بوده ،و یاری اصحاب قلم و نظر را می طلبد،، اگر این وبلاگ بتواند نقطه عطفی باشد برای زاده شدن اندیشه ای نو در پایان نامه های دانشگاهی و یا روان نمودن اطلاع رسانی به گردشگران و ایجاد پل ارتباطی مابین مردمان خون گرم این دوشهر با جهان و جذب گردشگران به مراکز طبیعی جذاب وتجاری این منطقه ، به هدف خود رسیده است . همچنین این وبلاگ حاوی عکسهای بسیارزیبا و دلپذیر و پر ارزش، قدیمی و نادری است که یاد آورخاطرات و حوادث و لحظات تاریخی تلخ و شیرین گذشته و پیوند آنها با حال و آینده شماخواهد بود . مطمئنا لحظاتی را که با ما سپری خواهید نمود شیرین خواهد بود. این وبلاگ را می‌توان یک مرجع برای معرفی مراکز گردشگری و تفریحی و توریستی وتجاری شهرهای پیرانشهر و سردشت دانست. امید می رود بازدید کنندگان عزیز ، کاستی های آن را به طرق ممکن گوشزد و با ارسال تجربیات موفق خود دراین حوزه و نیز در راستای پر بارتر نمودن محتویات زمزیران، مارا یاری فرمایند. مسئولیت محتوای وبلاگ های لینک شده به عهده مدیر همان سایت است. دادن (یا ندادن) لینک به هر سایت یا وبلاگی به منزله قبول یا رد هویت و یا اطلاعات یا نظریات ایشان از طرف بنده نیست! البته سعی بر این است که سایت ها و وبلاگ های مفید و مرتبط لینک شود.
موضوعات وب
RSS Feed